Przegląd Czytania na Głos Literatury Polskiej o Tematyce Patriotycznej w Przekładach Obcojęzycznych
- to niezwykłe wydarzenie kulturalne przygotowane przez Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku w niewątpliwie szczególnym czasie dla nas Polaków.
7 listopada 2018 do kina "Wolność" przybyła młodzież szkół ponadgimnazjalnych aby w oryginalny sposób przyłączyć się do świętowania obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami wybierając jeden z czterech języków: angielski, niemiecki, rosyjski lub francuski. Jeśli chodzi o wybór fragmentów do czytania to okazuje się, że mieliśmy doskonałą powtórkę klasyków polskiej literatury, m.in.: Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Tadeusza Borowskiego, Czesława Miłosza. Jury wyłoniło sześciu laureatów oceniając ich poprawność językową, interpretację tekstu oraz dobór repertuaru, który w tym roku, jak sama nazwa mówi poruszał temat patriotyzmu, a dla każdego laureata Starostwo Powiatowe ufundowało bony o wartości 100 zł do zrealizowania w sklepach Empik. Oto lista laureatów:
1. Roland Schlamberger, uczeń I LO im. Ks. Elżbiety czytał w języku angielskim wiersz K.K. Baczyńskiego pt. "Rodzicom"
2. Julia Szkutnik, uczennica I LO im. Ks. Elżbiety czytała w języku angielskim fragment utworu G. Herlinga-Grudzińskiego pt. "Inny świat"
3. Mikołaj Rojczyk, uczeń STO czytał w języku angielskim angielskim fragment utworu H. Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem"
4. Marta Piechowska, uczennica Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica czytała w języku francuskim fragment wiersza C.K. Norwida pt. "Fortepian Chopina"
5. Wojciech Grzybowski, uczeń Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica czytał w języku niemieckim fragment utworu T. Borowskiego pt. Śmierć Schillingera"
6. Daria Zamorowska, uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej czytała w języku rosyjskim fragment utworu H. Sienkiewicza pt. "Krzyżacy"
Serdecznie gratulujemy
Zdjęcia z Przeglądu w Albumie
Dnia 07.11.2018 roku uczeń klasy I TM - Michał Lasota wziął udział w wojewódzkim finale konkursu: „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923”.
Miło mi Was poinformować, że Michał zajął 5. miejsce.
Konkurs został zorganizowany przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty panią Magdalenę Zarębską – Kuleszę i Dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie pana Krzysztofa Kowalczyka. W etapie szkolnym wzięło udział 167 uczniów z 39 szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. W etapie wojewódzkim uczestniczyło już 27 uczniów, którzy osiągnęli najwyższy wynik w etapie szkolnym. Po części pisemnej - teście składającym się z 25 pytań - Michał przeszedł do etapu ustnego, w którym zajął wysokie 5. miejsce.
Link do relacji z konkursu
http://radioszczecin.pl/1,379941,uczen-ze-stargardu-wygral-konkurs-polskie-drogi-&s=1&si=1&sp=1
Arlena Różewicka
O tym, że ludzie zbierają nakrętki, wiedzą chyba wszyscy. Dlatego w tym roku nauczyciele naszej szkoły pani Arlena Różewicka i Anna Chmura wraz z samorządem uczniowskim postanowiły zorganizować zbiórkę nakrętek dla dzieci z przedszkola „Miś”. Akcja jest całoroczna, więc zachęcamy każdego do oddawania nakrętek, które pomogą Wiktorowi, Antkowi, Kindze i Dominice w rehabilitacji. Dzięki naszej zbiórce dzieciaki będą mogły wyjechać na turnus rehabilitacyjny do Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji w Zabajce. POMAGAJMY
Arlena Różewicka
A jednak po raz kolejny młodzież udowodniła, że czyta… Wyniki szkolnego konkursu w naszej szkole, mówią same za siebie. Niewątpliwie uczniowie wykazali się znakomitą znajomością biografii tego wielkiego Polaka, pisarza o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym. Kilka dni temu w sali konferencyjnej nr 24, odbył się konkurs literacki, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Tym razem zmagali się z biografią i bogatą twórczością Zbigniewa Herberta. Bieżący rok uznany jest przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta. Organizatorami konkursu byli nauczyciele- bibliotekarze (p. Alina Gryszkiewicz i p. Justyna Bukowska-Siemaszko), celem - zainteresowanie twórczością artysty, rozwijanie kultury czytelniczej wśród uczniów oraz popularyzacja jego znakomitego dorobku.
Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja uplasowała się następująco:
I miejsce – Sandra Sochan z kl. III Tb;
II miejsce – Jakub Wasilczyszyn z kl. I Tb;
III miejsce – Aneta Hołobowska z kl. IIIak.
To naprawdę pocieszające, że uczniowie naszej szkoły nie zawiedli. Prace były na bardzo wysokim poziomie. Tym bardziej, że język polski nie jest łatwym przedmiotem, wymagającym skupienia, otwartości umysłu i serca. Wszystkim Uczestnikom oraz ich szkolnym Opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nagrody zostaną wręczone podczas akademii szkolnej, z okazji zakończenia roku szkolnego.
„Ojcowie niepodległości” - Wykład przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości
24 października w naszej szkole odbyło się po raz kolejny spotkanie z Panem Marcinem Ozga, przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Uczniowie wysłuchali wykładu „Ojcowie niepodległości”, który wpisuje się w cykl działań poświęconych uczczeniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu, podejmując dyskusję z prowadzącym na tematy związane zarówno z odzyskaniem niepodległości, jak i trudnym okresem unifikacji państwa, walkami o jego kształt i granice oraz rolą Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w walce o niepodległość.
Spotkanie zorganizowała Alicja Chmielewska
Zainteresowanych tą tematyką oraz tych, którzy nie mogli wziąć udziału w wykładzie zapraszamy do zapoznania się z prezentacją:
W trakcie Festiwalu Nauki uczniowie Technikum Pojazdów Samochodowych wzięli udział w wykładzie na temat systemów sterowania wtryskiem benzyny w silnikach ZI oraz pokazie hybrydowej Toyoty RH-V. Dodatkowo uczniowie ćwiczyli badanie silnika Stara 266 z użyciem endoskopu.
To już chyba staje się naszą tradycją, że na początku każdego roku szkolnego klasa pierwsza technologii drewna bierze udział w wykładach organizowanych przez RDLP w Szczecinku. Tym razem zostaliśmy zaproszeni po raz trzeci i w dniu 18.10.2018 roku udaliśmy się do siedziby Lasów Państwowych. Wykład poprowadził Pan Błażej Chmielewski, który w ciekawy sposób przybliżył nam rolę lasów i drewna w gospodarce, ale także omówił, jakie programy rozwojowe są stosowane w lasach państwowych. Podczas swej prelekcji pokazał dwa ciekawe filmy dotyczące gospodarki leśnej i drewna, bez którego nie sposób wyobrazić sobie rozwoju cywilizacji ludzkiej. Do dziś stanowi ono bardzo znaczącą część tego co człowiek przetwarza, a potem wykorzystuje.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z wizytą w fabryce Toyoty.
W ramach wyjazdów zawodoznawczych z projektu Dobry Klimat Dla Zawodowców uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wzięli udział w wyjeździe do fabryki silników i skrzyń biegów Toyota w Wałbrzychu. W trakcie wizyty w fabryce uczniowie obejrzeli proces produkcji silników trzycylindrowych montowanych w modelach Yaris oraz Aygo.
Dodatkowo w trakcie wykładu prowadzonego przez pracowników fabryki uczniowie zapoznali się z technologią produkcji skrzyń biegów oraz poznali zasady zarządzania produkcją w zakładach Toyoty.
Na zakończenie uczniowie spotkali się z pracownikiem działu HR (rekrutacji), w trakcie spotkania młodzież dowiedziała się jakie umiejętności i cechy powinni oni posiadać, jeżeli chcieliby pracować dla Toyoty.
Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz koło Wrocławia, gdzie kustosz muzeum omawiając poszczególne modele prezentowane na wystawie przedstawił rozwój technologii produkcji pojazdów samochodowych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii W fabryce Toyoty.
Krótki filmik z odpalania silnika w buick na naszym facebook'u :)
Uczniowie klas I tb, I tm oraz I s wraz z opiekunami uczestniczyli w tworzeniu logo ZST. Logo umieszczone zostało przy głównym wejściu do szkoły. Zabudowę pod logo przygotowali uczniowie klasy III mz - z płyt gipsowo-kartonowych. Litery w logo zostały wycięte za pomocą plazmy Spartacus easy cut 1000 do cięcia w arkuszach stalowych blach.
Użyty materiał oraz sposób wykonania świadczą o technicznym profilu szkoły.
Na zdjęciach kolejne etapy prac i efekt końcowy. Mamy nadzieję, że Wam się podoba :)
12.10.2018 r. w ZST odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości miało miejsce ślubowanie kl I oraz przekazanie sztandaru szkoły. Przedstawiciele firmy Kronospan wręczyli uczniom patronackiej klasy (technik technologii drewna) tablety.
Po życzeniach dla nauczycieli i programie artystycznym "rozegrały się" otrzęsiny uczniów klas pierwszych.
Więcej zdjęć w galerii Dzień Edukacji Narodowej.
10.10.2018 r. na warsztatach szkolnych ZST w ramach projektu europejski kierowca zostały otwarte 2 pracownie: przewozu ładunków, wyposażona w pełni profesjonalny symulator samochodu ciężarowego oraz pracownia środków transportu wyposażona w nowoczesne pomoce do nauki mechatroniki samochodowej.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele samorządu, ogólnopolskiego związku pracodawców transportu drogowego, firm Kronospan, Silva, Cargo.
Podczas uroczystości uczniowie klasy kierowca mechanik, patronackiej klasy firmy Silva, otrzymali kombinezony i tablety.
Jesteśmy pierwszą, publiczną szkołą w Polsce, która wyposażona jest w symulator samochodu ciężarowego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Otwarcie dwóch nowych pracowni.
28.09.2018 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Technicznych. Uczniowie oddali w sumie 570 głosów.
Najwięcej głosów otrzymała Julia Kolanus i tym samym została przewodniczącą SU na rok szkolny 2018/2019, zastępcą jest Oskar Mastyła, a sekretarzem Piotr Leśniak.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
W sobotę 29.09.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli po raz kolejny udział w konkursie matematycznym połączonym z marszem na orientację – Zorientowany Matematyk. Zadaniem każdej drużyny było znalezienie zaznaczonych na mapce punktów, dwóch ukrytych oraz rozwiązanie zadań matematycznych.
Miło nam poinformować, że po raz kolejny jesteśmy najlepsi wśród szkół technicznych (drużyna z klasy IV b i d).
2 października br. grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku odwiedziła funkcjonujący nieopodal Warsztat Terapii Zajęciowej. Spotkanie uczniów kierunku technologia drewna ze środowiskiem Warsztatu spowodowane było możliwością rozpoczęcia efektywnej współpracy, która może przynieść obopólne korzyści, zarówno dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, jak i dla uczniów technikum. Uczniowie w toku nauki rzemiosła mieliby możliwość wykonywania wyrobów stolarskich do dalszych prac dla, często mniej obdarzonych manualnymi zdolnościami, uczestników Warsztatu. Współdziałanie byłoby wzmocnieniem dla uczniów, wykonywana przez nich praca, na konkretny i ważny cel, mogłaby stać się w ich odczuciu czymś bardziej wartościowym. Natomiast uczestnicy Warsztatu otrzymaliby wyroby czy elementy przygotowane do dalszych prac, w wykonywaniu których nie wymaga się profesjonalnych umiejętności. Podjęcie współpracy uwrażliwi uczniów na problemy osób niepełnosprawnych.
Informacja dla słuchaczy LO dla Dorosłych
Pierwszy zjazd słuchaczy Liceum (dla klasy kontynuującej naukę) odbędzie się w dniach 5-6 października. Plan zajęć dostępny w zakładce Plan lekcji - Liceum zaoczne.
Dzień Języków Obcych
26 września z okazji Dnia Języków Obcych zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszy plakat promujący naukę języków obcych. Myślą przewodnią konkursu była odpowiedz na pytanie „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” Uczniowie realizowali projekty w grupach językowych wykorzystując nie tylko umiejętności językowe, ale również zdolności plastyczne. Zobaczcie sami….
Zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Języków Obcych
Szkolny etap konkursu „Polskie drogi do niepodległości w latach 1914 -1924"
18 września odbył się w naszej szkole konkurs historyczny „Polskie drogi do niepodległości…”. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu , którego zagadnienia dotyczyły wydarzeń historycznych związanych z odzyskiwaniem niepodległości przez polski naród w okresie 1914 1918 oraz budowanie niepodległego państwa w latach 1918 – 1924.
Warunkiem przejścia do etapu wojewódzkiego, było rozwiązanie testu na poziomie 80% poprawnych odpowiedzi.
Miło nam poinformować, że naszą szkołę w etapie wojewódzkim będzie reprezentował Michał Lasota, uczeń klasy I Tm / rozwiązał test na poziomie 92%/. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.
Alicja Chmielewska , nauczyciel historii w ZST
W dniach 10- 12 września 2018 roku, odbył się kiermasz używanych podręczników, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i rodziców. Kiermasz był okazją do kupienia lub sprzedaży podręczników. Była to doskonała okazja, aby młodzież zaopatrzyła się w podręczniki, tańsze nawet o połowę ceny od tej - proponowanej w księgarniach. Akcję sprzedaży podręczników poprowadziły sprawnie uczennice: Aneta Hołobowska z klasy III ak, Agnieszka Filipek z klasy I ak. Mamy olbrzymią satysfakcję ze współpracy z uczniami i rodzicami. Cieszymy się, że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów. Serdeczne podziękowania dla uczniów, którzy zajęli się przeprowadzeniem kiermaszu. Patronat nad kiermaszem objęły panie: Anna Chmura i Alina Gryszkiewicz.
Kupującym jak i sprzedającym uczniom, życzymy sukcesów edukacyjnych.
20.09.2018 r. odbędą się w naszej szkole wybory do
SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
CHCESZ MIEĆ WPŁYW NA FUNKCJONOWANIE SZKOŁY?
CHCESZ COŚ ZMIENIĆ?
MASZ FAJNE POMYSŁY?
JESTEŚ SPOŁECZNIKIEM I CHCESZ COŚ ZROBIĆ DLA INNYCH?
JESTEŚ PRZYKŁADEM DLA INNYCH, BO MASZ WZOROWĄ LUB BARDZO DOBRĄ OCENĘ Z ZACHOWANIA?
PAMIĘTAJ !
20.09.2018 r.
Głosujemy w godz. od 750 do 1430