Kształcenie praktyczne

Warsztaty Szkolne

Warsztaty szkolne Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku są placówką dydaktyczno-wychowawczą i stanowią integralną część szkoły. Podstawowym zadaniem warsztatów jest organizowanie i prowadzenie praktycznej nauki zawodu, która jest częścią procesu kształcenia i wychowania uczniów szkół zawodowych.

Polega ona w szczególności na przygotowaniu młodzieży do sprawnego działania w procesie produkcyjnym lub usługowym.

Jednym z bardzo ważnych czynników, mających wpływ na wyniki nauczania jest zorganizowanie zajęć praktycznych w warunkach zbliżonych do rzeczywistej działalności usługowej i produkcyjnej. W  związku   z  tym   prowadzimy   szeroką   działalność   usługowo  -  produkcyjną   dla  mieszkańców   i  firm  ze Szczecinka i okolic.

Warsztaty Szkolne od lat współpracują ściśle w zakresie szkolenia ze szczecineckimi zakładami pracy jak: Kronospan Szczecinek Sp. z.o.o. , Silva Sp. z o. o . Oddział Szczecinek, Awax Sp. z o.o , Stanisława i Andrzej Tomczak „TIMEX” Sp.J. , Komunikacją Miejską Sp. z o.o., PKS w Szczecinku Sp. z o.o., OSKP„MOTOS” filia Szczecinek, AUTO GAZ   Rafał Rumiński, Telzas Sp. z o. o., Schneider Electric Polska Sp. z o.o., INFO-MAC A. Maciejczyk i wieloma innymi.

Umożliwiają bardzo dobre przygotowanie uczniów do przyszłej pracy zawodowej, dają możliwość świadczenia szerokiego zakresu usług w dziedzinie motoryzacji, elektrotechniki, obróbki drewna i ślusarstwa. Świadczone usługi dają możliwość   wszechstronnego   opanowania   wiedzy  praktycznej   w   szkolonych   branżach.   Wyposażone  najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia diagnostyczne są nowoczesną bazą edukacyjną dla uczniów Naszej Szkoły, a zarazem placówką promującą współczesną myśl techniczną.

Swoim uczniom zapewniamy:

• możliwość     odbywania     zajęć     praktycznych    i    praktyk    zawodowych w Warsztatach  Szkolnych
    i współpracujących ze szkołą zakładach pracy;
  • rzetelne przygotowanie uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe;
  • dostęp do najnowocześniejszych urządzeń i przyrządów diagnostycznych oraz naprawczych
  • dostęp do technik informacyjnych w pracowniach wyposażonych w komputery z oprogramowaniem edukacyjnym, internet  i inne środki audiowizualne;
  • kadrę pedagogiczną o wysokich kwalifikacjach;
  • możliwość   rozwoju   zainteresowań   przez   udział   w  zajęciach  pozalekcyjnych i kołach zainteresowań;
  • nasi podopieczni nabywają szereg umiejętności praktycznych wykonując prace (głównie zlecenia zewnętrzne) polegające na remontach i naprawie sprzętu elektrotechnicznego, wykonując obsługi i naprawy pojazdów samochodowych oraz rozmaite prace ślusarskie i montażowe.

Zajęcia  są   prowadzone   w   specjalnie    urządzonych    działach  i pracowniach   tematycznych:

• dział obróbki ręcznej,
  • dział obróbki mechanicznej (obrabiarki klasyczne)
  • dział obróbki mechanicznej (obrabiarki CNC)
  • dział łączenia nierozłącznego metali i tworzyw sztucznych,
  • dział obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej,
  • dział  montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
  • dział  eksploatacji urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz  urządzeń chłodniczych
  • dział ręcznej obróbki drewna i tworzyw drewnopochodnych (stolarnia)
  • dział diagnostyki, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych
  • dział naprawy i konserwacji pojazdów samochodowych
  • dział diagnostyki i naprawy wyposażenia elektrycznego i elektronicznego poj. samochodowych
  • dział diagnostyki i naprawy systemów zasilania silników z zapłonem samoczynnym
  • pracownia -  laboratorium mechatroniki samochodowej
  • pracownia montażu systemów suchej zabudowy
  • pracownia wykonywania robót malarskich i tapeciarskich oraz posadzkarskich i okładzinowych
  • sala wykładowa

Wszystkie działy i pracownie są  jednocześnie  salami  egzaminacyjnymi  spełniającymi  wymogi  standardów wymagań egzaminacyjnych  dla właściwych kwalifikacji zawodowych, dzięki czemu  Warsztaty Szkolne  posiadają akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe we wszystkich nauczanych zawodach.

Na całym  terenie warsztatów dostępne jest sieć Wi Fi.