Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza wszystkich uczniów na Wróżby Andrzejkowe,
które odbędą się 29 listopada 2019r (piątek) od godz. 8:45 do 13:35.
Zapraszamy w czasie przerw do czytelni.
W programie:
- magiczne wróżby
-słodki poczęstunek
-……i mnóstwo dobrej zabawy Wam życzymy i na przychylny los liczymy!
ZAPRASZAMY WSTĘP WOLNY!!!
„Młodzieży Czytanie” ZST w Szczecinku
20.listopada 2019r. w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie odbyła się już IV edycja akcji„Młodzieży Czytanie”. Uczniowie naszej szkoły :
Olimpia Malczyk-klasa I TD,
Olek Kapuściński- klasa I TD,
Jakub Kuczerka- klasa I TD,
Kacper Gołębiowski-klasa I TD,
Kacper Markowski-klasa I TE,
Patryk Kacperski-klasa III TP1, kolejny już raz uczestniczyli w tym zaszczytnym przedsięwzięciu. Czytali klasyką literatury polskiej- fragmenty” Katarynki” Bolesława Prusa. Organizatorami wydarzenia byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Dyrektor Książnicy Pomorskiej pan Lucjan Bąbolewski. Akcja ta skierowana była do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa oraz kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie.
W tym roku dodatkową atrakcją w czasie czytania byli zaproszeni goście:
Arkadiusz Wilman – redaktor muzyczny Radia Koszalin
Alicja Górska – redaktor naczelna Radia Plus Koszalin
Karolina Pawłowska – dziennikarka Gościa Niedzielnego Koszalin
Przemysław Majewski ( 4P ) - raper
Artur Czerwiński – aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Całość wydarzenia przebiegała w bardzo miłej atmosferze, dlatego chętnie wrócimy tam za rok.
Za całość przedsięwzięcia odpowiadała Elżbieta Węgiełek nauczyciel języka polskiego
Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia.
Coraz więcej osób na całym świecie sadzi swoje żonkile. Samorząd Uczniowski wraz z Wolontariatem i z pomocą uczniów z architektury krajobrazu wzięli udział w akcji sadzenia cebulek żonkili dla hospicjum na terenie swojej szkoły.
Sadzenie cebulek żonkili jest już wieloletnią tradycją rozpoczynającą Kampanię Pola Nadziei.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kurs angielskiego na Malcie.
Malta jest jedną z najczęściej wybieranych lokalizacji kursów języka angielskiego za granicą. Ta niezwykle urokliwa śródziemnomorska wyspa wyróżnia się tym, że oferuje z jednej strony świetne warunki do nauki, z drugiej zaś wszystko, czego potrzeba podczas wypoczynku – przepiękne plaże, lazurowe wody oraz wiele innych atrakcji turystycznych. Nic dziwnego zatem, że od lat cieszy się popularnością i zwróciła uwagę nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych. To właśnie tam od kilku dni przebywa grupa uczniów wraz z opiekunami. Młodzież uczy się angielskiego w tamtejszej szkole językowej, a popołudniami zwiedza wyspę i poznaje historię i kulturę Malty.
Zespół Szkół Technicznych prężnie działa w ramach unijnych programów Erasmus+ i POWER. Dzięki zaangażowaniu grupy nauczycieli, już w trakcie trwania jednego projektu, składany jest kolejny wniosek. Nieprzerwanie trwające programy pozwalają na organizowanie zagranicznych wyjazdów dla uczniów. Do tej pory uczniowie wyjeżdżali na staże zawodowe do Hiszpanii, Czech, Niemiec i Włoch. W bieżącym roku szkolnym realizowane są trzy projekty wyjazdowe.
Więcej informacji uzyskacie klikając link poniżej
Polski orzeł srebrnopióry w nasze dusze wbił pazury...
Przypominam, że dzień 8 listopada jest dla naszych uczniów i pracowników dniem wolnym od pracy. Dzień ten został odpracowny podczas Darów Lasów w dniu 14 września 2019r.
Uczniów, którzy interesują się najnowszą historią Polski zapraszam do wzięcia udziału w Olimpiadzie Solidarności. Zakres tematyczny konkursu obejmuje okres historii Polski lat 1970 – 1990.
Etap szkolny odbędzie się 26 listopada 2019 r. Uczestnicy będą mieli do rozwiązania test, a laureaci będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim.
Chętnych uczniów proszę o zgłaszanie się do Alicji Chmielewskiej , sala 32.
Naród, który nie szanuje
swej przeszłości, nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji zainicjowanej przez MEN „ Szkoła pamięta”. Celem tego przedsięwzięcia było uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu. Uczniowie pod opieką Alicji Chmielewskiej i Arleny Różewickiej udali się na Cmentarz Komunalny w Szczecinku, gdzie zapalili znicze w miejscach związanych z wydarzeniami II wojny światowej, m.in. pod symbolicznym Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Odwiedzono także groby byłych pracowników szkoły.
Wyniki Szkolnego Konkursu "Życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "
Być może niektórzy zastanawiają się, dlaczego to Gustaw Herling-Grudziński stał się bohaterem tegorocznego szkolnego konkursu. Uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. 20 maja 2019 roku minęła 100. rocznica urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, żołnierza Armii Andersa, uczestnika bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej, współpracownika Radia Wolna Europa. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs literacki poświęcony życiu i twórczości tego pisarza. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości biografii autora oraz treści jego utworów. Organizatorami konkursu byli nauczyciele- bibliotekarze. Celem konkursu była popularyzacja twórczości pisarza oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Damian Jedliński III Tp2;
II miejsce – Marcin Jedliński III Tp2;
III miejsce – zajęli ex aequo Martyna Mierzejewska II Td i Michał Lasota II Tm
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły nie zawiedli.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, polonistom za przygotowanie uczestników.
Gratulujemy laureatom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone, w dniu zakończenia roku szkolnego 2019/2020.
WOLONTARIAT ZST
Szkolny Wolontariat z okazji Dnia Kundelka organizuje w naszej szkole zbiórkę karmy dla zwierząt ze Schroniska w Szczecinku. Prosimy do dnia 07 listopada wszystkich chętnych nauczycieli oraz uczniów o składanie karmy w wyznaczonym miejscu w szatni szkoły. Z góry dziękujemy!!
Powrót stażystów z Granady
Zadowoleni, uśmiechnięci, bardziej doświadczeni i pełni energii do dalszej pracy… tak można opisać dwunastoosobową załogę uczniów, która odbyła zagraniczny staż w Granadzie, na południu Hiszpanii.
W pocie czoła, ale w słonecznej i ciepłej Hiszpanii uczniowie pracowali w warsztatach samochodowych, szlifując język angielski i hiszpański, zdobywając nowe umiejętności w zawodzie.
Czasem zmęczeni po pracy, ale uśmiechnięci i zauroczeni Granadą uczniowie poznawali hiszpańską kulturę i obyczaje, zwiedzali miejsca o bogatej historii, słuchali o ciekawych ludziach i wielkich wydarzeniach.
Dwa tygodnie spędzone w Granadzie, wycieczki do Malagi i do Cordoby, wypady na szlaki górskie, do dzielnic cygańskich i do zamku Alahmbra… pozostaną głęboko w pamięci naszych uczniów.
Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w projektach europejskich, w których każdy z uczniów znajdzie coś dla siebie.Projekty Power i wsparcie Eurolinks w stażach zagranicznych to dla naszych uczniów niesłychanie atrakcyjna forma dokształcenia zawodowego połączona z możliwością podróżowania do odległych miejsc. Magdalena Dawcewicz
(1901- 1948) rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem Wojska Polskiego i AK. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. został zmobilizowany i walczył ze swoim oddziałem aż do października. Następnie dotarł do Warszawy, gdzie wstąpił do organizacji Tajna Armia Polska. W 1940 r. opracował plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a następnie specjalnie pozwolił się schwytać podczas łapanki i trafił do Auschwitz. Tam zorganizował strukturę konspiracyjną wśród więźniów oraz przesyłał na zewnątrz informacje na temat realiów funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego. W 1943 r. zbiegł z Auschwitz . Działał w strukturach AK i wziął udział w powstaniu warszawskim, po którym dostał się do niewoli niemieckiej. Po uwolnieniu walczył w szeregach 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Po wojnie wrócił do kraju i prowadził działalność wywiadowczą. W 1947 r. został aresztowany , a w trakcie śledztwa poddany torturom. Sąd komunistyczny skazał go na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja 1948 r.
22 października odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Uczniowie rozwiązywali test , którego pytania dotyczyły życia osobistego oraz działalności wojskowej i konspiracyjnej polskiego bohatera z okresu II wojny światowej oraz powojennego żołnierza niezłomnego. Konkurs miał na celu przybliżenie postaci Witolda Pileckiego i zainteresowanie okresem II wojny światowej w 80. Rocznicę jej wybuchu..
I miejsce zajął Michał Lasota z klasy II T m
II miejsce – Kacper Gajewski , kl. I Tb
III miejsce – Dawid Zimorodzki – kl. I Tb
Uczniom serdecznie gratulujemy!
Tekst: Alicja Chmielewska organizatorka konkursu
UWAGA UCZNIOWIE !!!
Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Gustawa Herlinga- Grudzińskiego
odbędzie się 24 PAŹDZIERNIKA (czwartek)
o godz. 8:00 w SALI KONFERENCYJNEJ 24( K 2 ).
ŻYCZYMY POWODZENIA : )
– Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów szkół Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.
– Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Działania w ramach akcji „Szkoła pamięta”
Zachęcamy do podejmowania różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń. W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z nauczycielami mogą, m.in.:
W dniach 16 – 30 września 2019 uczniowie klasy II technik technologii drewna ZST w Szczecinku odbywali staże w stolarni Las Tres Juanes w Granadzie. Wspólna praca przy renowacji zabytkowych drzwi i obróbce elementów konstrukcyjnych więźby dachowej została bardzo wysoko oceniona przez hiszpańskich pracodawców.
Program kulturowy obejmował występy Flamenco w Venta el Gallo Cueva, zwiedzanie zabytków Granady: Katedry, Grobów Królów Katolickich, Albacinu i Sacromonte.
Czas spędzali też młodzi ludzie w parku linowym i Parku Nauki z otwartym zoo z florą i fauną strefy równikowej. Bardzo podobała Grafitti Tour w dzielnicy Realejo, podczas którego poznali znakomite prace Ninio De Las Pinturas.
Szczególną atrakcją dla naszych uczniów były całodzienne wyjazdy do Kordoby i Malagi. Dziękujemy Eurolinks Projekt a w szcególności Pani Anecie Sikorze.
Adam Łabęcki
Wizyta w Corato
Nasz włoski partner w projekcie "Poznajmy się bliżej przez dziedzictwo kulturowe Zjednoczonej Europy" to szkoła zawodowa Oriani Tandoi Corato High School w przepięknym regionie Apuglia w zachodniej części kraju. Jesteśmy po wizycie przygotowawczej, podczas której podpisaliśmy umowę z Dyrekcją, poznaliśmy uczniów i nauczycieli, zwiedziliśmy szkołę i miasto. Nasz dwutygodniowy wyjazd zaplanowany jest w listopadzie kiedy to uczniowie z naszej szkoły będą realizować założenia projektu. Między innymi będą razem z Włoskimi uczniami poznawać bogate dziedzictwo kulturowe regionu Apuglia, brać udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych, a przede wszystkim współpracować z Włoskim uczniami nad tworzeniem bloga w języku angielskim. Czekamy z niecierpliwością na wyjazd do Corato :) Magdalena Dawcewicz
Robocza wizyta nauczycieli ZST na Malcie.
W naszej szkole rozpoczynamy realizację programu POWER w ramach którego uczniowie ZST będą wyjeżdżać do szkoły St. Catherine's High School na Malcie.
W ostatnim czasie nauczyciele ZST - pani mgr Katarzyna Podgórska i pan mgr inż. Tomasz Żebrowski odbyli roboczą wizytę w St. Catherine's High School na Malcie. Podczas spotkania z dyrekcją i nauczycielami w szkole ustalono zasady współpracy. Docelowo uczniowie z Mechanika będą wyjeżdżać na dwa tygodnie na Maltę, gdzie pod okiem native speakerów będą uczyć się języka angielskiego. Nasi uczniowie dodatkowo będą brali również udział w zajęciach kulturowych oraz krajoznawczych. Pierwsze wyjazdy zaplanowane są już w listopadzie.
Tekst: Tomasz Żebrowski
Informujemy, że Rada Rodziców ZST wybrała grupowe ubezpieczenie dla uczniów. Składki można opłacać u wychowawców klasy. Jeżeli jednak rodzice nie zdecydują się na ten wariant ubezpieczenia mogą skorzystać z ubezpieczenia indywidualnego, np.
https://www.szkolnaagencja.pl/zarejestruj-dziecko/?szkola=SAU55