Projekty Erasmus+ realizowane w ZST www.zstszczecienekerasmus.pl
21.02.2022 r.
Wreszcie otrzymaliśmy certyfikat
21.11.2018 r.
W środowe popołudnie nasi uczniowie wygrali mecz z reprezentacją goszczącej nas szkoły. Bez przygotowania i rozgrzewki udało się wygrać 8:7. Podobno jesteśmy pierwszą ekipą z Polski, która z nimi wygrała.
Więcej zdjęć w galerii: Sevilla - staż klas samochodowych
21.11.2018 r.
Zbliżamy się do końca naszej wizyty w Hiszpanii, jednak nie zwalniamy tempa w poznawaniu ciekawych miejsc. Nie przeszkadzają nam nawet zdecydowanie niskie temperatury oscylujące w okolicy 22 stopni (mieszkańcy Sewilli noszą już zimowe kurtki i czapki).
Więcej zdjęć w galerii: Sevilla - staż klas samochodowych
13.11.2018r.
Następny dzień to kolejne przyjemności i kolejne obowiazki
Więcej zdjęć w galerii: Sevilla - staż klas samochodowych
12.11.2018r.
Pierwszy dzień praktyk zaskoczył nas całodziennym ale cieplym deszczem. Mimo to po południu nadszedł czas, by parafrazując wieszcza, nie Poloneza a e-buggy czas zacząć. Uczniowie zaczęli więc budowę e-buggy od prostych prac ślusarskich.
Więcej zdjęć w galerii: Sevilla - staż klas samochodowych
11.11.2018r.
Po męczącej podróży Sewilla przywitała nas przyjemną pogodą i temperaturą w okolicy 20 stopni. Niedziela upłynęła na zwiedzaniu Kordoby. Dla urozmaicenia zwiedzania nasi uczniowie zostali zaproszeni do gry miejskiej, dzięki czemu aktywnie uczestniczyli w odkrywaniu uroczych miejsc starego miasta Dodatkowo zostaliśmy oprowadzeni po La Catedral-Mezquita. Jest to świątynia jedyna w swoim rodzaju. Teren, na którym stoi katedra był miejscem kultu rożnych bóstw już od czasów starożytnych. Są tam ślady rzymskie, wizygodzkie, arabskie (był to największych meczet w Europie). A w XIIIw meczet przekształcono w katolicką katedrę.
Więcej zdjęć w galerii: Sevilla - staż klas samochodowych
03.10.2018 r. PILNE!!!
Uczniowie branży budowlanej, którzy wrócili ze stażu zagranicznego z Hiszpanii mają obowiązek zgłosić się niezwłocznie (wraz z dokumentami) na warsztaty szkolne w celu wypełnienia raportu.
05.12.2017r.
Magiczna Granada świątecznie
Więcej zdjęć w galerii Granada - technologia drewna gr.II.
04.12.2017r.
Pierwszy dzień praktyk zagranicznych przyszłysz technologów drewna z ZST Szczecinek
Więcej zdjęć w galerii Granada - technologia drewna gr.II.
03.12.2017r.
Słoneczne powitanie w Maladze cała grupa gotowa na ostatni etap podróży do Granady !!! Pozdrawiamy
Więcej zdjęć w galerii Granada - technologia drewna gr.II.
28.10.2017r.
Dziś wracamy do Polski. Jeszcze tylko kąpiel w ciepłym morzu w Maladze...
Więcej zdjęć w galerii.
27.10.2017r.
Kolacja z organizatorami...
Więcej zdjęć w galerii.
26.10.2017r.
Naprawiony fotel, zdjęcia z pracowni gitar i z pracownikami Hermanos Martin Armilla
Więcej zdjęć w galerii.
25.10.2017r.
Praca w lakierni, szlifowanie drewna egzotycznego, lakierowanie bali i składanie biblioteki na wymiar
Więcej zdjęć w galerii.
24.10.2017r.
Renowacja mebli, budowa biblioteczki, praca dłutami i cyklinami oraz obróbka chemiczna drewna egzotycznego, bejcowanie starzonej sosny klejonej i wspólna kawa.
Dziś zwiedzamy Albacin j jego meczet Sacromonte i zachód słońca...
Więcej zdjęć w galerii.
23.10.2017r.
Pierwszy, dzień praktyk Hermanos Martín Armilla. Lakiernia, instalacja mebli na wymiar w apartamencie, biblioteczka do zabudowy 2.7 m wysokości, postarzanie drewna konstrukcyjnego.
Antonio miał rację! Nie wolno stać bezczynnie! Po 25 latach znów pracuję na maszynach. Przygotowuję próbki drewna egzotycznego dla Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku.
Więcej zdjęć w galerii.
22.10.2017r.
Kordoba. Zwiedziliśmy muzeum AlAndaluz, Zamek Królów Katolickich i Musk Meczet Katedrę. Pogoda jak widać
Więcej zdjęć w galerii.
21.10.2017r.
Dzisiaj Alhambra, piękna pogoda i niewielu turystów.
Więcej zdjęć w galerii.
20.10.2017r.
Szkoła Stolarska Virgen de los Nieves miało być zwiedzanie a tymczasem...
Wczoraj wieczorem pokaz tańca flamenco i zwiedzanie Sacromonte, a dziś corrida :)
Więcej zdjęć w galerii.
19.10.2017r.
Dziś szlifowanie i lakierowanie desek sosnowych. Szlifierki taśmowe, pistolet pneumatyczny do oczyszczania szlifowanych powierzchni i lakier wodorozcieńczalny. W przerwie wizyta Zespołu Koordynacyjnego.
Więcej zdjęć w galerii.
18.10.2017r.
Praktyki Tres Juanes, dzisiaj szlifowanie dużych powierzchni drzwi domku Hobbita. Praca trudna - nie można zatrzeć inskrypcji. Napis po hiszpańsku, krój liter elficki. Druga grupa pracuje z wykrywaczem metalu. Trzeba przed dalszą obróbką usunąć z belek wszystkie gwoździe itp. Praca nie jest trudna, ale zajmuje dużo czasu. Drewno sosnowe belki około dwustuletnie.
Więcej zdjęć w galerii.
17.10.2017r.
Stolarnia Tres Juanes: obrabiarki cnc i tradycyjne wzory arabskiej stolarki. Puzzle, które składają się na tradycyjne arabskie panele. Klejone belki, mahoń przygotowywany do dalszej obróbki. I zadanie specjalne! Drzwi domku Hobbita - usuwanie śladów obróbki maszynowej, klejona sosna skandynawski. Przed kolacją Graffiti Ninio de la pinturas - zwiedzanie dzielnicy, w której tworzy ten znany artysta Street Art.
Więcej zdjęć w galerii.
16.10.2017r.
Kolejna już, ale pierwsza w tym roku szkolnym, grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych doleciała na miejsce praktyk zawodowych. Tym razem uczniowie klasy technik technologii drewna powitali słoneczną i gorącą Hiszpanię. Tu na zdjęciu w oczekiwaniu na autobus do Granady przy terminalu w Maladze.
Więcej zdjęć w galerii.
15.03.2017r.
Dobiega końca staż w Hiszpanii. Dziś wizyta w ogrodzie Carmen de la Victoria oraz pożegnalna kolacja z organizatorami projektu i uroczyste rozdanie certyfikatów
12.03.2017r.
A dziś Alhambra - architektoniczny cud, perła Andaluzji i najlepiej zachowany pałac arabski na świecie
11.03.2017r.
Dziś dzień wolny od pracy. Zwiedzamy Kordobę.
10.03.2017r.
Odwiedziła nas pani Dyrektor , a wieczorem oglądaliśmy pokaz tańca Flamenco
09.03.2017r.
Zwiedzaliśmy Torros Granada!
08.03.2017r.
3 dzień prakryk i jeszcze piękniejsze miejsca a w tle Sierra Nevada
07.03.2017r.
Drugi dzień praktyk w biurze architektów GRX - praca nad projektem, a po pracy zwiedzanie Albaicìn - dzielnicy białych domów na wzgórzach Granady - dawniej dzielnicy arabskiej :)
06.03.2017r.
Pierwszy dzień praktyk w GRX ARQUITECTOS i cudowne widoki z biura mieszczącego się na dachu jednego z budynków Calle Gran Via de Colón !!!
05.03.2017r.
Dziś pierwszy dzień w Hiszpanii. Zwiedzamy z przewodnikiem Arturo :)
04.03.2017r.
Do startu gotowi... I polecieli. Ostatnia już w tym roku szkolnym grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych odleciała do słonecznej Malagi, by w Granadzie odbyć dwutygodniowy staż. Tym razem polecieli uczniowie z architektury krajobrazu
15.12.2016r.
Dzisiaj mieliśmy dzień atrakcji, który rozpoczął się od zwiedzania stadionu 14 drużyny La Liga Betisu Sewilla. Zostaliśmy zapoznani z historią drużyny. W 1907r. grupa studentów medycyny i szkoły wojskowej założyła Sevilla Balompie. Losy klubu były burzliwe. Dwa lata później następuje rozłam i wyodrębnienie się klub Betis Foot Ball Club. W 1914 roku, po wywalczeniu przez Sevillę Balompie mistrzostwa Sewilli, dochodzi do ponownego scalenia obydwu klubów, co daje początek Realowi Betis
Balompie. Największe sukcesy klubów to Mistrzostwo Hiszpanii w 1935r. i zdobycie Pucharu Króla w 1977 i 2005r.
Mieliśmy okazję zobaczyć izbę pamięci i zapoznanie się z makietą nowego Estadio Benito Villamarin który znajduje się obecnie w przebudowie. Byliśmy w szatniach zawodników gdzie odbywają się, odprawy przedmeczowe. Mieliśmy okazję znaleźć się na ściance, gdzie tuż po meczu udzielają wywiadów oraz sali konferencyjnej gdzie odbywają się oficjalne konferencje prasowe. Zwiedziliśmy pomieszczenia w których znajdują się trofea klubowe i siedzieliśmy w loży dla VIPów z kąt rozpościera się fantastyczny widok na cały ok. 60 tys. stadion. Na koniec mogliśmy wyjść na stadion i zasiąść na miejscach dla zawodników.
Po obiedzie zamiast zajęć praktycznych jedziemy na wycieczkę do elektrowni solarnej Abengoa. Jest to jedna z największych w europie farm solarnych w której wykorzystuje się wszystkie znane technologie solarne. Podzielona jest ona na dwie części. Pierwsza część do której nie mają dostępu osoby postronne (firma bardzo strzeże swej tajników swej technologii), to farma solarna która wykorzystuje zwierciadła sferyczne skupiające w swoich ogniskowych promienie słoneczne ogrzewające olej o nieznanym składzie będącym najbardziej strzeżona tajemnicą producenta, którego ciepło służy w dalszym procesie do produkcji energii elektrycznej.
Druga część farmy do olbrzymie laboratorium, służące do testowania najnowszych technologii solarnych. Pozytywny wynik testu nowej technologii powoduje że dopiero wówczas może być ona zastosowana w celach komercyjnych. Najbardziej spektakularną technologią są cztery wieże solarne. Jedną z nich posiada wysokość ok. 160m. zasilana jest przez ponad 1200 heliostatów (płaskich luster sterowanych za poruszającym się słońcem przez układ nadążny) Heliostaty koncentruje promieniowanie na odbiorniku znajdującym się na szczycie wieży. Odbiornik przetwarza niemal 90% otrzymanych promieni słonecznych w parę wodną, która jest pompowana rurami w dół do generatora napędzanego turbiną u podstawy wieży.
Ciekawostką była informacja, że w Hiszpanii produkuje się jedynie energie elektryczną, nie posiadają elektrociepłowni gdyż w ich klimacie nie ma potrzeby jej produkcji jest nieopłacalna :) Wycieczka zakończyła się miłym akcentem, wieczorem tapas. Wieczór ten był nieoficjalnym zakończeniem naszego pobytu w Hiszpanii podczas którego zostały nam wręczone certyfikaty i świadectwa ukończenia kursu języka francuskiego i pozytywnego zakończenia szkolenia z zakresu montażu technologii solarnych odbytego w ramach praktyk. Wieczór upłynął w bardzo miłej atmosferze.
Więcej zdjęć w galerii.
14.12.2016r.
Spanish Course
Dzisiaj został przeprowadzony egzamin z języka hiszpańskiego, oczywiście z tego materiału, który był wprowadzony w trakcie tego krótkiego kursu. Na egzaminie znalazły się następujące zagadnienia: zwroty grzecznościowe, kolory, godziny, proste zdania dotyczące podstawowych czynności. Z przyjemnością donosimy, że wszyscy zdaliśmy.
SAFA
Z powodu gwałtownego załamania pogody, opadu deszczu i obniżenia się temperatury do 15oC nie mogliśmy kończyć na dachu montażu instalacji solarnej, więc dzisiejsze zajęcia odbyły się w Sali komputerowej, w której zapoznaliśmy się z AutoCADem. W trakcie poznaliśmy jego obsługę i podstawowe funkcje w tym tworzenie prostych figur i ich edycje i formatowanie. Podstawowym naszym zadaniem było narysowanie instalacji solarnej naszego domku.
Więcej zdjęć w galerii.
13.12.2016r.
Dzisiejszy dzień zaczynamy od wielkiego, sportowego wydarzenia meczu piłkarskiego Hiszpania - Polska. Mecz transmitowany w lokalnej telewizji, był sporym wydarzeniem dla lokalnej społeczności, nie tylko dzięki gwiazdom polskiej piłki ale również dlatego że barw gospodarzy bronili najlepsi hiszpańscy zawodnicy.
SAFA
Dzisiaj dokonujemy już wstępnego montażu w domku solarnym paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz przygotowanej wcześniej skrzynki rozdzielczej w raz z osprzętem elektrycznym nad którym pracowaliśmy przez kilka dni. Zainstalowaliśmy również pompę obiegowej która będzie wymuszała obieg czynnika solarnego w kolektorach solarnych.
Zabytek Dnia Archivo de Indias
Utworzone w 1785r. przez króla Karola III, w celu zgromadzenia w jednym miejscu dokumentów dotyczących hiszpańskich kolonii, do tej pory rozproszonych w trzech miastach: Simancas, Kadyksie i Sewilli.
Na siedzibę archiwum wybrano Giełdę Handlową w Sewilli, zbudowaną w latach 1584-1598. Archiwum stało się najważniejszym zbiorem dokumentów dotyczących administracji hiszpańskiej w Nowym Świecie i na Filipinach. Obecnie w Archiwum przechowuje się ponad 9 km bieżących dokumentacji, ponad 43000 jednostek archiwalnych, ponad 80 000 000 stron dokumentów.
Archiwum to jest największym zbiorem dokumentów o hiszpańskiej aktywności w Ameryce i na Filipinach. Dokumenty są bezcennym źródłem informacji o historii, polityce społecznej i ekonomicznej, dziejach Kościoła, o historii sztuki, a także rozwoju geografii tych terytoriów. Znajdują się tam bezcenne rękopisy Kolumba, Ferdynanda Magellana, Vasco Núeza de Balboa, Ferdynanda Cortesa, Francisco Pizarro.
Archiwum znajduje się na Plaza del Triumfo tuż obok Real Alkazar i Catedral de Santa María, tworzą one razem centralny punkt sewilskiej starówki i skupiający w sobie budynki architektoniczne i ich zbiory będący kwintesencją hiszpańskiej historii i architektury.
W 1987 Archiwum (wraz z katedrą, alkazarem i wieżą Giralda w Sewilli) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Więcej zdjęć w galerii.
12.12.2016r.
Wycieczka rowerowa
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Sewilli na rowerach. Pogoda dopisywała, było ciepło i słonecznie. Rano spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem, sympatycznym Hiszpanem Paulo, który w trakcie wycieczki po centrum Sewilli pokazywał nam najciekawsze miejsca w mieście i w języku angielskim opowiadał ich historię oraz symbolikę. Główne miejsca, które zobaczyliśmy to Park Marii Luisy, Plaza de Espada, Fabrica de tabacos, Uniwersytet Sewilli, Catedra Girarda, Złota Wieża.
SAFA
Dzisiejszego dnia w dalszym ciągu wykonywaliśmy stelaże na dachu do których w następnych dniach montować będziemy panele fotowoltaiczne. Dokończyliśmy również montażu obwodu skrzynki rozdzielczej. Dodatkowo został do niej zainstalowany akumulator oraz falownik sterujący całym układem zasilania.
Zabytek dnia Real Alkazar de Sevilla
Alcázar to najstarszy w Europie pałac królewski zajmowany nieprzerwanie przez władców Hiszpanii. Pierwszy zamek w tym miejscu powstał za sprawą Abd ar-Rahmana III w X wieku. Wykorzystał on istniejące tu gruzy rzymskich budowli. Pierwszymi mieszkańcami Alkazar byli Maurowie o czym świadczy wszechobecny styl arabski przejawiający się przepięknymi ceramicznymi mozaikami (które obecnie są znakiem rozpoznawczym Sewilli), drobnymi ozdobami, fantazyjnymi łukami i koronkowymi kratami.
Do Real Alkazar wchodzi się przez Lwią Bramę - Puerta de Leon usytuowaną przy Plaza del Triumfo, powstała w XII wieku za panowania Almohadów i pełniła role fortyfikacyjne.
W Real Alcazar zobaczymy pozostałości zamku Almohadów, którzy doprowadzili do jego rozkwitu jak również wiele elementów gotyckich, mudejar i renesansowe. Głównym budynkiem kompleksu jest Palacio Mudejar, który powstał w latach 1364-1366 z rozkazu Pedra I Okrutnego, a następnie przebudowany przez kolejnych władców np. cesarza Karola V czy Filip V. Pedro I pomimo swej niechęci do islamu pozostawił na ścianie wiele arabskich inskrypcji, doceniając ich piękno.
Z pałacu przechodzi się na Dziedziniec Dziewic - Patio de las Doncellas, gdzie mauretańscy władcy oglądali składaną im daninę w postaci panien.
Chyba najwspanialszą ozdób Alkazar może być kopuła w Sali Ambasadorów z pierwszej połowy XV wieku, cudownie wyrzeźbiona w złotym drewnie.
Niesamowite wrażenie sprawiają ogrody Jardines de Alkazar, pomimo tego że jest już grudzień, to uderza silny zapach pomarańczy, mandarynek i drzew cytrusowych, krzewów mirtowych, cedrów. Nic w tym jednak dziwnego, gdyż w ogrodach znajduje się ponad 170 gatunków drzew i krzewów. Każdy z ogrodów ma swoja własną charakterystyczna roślinność. Alejki ogrodów tworzą mały labirynt w którym w którym każdy chętnie by się zgubił. Ogrody dopełniają małe tarasy, pawilony, altanki, fontanny, oczka wodne i liczne ustronne miejsca, wszystko to zachęcało zamieszkujących Alkazar władców do przebywania na ich terenie. Jeśli uwzględnimy dodatkowo cienie rzucane przez krzewy i konary drzew i palm, będziemy mieli pełnie obrazu tego malowniczego i bajkowego miejsca.
Więcej zdjęć w galerii.
11.12.2016r.
Dzień wolny, pełen relaks i wypoczynek. Dużo snu i spaceru po wąskich uliczkach starówki. Wiele do obejrzenia, więc każdy sam układa swój indywidualny plan zwiedzania. Niedziela a więc otwarta jest Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla.
Kalif Almohad Abu Yacub Jusuf nakazał budowę meczetu w latach 1172-1198. Po zdobyciu miasta przez chrześcijan w 1248r. został on konsekrowany na świątynie chrześcijańską. Kolejni władcy dokonują niewielkich korekt w architekturze katedry. Trzęsienie ziemi z 1356r. mocno uszkodziło i osłabiło mury katedry, zapadła więc decyzja o całkowitej jej przebudowie.
Katedrę budowano w latach 1401-1433 na miejscu starego meczetu z którego postawiono wieże Girarda o wysokości 104 metrów pełniącej rolę dzwonnicy. Pozostało również Patio de los Naranjos służąco pierwotnie władcą z rodu Almohadów jako dziedziniec do ablucji.
Oficjalnie zakończono budowę w 1506r. choć prace trwały jeszcze przez wiele lat. W okresie renesansu zbudowano szereg bocznych kapliczek a w okresie baroku dobudowany kościół Iglesja de Sagriago łączący się z katedrą. Także w następnych okresach, renesansu, baroku oraz czasie współczesnym trwały prace wykończeniowe i renowacyjne. Centralnym punktem katedry jest kaplica Capilla Mayor, w której znajduje się największy w Hiszpani ołtarz 18x29 metrów. Wykonany jest z drewna orzechowca, modrzewia i kasztanowca. Wewnątrz znajduje się 45 grup figur drewnianych. W centrum znajdują się sceny z życia Marii i Jezusa, natomiast na skrzydłach bocznych znajdują się sceny biblijne dotyczące stworzenia świata.
W katedrze znajdują się szczątki kilku hiszpańskich królów Pedro I Okrutnego, Ferdynanda III, Alfons X Mądry oraz szczątki Krzysztofa Kolumba. Jest ona obecnie największym i jednym z najpiękniejszych kościołów gotyckich na świecie.
Wieczór flamenco
Wieczorem wychodzimy na wieczór flamenco. Towarzyszy nam Pan Kochański który przyjechał do nas na wizytacje. Flamenco to część kultury hiszpańskiej której tradycja wywodzi się od andaluzyjskich Cyganów, związana nie tylko ze śpiewem, tańcem, strojem ale i zachowaniem. Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych orientalnych tańcach religijnych. Ponieważ Cyganie jako lud wędrujący wywodzący się z Indii, można się w tym tańcu elementów tańca hinduskiego.
Pokaz flamenco odbył się na placu w jednej z bocznych uliczek starego miasta, gdzie przy tinto de verano mogliśmy obserwować tancerze który gestem rąk, ruchem ciała wyrażał emocje i podkreślał znaczenie słów i charakter melodii akompaniującego mu gitarzysty. Występ oglądaliśmy wśród kilku turystów oraz lokalsów którzy również współtworzyli klimat całego występu.
W 2010 roku flamenco zostało wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Więcej zdjęć w galerii.
10.12.2016r.
Dzisiaj mamy dzień wolny od wszelkich obowiązków, jedziemy do Cordoby.
Kordoba jest stolica prowincji leżącej w środkowej i północnej Andalucji w której jest chyba największym nośnikiem pozostałości średniowiecznej kultury muzułmańskiej w całej Europie. To w Kordobie osiągnęła ona swoje apogeum świetności, przyczyniając się do rozkwitem miasta, które swoim pięknem i rozmiarami przewyższało wszystkie metropolie starego kontynentu. Ze względu na liczne i wspaniałe zabytki będące świadectwem obecności wielu cywilizacji została wpisana na listę UNESCO.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mostu Rzymskiego Puente Romano. Kolejnym punktem wycieczki był Alcázar de los Reyes Cristianos. Zamek z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym oczywiście mury są wysokie i wykonane z pięknego jasnego kamienia, ale prawdziwe piękno skrywa się dopiero wewnątrz. Wewnątrz mury wypełnione są wspaniałymi dziedzińcami i ogrodami, pełnymi egzotycznych drzew, krzewów oraz kwiatów.
Następna atrakcja architektoniczna Kordoby na naszym szlaku to wielki meczet - La Mezquita - Catedra de Cordoba. Najwspanialszy zabytek Kordoby i z pewnością jeden z najwspanialszych w europie. To potężna świątynia muzułmańska, której budowę rozpoczęto w 786 roku za panowania pierwszego emira Kordoby - Abd Ar-Rahman'a I, a jego najwspanialsza część pochodzi z II połowy X wieku.
Turyści mają do wyboru dwie formy zwiedzania Mezquit, dzienną (Visita Diurna) oraz wzbogaconą efektami wizualno-dźwiękowymi nocną (Visita Nocturna). Dla nas oczywiście dostępna była Visita Diurna.
Do następnego punktu naszej wycieczki droga prowadziła przez starówkę utworzoną przez szereg bardzo wąskich (dwie mijające się osoby musza się przeciskać) i krótkich uliczek, dlatego musieliśmy bardzo uważać aby się nie zgubić gdyż odnaleźć się w nich byłoby bardzo trudne. Białe fasady domów często zdobione są donicami pełnymi kwiatów co latem z pewnością wyglądałoby jakby całe miasto tonęło w kolorowej powodzi. Szczególnie piękne są wewnętrzne dziedzińce upstrzone doniczkami z kolorowymi kwiatami, zwane patios cordobeses, których centralnym punktem może być źródło lub fontanna.
Z uliczek starówki wyszliśmy do centrum miast które stanowi Plaza de la Tendillas.
Nieopodal placu znajduje się Tempo Romano, pozostałości po rzymskiej świątyni. Niedaleko już od Tampo Romano znajdował się ostatni punkt naszej wspólnej wycieczki czyli Plaza de la Corredera. To olbrzymi prostokątny plac w którym odbywały się kiedyś korridy, wyglądem przypominający rzymskie place igrzysk. Obecnie pełni role centrum społecznego miasta.
Tutaj dostaliśmy Pas wolny i każdy/każda mógł/mogła spędzić go tak jak chciał. Wytyczyć swój własny szlak turystyczny.
Zabytek dnia - La Mezquita - Catedra de Cordoba
Wejście do La Mezguita dosłownie zapiera dech w piersisk. Ponad 800 kolumn i ich łukowych zwieńczeń sprawia że przestrzeń wydaje się większa niż w rzeczywistości i nie trudno zagubić się w ich gąszczu. Wokół ścian bocznych znajduje się wiele ołtarzy i kapliczek z których każda jest niepowtarzalna zdobiona innymi ornamentami. Bogactwo zdobień I ornamentyki poraża. Mimo wszystko we wnętrzu panuje olbrzymia harmonia. Wspaniałe kolorowe witraże znajdujące się w górnej części La Mezquita cudownie zabarwiają zaglądaj do jej wnętrza słonce które po przejściu do jej wnętrza, fantazyjnie rozkładają się na zdobionych kolumnach i płaskorzeźbach tworząc niesamowite efekty kolorystyczne. W wielu miejscach sklepienie przypomina swym kształtem muszle, które również są wspaniale zdobione w najprzeróżniejszy sposób.
La Mezquita Catedra de Cordoba zasługuje aby być głównym punktem każdej wycieczki na półwysep iberyjski.
Więcej zdjęć w galerii.
09.12.2016r.
Spanish Course
Dzisiejsze zajęcia były inne niż zwykle, odbywały się w terenie. Zostaliśmy przez naszego lektora podzieleni na cztery grupy i dostaliśmy zadania które mieliśmy zrealizować na ulicach Sewilli i uwiecznić smartfonami.
Najpierw musieliśmy podejść do wybranej przez nas osoby i przywitać się po hiszpańsku a inna osobę musieliśmy spytać o godzinę. Następnie należało wejść do baru i zamówić wodę ale należało koniecznie wypić ją ze szklanki. Ostatnim zadaniem było zaśpiewanie hiszpańskiej piosenki po hiszpańsku. Niektórym na początku nie dopisywało szczęście i poproszone o współpracę na ulicy osoby odchodziły w popłochu nie rozumiejąc pewnie naszych dobrych intencji, ale w końcu wszystkie grupy zrealizowany z lepszym czy gorszym skutkiem.
SAFA
Po południu dalej kontynuowaliśmy wczorajsze zadania. Kończyliśmy budową domy solarnego oraz rozbudowywaliśmy skrzynkę rozdzielcza o nowe elementy, dodatkowe oświetlenia, włącznik i czujnik ruchu uruchamiający dodatkowa żarówkę.
Część z nas która kończyła montaż domku przebywała na dachu, lecz z powodu silnie grzejącego słońca była w stanie przebywać na nim jedynie przez godzinę.
Zabytek dnia - Fábrica de Tabacos Sevilla
The Tobacco Factory Realu Sevilla, to budynek wzniesiony w latach 1750-1766 z kamienia jako pierwsza w Europie fabryka tytoniu. Zajmuje olbrzymia powierzchnie, jest drugim co do powierzchni budynkiFabem w Hiszpan zajmując obszar o rozmiarach 185x147 metrów. Była najważniejszym zakładem przemysłowym w sewilli zatrudniającym do 10tys. osób. Otoczony jest z trzech stron, szeroką i głęboką fosą.
W fabryce cygar pracowała główna bohaterka opery Bizeta, Carmen.
Obecnie jej część stanowi muzeum zawierające dwa domy dawnego kuratora i dyrektora fabryki w których odbywają się Sewilli, odpowiadające ustawy, nauki i sztuki. Cała zaś ,,Fabrica” stanowi część Uniwersytetu Sewilli.
Więcej zdjęć w galerii.
08.12.2016r.
Kolejne święto w tak krótkim czasie naszego pobytu, tym razem religijne. Immaculada Concepcion - NMP Niepokalanego Poczęcia). Katolicki dogmat według którego Dziewica Maryja została poczęta z normalnych rodziców Anny i Joakima ma ale nie została obarczona grzechem pierworodnym jak wszyscy ludzie. W tym dniu my też mieliśmy nieco wolne i zajęcia dopiero po południu. Trzy dni intensywnych zajęć od 9:00 do 20:00 dały się nam we znaki, więc część wykorzystała ten czas na dłuższy odpoczynek a reszta skorzystała z okazji i poszła zwiedzać Sewille. W tym dniu centralne punkty Starówki wypełniało morze turystów zwabionych licznymi procesjami w których przebrani w XVI-XVIII wieczne stroje Hiszpanie przy głośnych dźwiękach orkiestry obnosili w uroczystych procesjach obrazy Immaculata Concepcion.
SAFA
Po południu dalej kontynuowaliśmy wczorajsze zadania. Kończyliśmy budową domy solarnego oraz rozbudowywaliśmy skrzynkę rozdzielcza o nowe elementy, dodatkowe oświetlenia, włącznik i czujnik ruchu uruchamiający dodatkowa żarówkę.
Część z nas która kończyła montaż domku przebywała na dachu, lecz z powodu silnie grzejącego słońca była w stanie przebywać na nim jedynie przez godzinę.
Zabytek dnia Metropol Parasol
Na Plaza de la Encarnacion znajduje się niezwykła konstrukcja powstała w 2011r. można nazwać ikona Sewilli, gdyż nigdzie nie znajdziemy podobnej konstrukcji. Nie jest to typowy zabytek, ale wyjątkowa konstrukcja będąca ikona Sewilli łączącą zabytkową część miasta z nowoczesnością która z całą pewnością może szczycić się Sewilla. Jest on mocno wciśnięty pomiędzy stare kamienice i chociaż dzielą je wieki wspaniale ze sobą współistnieją. Spełnia on wiele funkcji, oprócz oczywistej atrakcji turystycznej skupia on wokół siebie lokalna ludność przesiadującą wokół niego w lokalnych cafeteria, cerveceria, bodega. Z drugiej strony placu znajduje się niewielki bazar z odzieżą, torebkami, butami i pamiątkami. Na górze znajdują się tarasy ze wspaniałymi widokami na całą Sewille oraz restauracja (z darmowymi drinkami). Na samym dole zaś znajduje się muzeum archeologiczne zawierające pozostałości z czasów rzymskich na których Parasol został wybudowany. Warto dodać, że jest to największa budowla drewniana na świecie, której ażurowa konstrukcja zajmuje powierzchnię 150x75 metrów.
Więcej zdjęć w galerii.
07.12.2016r.
Spanish Course
Dzisiaj na języku hiszpańskim uczyliśmy się liczebników oraz liczby pojedynczej i mnogiej, odmiany czasowników i kolorów. Aby przyswoić sobie nowe wiadomości nasza lektorka wykorzystała grę w Bing i Statki, co znacznie ułatwiało nam przyswajanie języka hiszpańskiego. Uczyliśmy się też budowy prostych zdań niezbędnej podczas konwersacji i komunikacji w typowych sytuacjach.
SAFA
Praktykę rozpoczęliśmy od sprawdzenia charakterystyki prądowo napięciowej dwóch paneli fotowoltaicznych podłączonych szeregowo aby ustalić optymalny kąt pracy. Następnie musieliśmy zdemontować domy solarne wykonane przez wcześniejsza grupę. Ostatnim zadaniem dnia było wykonanie elektrycznej skrzynki rozdzielczej do której podłączone zostały dwa gniazda elektryczne i dzwonek. Po podłączeniu skrzynek rozdzielczych do instalacji elektrycznej okazało się, że wszystkie pracowały bezbłędnie.
Zabytek dnia - Casa de Pilata
Został zbudowany w 1483r. przez ojca Pedro Enriquez i syna Fadrique w dzielnicy Barrio de Santa Cruz, na wzór domu Piłata. Jego nazwa w swobodnym tłumaczeniu to Dom Piłata. Stanowi on pierwowzór łączący elementy włoskiego renesansu ze sztuką mudejar w andaluzyjskiej architekturze. Podczas swego pobytu w Ziemi Świętej Pedro Enriquez obliczył, że odległość pomiędzy Casa de Pilata a kościołem Cruz de Campo jest dokładnie taka sama jak pomiędzy domem Piłata i Golgotą. Postanowił więc, aby pomiędzy jego domem a kościołem Cruz de Campo umieszczono XIV stacji drogi krzyżowej. Kto nie wierzy? Niech sam sprawdzi.
Więcej zdjęć w galerii.
06.12.2016r.
Hiszpania to kraj fiesty, nigdzie indziej chyba nie świętuje się tyle co tutaj i na takie święto trafiliśmy. Większość z nich ma charakter religijny. Dziś, czyli 6 grudnia jest Dia de la Constitucion - Dzień Konstytucji.
Z powodu Fiesty mieliśmy wolne przedpołudnie więc każdy mógł je spędzić na zwiedzaniu Sevilli, tym bardziej że pogoda nadal iście wakacyjna.
Po obiedzie rozpoczęliśmy zajęcia w SAFA. Nasze dzisiejsze zadanie polegało na wykonaniu statywu dla paneli fotowoltaicznych. Po ustawieniu paneli na dachu musieliśmy wykonać charakterystykę prądowo-napięciową paneli fotowoltaicznych dla różnych kątów nachylenia w celu wybrania optymalnego kąta nachylenia dla którego uzyskamy najkorzystniejszy uzysk energii elektrycznej.
Ostatnim zadaniem dnia było złożenie zestawu oświetleniowego lampy ulicznej-ogrodowej zasilanej energią uzyskaną z paneli PV do którego należało zamontować akumulator z regulatorem ładowana. Zestaw został rozstawiony na dachu aby akumulatory mogły się doładować. Efekt naszej pracy będzie widoczny jutro, o czym Was poinformujemy.
Więcej zdjęć w galerii.
05.12.2016r.
Po deszczowej niedzieli przyszła kolej na piękny słoneczny dzień. Piękny słoneczny dzień wiosny to jak nasze polskie warunki pogodowe to powiedziane zbyt mało. Momentami pogoda przypominała nasze łagodne wakacyjne dni.
Rano rozpoczynamy od "Welcome session", na której oficjalnie powitała nas przedstawicielka głównego organizatora Pani Natalia, która jest jednocześnie nasza tłumaczką, przedstawiając nam ogólne warunki pobytu i program praktyk.
Kolejnym punktem dnia był "Spanish Course" prowadzony przez lektorkę Monikę. Uczyliśmy się podstaw języka hiszpańskiego, przedstawiania się, zwrotów grzecznościowych, alfabety, sposobu czytania i wymawiania poszczególnych liter, rodzajów, oraz prostych wymiany zdań.
Druga część dnia to już zajęcia w SAFA Ntra Sra de los Reyes. Jest to prywatne katolickie Centrum Edukacyjne powstałe na mocy porozumienia z rządem Andaluzji, które należy do instytucji edukacyjnej non-profit o nazwie "szkoły zawodowe Sagrada Familia" SAFA. Fundacja została założona przez księży z zakonu Towarzystwa Jezusowego Jezuitów. Należy do niej 28 ośrodków edukacyjnych w całej Andaluzji, do których uczęszcza około 22 000 uczniów i zatrudniającej ok. 1000 nauczycieli.
Kolegium posiada wszystkie poziomy edukacyjne od przedszkola do Superior Zawodowego (polski odpowiednik Technikum), w którym uczą się dzieci od wieku przedszkolnego do 40-latków.
W SAFA powitał nas Xavier, który jest osobą, pod której czujnym okiem odbywać będziemy nasze praktyki. Pierwsze spotkanie odbyło się w auli szkolnej przerobionej z byłego kościoła. Na początku przedstawił nam historię szkoły, historię i zakres programów, w których szkoła brała już udział oraz zarysował plan naszych praktyk zawodowych. Nasze pierwsze spotkanie zakończyło się omówieniem technologii związanych z energetyką odnawialną oraz rozmowy na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych.
Kolegium, znajduje się w tym samym sercu Sewilli, pomiędzy Alameda de Hercules i Barqueta Bridże, więc pierwszym punktem na drodze powrotnej mogą się znaleźć słupy Herkulesa stojace na Alameda de Hercules (pamiętające jeszcze czasy starożytne), odzwierciedlone na fladze Hiszpanii i Andaluzji, symbolizujące rozdzielenie dwóch kontynentów Europy i Afryki, które miał postawić Herkules. Zajęcia trwające od 9:00 kończyć się będą późno ok. 19:30÷20:00, ale może to wynagrodzić powrót do schroniska prowadzący przez przepięknie wyglądającą, oświetloną w nocy starówkę.
Więcej zdjęć w galerii.
04.12.2016r.
Praktyki zaczynają się od poniedziałku więc cały dzisiejszy dzień możemy spożytkować na zwiedzanie i wypoczynek. Zwiedzanie rozpoczynamy od Placu Hiszpańskiego wybudowanego w Parku Marii Luizy w 1928r. na Wystawę Ibero-Amerykańską 1929r. Na terenie parku znajduje się wiele małych pawilonów tematycznych o architekturze odnoszącej się do kultury tych narodów, otoczonych orientalna zielenią.
Główną częścią tego kompleksu jest Plac Hiszpański zbudowany w stylu neo-mudejar. Stanowi go długi ciąg połączonych budynków, otaczających półokrągły placu z centralnie umieszczoną fontanną. Przez cały plac płynie sztuczna rzeczka przez którą przełożone są malownicze mostki. Wszystko to tworzy bajkowa scenerię, którą wykorzystano przy nagrywaniu niektórych scen w II Epizodzie Gwiezdnych Wojen: Atak klonów.
Będąc na Placu Hiszpańskim nie można było nie zajrzeć do Barrio Santa Cruz, największą w Europie starówki. Starówka posiada jeszcze mauretańskie korzenie więc układ ulic jest bardzo chaotyczny, sprzyjający zgubieniu się zafascynowanego malowniczością starówki turysty. Znajduje się na niej niemal 70 różnego rodzaju zamków, muzeów, katedr i innych zabytkowych budowli. Gdy kończyliśmy zwiedzanie starówki wieczorem nie widzieliśmy nawet 10% wspaniałości, które znajdują się w jej obrębie.
Więcej zdjęć w galerii.
03.12.2016r.
Tym razem 16 osób uczących się w klasach energii odnawialnej zdobędzie doświadczenie i nowe umiejętności w Sewilli, w hiszpańskiej Andaluzji. Już wylądowali. Życzymy udanego pobytu. I czekamy na wiadomości . Naszymi korespondentami z Sewilli będą Tomasz Żebrowski i Dariusz Miśko.
"Malaga powitała nas deszczową acz ciepłą aurą. Przejechaliśmy autokarem do Sewilli gdzie zakwaterowaliśmy się ok. 21:30"
Więcej zdjęć w galerii.
Więcej zdjęć w galerii.
10.11.2016r.
9.11.2016r.
Dziś dzień czwarty, młodzież samodzielnie pracowała w warsztacie i stanowiskach wyznaczonych przez brygadzistę Antonia. Ja byłem na spotkaniu z właścicielami stolarni i organizatorami projektu. Mieszkają w zabytkowej dzielnicy Albacin z widokiem na Alhambrę. Po obiedzie zwiedzanie Katedry.
Więcej zdjęć w galerii.8.11.2016r.
7.11.2016r.
12.10.2016r.
Dziewczęta pracują wykazując się pełnym profesjonalizmem. Włoscy pracodawcy są pod wrażeniem. Wiata już ukończona. Na wiacie powiewają polskie i włoskie flagi.
Dzisiaj zakończone zostały również prace związane z wykonaniem skalniaka z wielkich kamulców piaskowca. Do pomocy użyto podnośnika samochodowego.
Jutro zwiedzanie Florencji!
Więcej zdjęć w galerii.
10.10.2016r.
A po tygodniu owocnej pracy, czas na relaks i zwiedzanie okolicy. Czas na Rzym!
W niedzielę dziewczęta zwiedziły dwa piękne miasteczka usytuowane wysoko na wzgórzach. Pierwsze to Massa Marittima z murami obronnymi grubości kielkunastu metrów z jasnego piaskowca, z bardzo klimatycznymi zaułkami, schodkami, uliczkami, oczywyście bardzo stromymi, że buty spadają jak się podchodzi :) Były też na pięknym brukowanym placu, przy którym stoi olbrzymi romański kościół. Drugie miasteczko to położone również na wysokiej górze Scarlino, z pięknym średniowiecznym zamkiem, z którego można oglądać typowe toskańskie krajobrazy z cyprysami, oliwkami i piniami, a w oddali Golfo di Follonica, czyli zatoka.
W dniu dziesiejszym dziewczęta zawiedzają Pizę i oczywiście Pole Cudów z katedrą i baptysterium nawiązujące do architektury islamskiej oraz krzywa wieża.
Więcej zdjęć w galerii.
7.10.2016r.
Dotychczasowa aktywność zawodowa stażystów koncentruje się w firmie Emilio Tesi. Dziewczęta wykonują prace związane z formowaniem bardzo zapuszczonego żywopłotu, pielęgnują i przesadzają rośliny. Najpoważniejsze działanie to jednak budowa wiaty o powierzchni 40m2 o konstrukcji stalowo-drewnianej obitej matami trzcinowymi.
W kolejnych dniach rozpoczną się prace związane z projektowaniem skalniaka i wykonaniem go wg przygotowanego projektu.
Zwiedzanie okolicy na razie ogranicza się do Follonici podczas przerw obiadowych. Dziewczęta poznają i zachwycają się śródziemnomorską roślinnością. Powoli również uczą się porozumiewać w języku włoskim, który okazuje się być niezbędny w szkółce Tesich.
Pogoda dopisuje, a Laura, gospodyni, u której zamieszkują dziewczęta, raczy włoskimi smakołykami.
Więcej zdjęć w galerii.
6.10.2016r.
Od poniedziałku dziewczęta z klasy IV technik architektury krajobrazu wraz z opiekunem panią Beatą Wierną-Figiel przebywają na stażu we włoskiej Follonice. Oprócz doświadczenia, które podczas praktyk nabywają, zażywają kąpieli słonecznych i zwiedzają piękną Toskanię.
Więcej zdjęć w galerii.
28.09.2016r.
Ostanie dni mijają nam bardzo szybko. Pracujemy ciężko, uczymy się intensywnie i zwiedzamy gdy tylko mamy na to czas. Pozdrowienia z Toscanii.
Więcej zdjęć w galerii.
19.09.2016r.
Poniedziałek był pierwszym dniem praktyk w serwisie Peugeota i oczywiście dostaliśmy z marszu odpowiedzialne zadania.
Więcej zdjęć w galerii.
18.09.2016r.
W niedzielę odwiedziliśmy piękne miasto Massa Marittima wpisane na listę UNESCO oraz wspaniałe ruiny średniowiecznego zamku zbudowanego na szczycie góry w miejscowości Scarlino. Pozdrawiamy z Toscanii
17.09.2016r.
W piątek (16.09.2016r.) odwiedził nas w warsztacie reporter lokalnej gazety i przy okazji krótkiego wywiadu zrobił nam zbiorowe zdjęcie. Niestety papierowe wydanie ukaże się dwa miesiace po naszym powrocie do domu. Czas posiłków spędzamy w różnych lokalnych restauracjach racząc się wszelkimi rodzajami pizzy i makaronów w nieodłącznie unoszącym się zapachu oliwy z oliwek rosnących w okolicznych gajach.
Więcej zdjęć w galerii.
16.09.2016r.
Kolejne dni mijają na intensywnej pracy. Trochę pogoda nam się pogorszyła - pada kilka razy dziennie, ale dzięki temu łatwiej się pracuje, bo temperatura jest bardziej znośna.
Liczymy na poprawę pogody w sobotę i niedzielę, aby trochę posiedzieć nad morzem i trochę pozwiedzać. Pozdrowienia z Toskanii.
14.09.2016r.
Od pierwszego dnia chłopcy dostali ciężkie i odpowiedzialne zadania jednocześnie udowadniając, że uczniowie ZST nie mają się czego wstydzić, radzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami co potwierdził właściciel firmy, w której odbywają praktyki. Po pracy praktykanci korzystają z lokalnych atrakcji.
12.09.2016r.
"Po bardzo długiej nocy i dniu spędzonym na zwiedzaniu dotarliśmy zmęczeni do miejsca przeznaczenia. W poniedzialek zaczynamy praktyki czekając na kolejne atrakcje w wolnych chwilach". Taką wiadomość otrzymaliśmy od kolejnej już grupy odbywającej staż w Follonice we Włoszech. Początek roku szkolnego, a nasi uczniowie mają przedłużone wakacje, bo jak inaczej określić możliwość spędzania czasu w bajecznych Włoszech. Tym bardziej, że można się jeszcze wiele ciekawych rzeczy nauczyć.
Więcej zdjęć w galerii.
16.05.2016r.
Kolejny już wyjazd uczniów na praktyki zagraniczne dobiegł końca. Uczniowie, podobnie jak poprzednio, wrócili pełni wrażeń i z sukcesami zawodowymi. Po raz kolejny udowwodnili, że kształcenie w naszej szkole jest na bardzo wysokim poziomie i jest dostosowanie do potrzeb rynku pracy. Nasi absolwenci kończąc szkołę stają się pełnowartościowymi pracownikami.
Więcej zdjęć w galerii.
19.04.2016r.
Dobiega końca pobyt grupy uczniów naszej szkoły w niemieckim Bochum. W tym tygodniu uczniowie odbywają szkolenia zakończone odpowiednimi certyfikatami. To już kolejny wyjazd uczniów z nauczycielem na trzytygodniowe praktyki zagraniczne. Uczniowie doskonalą umiejętności językowe oraz zdobywają doświadczenie zawodowe u naszego zachodniego sąsiada. Podczas wyjazdu do Bochum uczniowie odbywali staże w niemieckich zakładach pracy:
Hofmann GmbH Bochum
BTF Bochum
Auto Wieczorek Bochum
KFZ Witod Grzesiak Dortmund
Trzytygodniowy pobyt został urozmaicony licznymi dodatkowymi atrakcjami, a wśród nich m.in. wizytą na targach Techno Classico w Essen, wizytą w muzeum miasta Bochum i kopalni muzeum (skansenie) Bergbaumuseum Bochum, wizytą DASA in Dortmund oraz wizytą w Planetarium.
Więcej zdjęć dostępnych w galerii.
07.03.2016r.
Praca pracą, ale co poza tym? Włoska pizza, palmy i Toskania. To wszystko i nie tylko, to również element zdobywania doświadczenia przez naszych uczniów podczas pobytu na stażu we Włoszech.
Więcej zdjęć w galerii tutaj.
04.03.2016r.
Pierwsza w tym roku szkolnym grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych rozpoczęła właśnie staż poza granicami naszego kraju, we Włoszech. Uczniowie bardzo pozytywnie zaskoczyli swoich włoskich mentorów, a Szymon Schmidt z klasy III technik pojazdów samochodowych, już po pierwszym dniu pracuje praktycznie jako samodzielny serwisant. Niespodzianką jest również to, że Szymon wraz z o rok starszym kolegą Danielem Basiewiczem podjęli się naprawy, na którą nie zdecydował się żaden z Włochów. Do tego certyfikaty chłopców, które już posiadają robią wrażenie na serwisantach. Brawo!
03.03.2016r.
Już są! Pierwsza w tym roku szkolnym grupa uczniów Zespoły Szkół Technicznych rozpoczęła właśnie praktyki zawodowe poza granicami naszego kraju, we Włoszech. Cieszymy się, że nasi uczniowie nabędą nowe umiejątności i doświadczenia.
No i trochę zazdrościmy włoskiej pogody :)