Więcej informacji uzyskacie klikając link poniżej
Polski orzeł srebrnopióry w nasze dusze wbił pazury...
Przypominam, że dzień 8 listopada jest dla naszych uczniów i pracowników dniem wolnym od pracy. Dzień ten został odpracowny podczas Darów Lasów w dniu 14 września 2019r.
Uczniów, którzy interesują się najnowszą historią Polski zapraszam do wzięcia udziału w Olimpiadzie Solidarności. Zakres tematyczny konkursu obejmuje okres historii Polski lat 1970 – 1990.
Etap szkolny odbędzie się 26 listopada 2019 r. Uczestnicy będą mieli do rozwiązania test, a laureaci będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim.
Chętnych uczniów proszę o zgłaszanie się do Alicji Chmielewskiej , sala 32.
Naród, który nie szanuje
swej przeszłości, nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji zainicjowanej przez MEN „ Szkoła pamięta”. Celem tego przedsięwzięcia było uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu. Uczniowie pod opieką Alicji Chmielewskiej i Arleny Różewickiej udali się na Cmentarz Komunalny w Szczecinku, gdzie zapalili znicze w miejscach związanych z wydarzeniami II wojny światowej, m.in. pod symbolicznym Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Odwiedzono także groby byłych pracowników szkoły.
Wyniki Szkolnego Konkursu "Życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "
Być może niektórzy zastanawiają się, dlaczego to Gustaw Herling-Grudziński stał się bohaterem tegorocznego szkolnego konkursu. Uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. 20 maja 2019 roku minęła 100. rocznica urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, żołnierza Armii Andersa, uczestnika bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej, współpracownika Radia Wolna Europa. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs literacki poświęcony życiu i twórczości tego pisarza. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości biografii autora oraz treści jego utworów. Organizatorami konkursu byli nauczyciele- bibliotekarze. Celem konkursu była popularyzacja twórczości pisarza oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Damian Jedliński III Tp2;
II miejsce – Marcin Jedliński III Tp2;
III miejsce – zajęli ex aequo Martyna Mierzejewska II Td i Michał Lasota II Tm
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły nie zawiedli.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, polonistom za przygotowanie uczestników.
Gratulujemy laureatom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone, w dniu zakończenia roku szkolnego 2019/2020.
WOLONTARIAT ZST
Szkolny Wolontariat z okazji Dnia Kundelka organizuje w naszej szkole zbiórkę karmy dla zwierząt ze Schroniska w Szczecinku. Prosimy do dnia 07 listopada wszystkich chętnych nauczycieli oraz uczniów o składanie karmy w wyznaczonym miejscu w szatni szkoły. Z góry dziękujemy!!
Powrót stażystów z Granady
Zadowoleni, uśmiechnięci, bardziej doświadczeni i pełni energii do dalszej pracy… tak można opisać dwunastoosobową załogę uczniów, która odbyła zagraniczny staż w Granadzie, na południu Hiszpanii.
W pocie czoła, ale w słonecznej i ciepłej Hiszpanii uczniowie pracowali w warsztatach samochodowych, szlifując język angielski i hiszpański, zdobywając nowe umiejętności w zawodzie.
Czasem zmęczeni po pracy, ale uśmiechnięci i zauroczeni Granadą uczniowie poznawali hiszpańską kulturę i obyczaje, zwiedzali miejsca o bogatej historii, słuchali o ciekawych ludziach i wielkich wydarzeniach.
Dwa tygodnie spędzone w Granadzie, wycieczki do Malagi i do Cordoby, wypady na szlaki górskie, do dzielnic cygańskich i do zamku Alahmbra… pozostaną głęboko w pamięci naszych uczniów.
Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w projektach europejskich, w których każdy z uczniów znajdzie coś dla siebie.Projekty Power i wsparcie Eurolinks w stażach zagranicznych to dla naszych uczniów niesłychanie atrakcyjna forma dokształcenia zawodowego połączona z możliwością podróżowania do odległych miejsc. Magdalena Dawcewicz
(1901- 1948) rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem Wojska Polskiego i AK. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. został zmobilizowany i walczył ze swoim oddziałem aż do października. Następnie dotarł do Warszawy, gdzie wstąpił do organizacji Tajna Armia Polska. W 1940 r. opracował plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a następnie specjalnie pozwolił się schwytać podczas łapanki i trafił do Auschwitz. Tam zorganizował strukturę konspiracyjną wśród więźniów oraz przesyłał na zewnątrz informacje na temat realiów funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego. W 1943 r. zbiegł z Auschwitz . Działał w strukturach AK i wziął udział w powstaniu warszawskim, po którym dostał się do niewoli niemieckiej. Po uwolnieniu walczył w szeregach 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Po wojnie wrócił do kraju i prowadził działalność wywiadowczą. W 1947 r. został aresztowany , a w trakcie śledztwa poddany torturom. Sąd komunistyczny skazał go na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja 1948 r.
22 października odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Uczniowie rozwiązywali test , którego pytania dotyczyły życia osobistego oraz działalności wojskowej i konspiracyjnej polskiego bohatera z okresu II wojny światowej oraz powojennego żołnierza niezłomnego. Konkurs miał na celu przybliżenie postaci Witolda Pileckiego i zainteresowanie okresem II wojny światowej w 80. Rocznicę jej wybuchu..
I miejsce zajął Michał Lasota z klasy II T m
II miejsce – Kacper Gajewski , kl. I Tb
III miejsce – Dawid Zimorodzki – kl. I Tb
Uczniom serdecznie gratulujemy!
Tekst: Alicja Chmielewska organizatorka konkursu
UWAGA UCZNIOWIE !!!
Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Gustawa Herlinga- Grudzińskiego
odbędzie się 24 PAŹDZIERNIKA (czwartek)
o godz. 8:00 w SALI KONFERENCYJNEJ 24( K 2 ).
ŻYCZYMY POWODZENIA : )
– Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów szkół Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.
– Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Działania w ramach akcji „Szkoła pamięta”
Zachęcamy do podejmowania różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń. W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z nauczycielami mogą, m.in.:
W dniach 16 – 30 września 2019 uczniowie klasy II technik technologii drewna ZST w Szczecinku odbywali staże w stolarni Las Tres Juanes w Granadzie. Wspólna praca przy renowacji zabytkowych drzwi i obróbce elementów konstrukcyjnych więźby dachowej została bardzo wysoko oceniona przez hiszpańskich pracodawców.
Program kulturowy obejmował występy Flamenco w Venta el Gallo Cueva, zwiedzanie zabytków Granady: Katedry, Grobów Królów Katolickich, Albacinu i Sacromonte.
Czas spędzali też młodzi ludzie w parku linowym i Parku Nauki z otwartym zoo z florą i fauną strefy równikowej. Bardzo podobała Grafitti Tour w dzielnicy Realejo, podczas którego poznali znakomite prace Ninio De Las Pinturas.
Szczególną atrakcją dla naszych uczniów były całodzienne wyjazdy do Kordoby i Malagi. Dziękujemy Eurolinks Projekt a w szcególności Pani Anecie Sikorze.
Adam Łabęcki
Wizyta w Corato
Nasz włoski partner w projekcie "Poznajmy się bliżej przez dziedzictwo kulturowe Zjednoczonej Europy" to szkoła zawodowa Oriani Tandoi Corato High School w przepięknym regionie Apuglia w zachodniej części kraju. Jesteśmy po wizycie przygotowawczej, podczas której podpisaliśmy umowę z Dyrekcją, poznaliśmy uczniów i nauczycieli, zwiedziliśmy szkołę i miasto. Nasz dwutygodniowy wyjazd zaplanowany jest w listopadzie kiedy to uczniowie z naszej szkoły będą realizować założenia projektu. Między innymi będą razem z Włoskimi uczniami poznawać bogate dziedzictwo kulturowe regionu Apuglia, brać udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych, a przede wszystkim współpracować z Włoskim uczniami nad tworzeniem bloga w języku angielskim. Czekamy z niecierpliwością na wyjazd do Corato :) Magdalena Dawcewicz
Robocza wizyta nauczycieli ZST na Malcie.
W naszej szkole rozpoczynamy realizację programu POWER w ramach którego uczniowie ZST będą wyjeżdżać do szkoły St. Catherine's High School na Malcie.
W ostatnim czasie nauczyciele ZST - pani mgr Katarzyna Podgórska i pan mgr inż. Tomasz Żebrowski odbyli roboczą wizytę w St. Catherine's High School na Malcie. Podczas spotkania z dyrekcją i nauczycielami w szkole ustalono zasady współpracy. Docelowo uczniowie z Mechanika będą wyjeżdżać na dwa tygodnie na Maltę, gdzie pod okiem native speakerów będą uczyć się języka angielskiego. Nasi uczniowie dodatkowo będą brali również udział w zajęciach kulturowych oraz krajoznawczych. Pierwsze wyjazdy zaplanowane są już w listopadzie.
Tekst: Tomasz Żebrowski
Informujemy, że Rada Rodziców ZST wybrała grupowe ubezpieczenie dla uczniów. Składki można opłacać u wychowawców klasy. Jeżeli jednak rodzice nie zdecydują się na ten wariant ubezpieczenia mogą skorzystać z ubezpieczenia indywidualnego, np.
https://www.szkolnaagencja.pl/zarejestruj-dziecko/?szkola=SAU55
W dniach 10 - 12 września 2019 roku w Zespole Szkół Technicznych odbyła się kolejna edycja szkolnego kiermaszu używanych podręczników szkolnych. Uczniowie mogli nabyć podręczniki po atrakcyjnej cenie, ucząc się w ten sposób gospodarności.
Prowadzeniem kiermaszu zajmowali się przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz koła bibliotecznego: Sylwia Rewaj, Żaneta Zapalska, Natalia Siódmiak, Adrian Iwańczuki i Krystian Żak z klasy II tak/tb.
Nad całością projektu czuwali nauczyciele: p. Anna Chmura i p. Alina Gryszkiewicz.
Od 5 do 9 września podręczniki były przyjmowane, grupowane, ewidencjonowane oraz opisywane. Po trwającym trzy dni kiermaszu, nastąpiła wypłata należności właścicielom książek.
Wystawione do sprzedaży książki cieszyły się dużym powodzeniem. W odsprzedaży uczestniczyli także absolwenci naszej szkoły. Większość podręczników zmieniło swoich właścicieli.
Jesteśmy przekonani, że swoją pracą organizatorzy kiermaszu przyczynili się do zadowolenia zarówno nowych, jak i byłych właścicieli podręczników.
Cieszymy się, że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów.
Kolejna edycja kiermaszu już za rok.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Moduł Zastępstwa został zmodyfikowany
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 02.09.2019 r.
GODZ. 9.00 - KLASY II - IV
GODZ.10.00 - KLASY PIERWSZE
Kiermasz książek dla klas po gimnazjum odbędzie się w pierwszym tygodniu września.
W przypadku braku informacji w wykazie podręczników do jakiego typu szkoły proponowany jest podręcznik, obowiązuje on zarówno w technikum jak i w szkole branżowej.