Technologia drewna pod patronatem KRONOSPANU


 

Dnia 23 maja 2019 w nowej stolarni wykonana została ławka. Uczniowie klasy trzeciej technologii drewna obserwowali proces powstawania mebla. Pokaz narzędzi tego znanego producenta, to druga z cyklu prezentacją technik obróbki skrawaniem. Tym razem zaprezentowano techniki starzenia drewna klejonego bukowego. Adam Łabęcki 


 

Dnia  9 stycznia uczniowie klas II i III technologii drewna oraz klas I budownictwa, mechaniki i architektury krajobrazu wzięli udział w pokazie narzędzi FESTOOL. Mgr inż. Radosław Kupis przedstawił narzędzia i technologie stosowane w nowoczesnych zakładach stolarskich. Jednym z  prezentowanych zagadnień była kwestia rekrutacji i warunków pracy w firmie FESTOOL.  To pierwszy z planowanego cyklu pokazów. Adam Łabęcki, Mariusz Bena, Marcin Łangowski i Stanisław Dobrzański

Fotografie Adam Łabęcki Mariusz Bena i Marcin Łangowski


Tradycyjna wycieczka klasy patronackiej Kronospanu do Tartaku w Rytlu.

Dnia 8 listopada uczniowie klasy I Technik technologii drewna realizując podstawę programową zwiedzili powstający i najnowocześniejszy w Polsce tartak w Rytlu.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mają możliwość osobistego obejrzenia pracy tartaku i jego wszystkich linii produkcyjnych. Linie te zostały sprowadzone z Austrii i Niemiec. Dzięki Panu Piotrowi z KRONOSPANU poznali zasady działania maszyn, technologię przetarcia.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się część wykładu poświęcona  szczegółom rekrutacji do pracy, która rozpocznie się w najbliższych miesiącach.

Adam Łabęcki


To już chyba staje się naszą tradycją, że na początku każdego roku szkolnego klasa pierwsza technologii drewna bierze udział w wykładach  organizowanych przez RDLP w Szczecinku. Tym razem zostaliśmy zaproszeni po raz trzeci i w dniu 18.10.2018 roku udaliśmy się do siedziby Lasów Państwowych. Wykład poprowadził Pan Błażej Chmielewski, który w ciekawy sposób przybliżył nam rolę lasów i drewna w gospodarce, ale także omówił, jakie  programy rozwojowe są stosowane w lasach państwowych.  Podczas swej prelekcji pokazał dwa ciekawe filmy dotyczące gospodarki leśnej i drewna, bez którego nie sposób wyobrazić sobie rozwoju cywilizacji ludzkiej. Do dziś stanowi ono bardzo znaczącą część tego co człowiek przetwarza, a potem wykorzystuje.


Krótka relacja ze ślubowania klas pierwszych i prezentach dla klasy partonackiej oraz zdjęcia z tej uroczystości dostępne są tutaj ;)


W dniu 30 maja uczniowie klas I, II i III technologii drewna uczestniczyli w wycieczce do firmy "Klon" w Nowej Świętej, k. Złotowa. W odwiedzanym  zakładzie przerabiane jest drewno liściaste, w przeważającej ilości drewno bukowe (ponad 90%). Na powierzchni 10 ha znajduje się 6 tys. m2 hal produkcyjnych oraz ponad 1200 m3 powierzchni suszarniczych. Zakład dysponuje dwoma trakami ramowymi pionowymi oraz większą ilością nowoczesnych traków taśmowych, liniami produkującymi pelet oraz brykiet, dwiema parzelniami do tarcicy bukowej oraz nowoczesnymi liniami technologicznymi do rozkroju tarcicy. Uczniowie odwiedzający zakład mogli obejrzeć również sterownie nowoczesnych suszarni, chętni mogli sprawdzić, jakie panują warunki wewnątrz włączonej komory suszarniczej.

Więcej zdjęć w galerii Wycieczka technologów drewna.


STAŻ W HISZPANII

Uczniowie klasy Technik technologii drewna ponownie w Hiszpanii. 3 grudnia 2017 r. sześcioosobowa grupa uczniów ZST wraz z opiekunem poleciała do Malagi, a następnie udali się do Granady na 2 tygodniowy staż zagraniczny. W pierwszym tygodniu zajęcia odbywają się w stolarni Los Tres Juanes. Ta  firma powstała ponad 20 lat temu w sąsiedztwie Albaicin, zabytkowej dzielnicy miasta Granada, z wielką tradycją kulturową, kolebką stolarzy Nazari i Mudejar, którzy są znakiem rozpoznawczym tej firmy. "Mudejar" to swoista fuzja muzełmańskich i chrześcijańskich tradycji artystycznych.To sztuka, która jest znakiem rozpoznawczym firmy, gdzie nasi uczniowie odbywają praktyki pracując przy tworzeniu tradycyjnych jak i nowych konstrukcji.W drugim tygodniu praktyki odbędą się w firmie Hermanos Martin, a program stażu obejmuje również wizytę w szkole stolarskiej Virgen de los Nieves. W czasie wolnym wiele atrakcji kulturalnych, których w Granadzie - kolbce Andaluzji nie brakuje oraz wycieczka w góry - Los Cahorros, do Kordoby, zwiedzanie Realejo i dzieł graficiarza Niño de las pinturas .Zwiedzanie Alhambry oraz przedstawienie Flamenco to kolejne wspaniałe atrakcje, które na zawsze pozostają miłym wspomnieniem.

Więcej zdjęć w galerii Granada - technologia drewna gr.II


KONKURS WIEDZY O DREWNIE

Dnia 5 grudnia 2017 uczniowie klasy III i II technologii drewna drewna wzięli udział w IV Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Wiedzy o Drewnie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zwycięzcą etapu szkolnego został Jakub Strzelec. GRATULUJEMY!

 


WYKŁADY W RDLP

5 grudnia 2017r. uczniowie klasy pierwszej technologii drewna uczestniczyli w wykładzie na temat programów rozwojowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.
Wykład na temat domów drewnianych, perspektywy rozwoju branży i ekologii przeprowadził Pan Błażej Chmielewski z RDPL w Szczecinku.

Więcej zdjęć w galerii Wykład w RDLP.

 


WYCIECZKA DO TARTAKU

Dnia 30 listopada 2017 uczniowie klas Technikum technologii drewna objętych patronatem Firmy KRONOSPAN Szczecinek odwiedzili tartak Toruńskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego w miejscowości Wierzchucin. W programie wycieczki edukacyjnej było zwiedzanie: placu, na którym sortuje się pnie drzew, hali traków i sortowni, suszarni, autoklawów do impregnacji ciśnieniowej i hali produkcji palet. Omówiono zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, maszyny, urządzania i środki transportu. Tematyka ta objęta jest programem nauczania klasy I - technologia wyrobów stolarskich.
Po zakładzie oprowadził grupę Kierownik, który opowiedział o produkcji drzewnej, ekonomice i recyklingu. Sponsorem wycieczki edukacyjnej i posiłku był KRONOSPAN Szczecinek.

Więcej zdjęć w galerii Wycieczka do tartaku.

 


ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

13 października odbyła się w naszej szkole uroczysta Akademia z Okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona ze ślubowaniem klas pierwszych - uczniowie złożyli przyrzeczenie na sztandar szkoły. Głos zabrała Pani dyrektor Danuta Czajkowska, życząc wszystkim cierpliwości i niegasnącej chęci do nauki. Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Aleksandrowicz - członek zarządu firmy KRONOSPAN, który zachęcał młodzież do zgłębiania wiedzy w kierunku obróbki drewna. Zapewnił też, że każdy przyszły technik technologii drewna, jak tylko wyrazi taką wolę, będzie mógł liczyć na zatrudnienie w ponad 50 zakładach Kronospanu na całym świecie, m.in. w USA. Po przemówieniach nastąpiła chwila najbardziej wyczekiwana przez uczniów klasy pierwszej technik technologii drewna. Pierwszoklasistom zostały wręczone tablety, ufundowane przez patrona kierunku – firmę KRONOSPAN. W wydarzeniu wzięli udział równiez Pani Beata Rafało, Pan Jakub Piniarski oraz Pani Agata Rakuz

Po części oficjalnej młodzież z klasy IV te/to zaprezentowała program artystyczny ,,W bibliotece”, a tancerze wystąpili ze swoim słynnym numerem "Greased Lightnin".

Więcej zdjęć w galerii.

 


Kim jest technik technologii drewna? Odpowiedź na pytanie w filmie poniżej.


BUDMA 2017

W  dniu  10  lutego  br.  grupa  uczniów  Zespołu  Szkół  Technicznych  o  specjalnościach technologia  drewna  zwiedziła  ekspozycję  Międzynarodowych  Targów  Budownictwa  Budma  w  Poznaniu

Staramy  się  prowadzić  kształcenie  z  przedmiotów  zawodowych  wielopłaszczyznowo t.j.    wiedzę  teoretyczną  zdobywaną  w  oparciu  o  wykłady,  ćwiczenia  i  podręczniki wzbogacać  i  uzupełniać wiedzą  praktyczną  i  zdobywaniem  praktycznych  umiejętności.  Jedną  z  form  zdobywania  praktycznej  wiedzy  jest  uczestniczenie  naszych  uczniów  w imprezach  targowych. 

Jeden  z  pawilonów  poświęcony  był  zagadnieniom  „Drewna  w  budownictwie”.  Można  tam  było  dowiedzieć  się  jak  zachowuje  się  drewno  podczas  pożaru. Zapoznać  się  z  wybranymi  problemami  zabezpieczenia  przeciwpożarowego  drewnianych  budynków użyteczności  publicznej.   Prezentowano  tam  również  możliwości  wykorzystania  w  konstrukcjach  budowlanych  drewna  litego  i  klejonego.  Obejrzeliśmy  nowoczesne  systemy  budowlane  z  drewna  i  tworzyw  drewnopochodnych.

Zainteresowanie  uczniów  wzbudziły  również  prezentacje  komputerowe  z  zakresu  projektowania  obiektów,  wizualizacji,   wykonywania  obliczeń  statycznych,  kosztorysowania.  Przedstawiciele  firm   chętnie  wyjaśniali  uczniom  wszelkie  wątpliwości  (zgrabne  i  piękne  hostessy  wzbudzały  szczególne  zainteresowanie  produktami).  Uczniowie  otrzymali  wersje  demonstracyjne    programów  komputerowych.    Wracali  do  domu  pełni  wrażeń  i  oczywiście  z    torbami  pełnymi folderów  i   firmowych  gadżetów.

Tekst: Beata Wierna-Figiel


 

TECHNOLODZY DREWNA NA PRAKTYKACH W HISZPANII!

16.11.2016r.
 
Dziś praca w lakierni. W warsztacie  szpachlowanie drewna i zaślepianie dziur po sękach i okleinowanie płyt wiórowych na meble. Awaria prądu i sprężarki, na szczęście zostało tylko przycinanie ręczne pasków okleiny i czyszczenie. Wieczorem uroczysta kolacja.
 
Więcej zdjęć w galerii.
 
15.11.2016r.
 
Wizyta w szkole technicznej uczącej klasy stolarskie ( http://www.juntadeandalucia.es/educacion/portals/web/formacion-profesional-andaluza/estudiante/skills/convocatoria-autonomica/galardonados16). Strugnice i narzędzia ręczne. Hala maszyn, magazyn drewna i płyt, lakiernia i suszarnia gotowych prac, obrabiarki tradycyjne i CNC, sala projektowa AUTOCAD. Tablica projektów dla wszystkich uczniów i jej wersja w chmurze. wspaniali nauczyciele.
 
Więcej zdjęć w galerii.
 
14.11.2016r.
 
W Granadzie pracowity dzień, elementy drewniane z XV w. gotowe do transportu, dziś pracujemy nad  siedmiometrowymi belkami strugarki piła taśmowa, czyszczarki dłuta przy zaślepianiu ubytków - prawdziwe stolarstwo.
W części studyjnej zwiedzanie Alhambry i zabytkowe elementy drewniane.
 
Więcej zdjęć w galerii.
 
12.11.2016r.
 
Sobota - z przewodnikiem Arturo zwiedzamy Kordobę. Po drodze wizyta w lokalnej tłoczni oliwy, śniadanie z nauczycielami z Granady, ser i jamon z oliwą... szybkie zakupy.
Kordoba miasto w którym Izabela Kastyliska i Filip Aragoński przygotowali atak na Alhambrę. Miasto miłości, miasto 3 religii, gdzie spotkali się Majmonides i Averroes dyskutując z zakonnikami katolickimi. Miasto, w którym na ruinach rzymskiej świątyni Jupitera powstaje świątynia Wizygotów, potem Meczet, wreszcie wewnątrz meczetu Katedra, przy wyjściu obraz Regina Poloniae - Matka Boska Częstochowska - świat jest mały.
 
Więcej zdjęć w galerii.
 
11.11.2016r.
 
Piątek 11 listopada - Poza warsztatem kończymy układanie podłóg i montaż mebli w domu klienta. W warsztacie ostatnie prace przy renowacji drewna z Alhambry zaślepianie otworów po połączeniach, czyszczenie belek, uzupełnianie ubytków. Dłuta, szlifierki taśmowe i druciane, piła taśmowa, strugarka i pistolet pneumatyczny.
Po 17 - spotkanie z Arturo i zwiedzanie Albacin, zachód słońca, księżyc nad Alhambrą i flamenco grane przez ulicznych muzyków... zapach oliwek, granatów... 
 

Więcej zdjęć w galerii.

 

10.11.2016r.

 
Praktyk dzień piąty, malowanie płyt, czyszczenie lakieru montaż mebli w domu klienta i układanie paneli podłogowych poza warsztatem. W Hermanos Martin prace konserwatorskie, wykonywanie gniazd na czopy i wyśmienita kawa!
W części studyjnej wizyta w zakładzie Tres  Juanes, stolarnia andaluzyjska, w której  spotykają się XI i XXI wiek. Tradycyjne wzory arabskie wycinane na najnowocześniejszej obrabiarce CNC sterowanej  z AUTOCAD'A.
 
Więcej zdjęć w galerii.

 

9.11.2016r.

Dziś dzień czwarty, młodzież samodzielnie pracowała w warsztacie i stanowiskach wyznaczonych przez brygadzistę Antonia. Ja byłem na spotkaniu z właścicielami stolarni i organizatorami projektu. Mieszkają w zabytkowej  dzielnicy Albacin z widokiem na Alhambrę. Po obiedzie zwiedzanie Katedry.

Więcej zdjęć w galerii.
 

9.11.2016r.

Buenos Tardes!!!
Dzień trzeci praktyk boazeria, powłoki lakiernicze poza warsztatem. W Hermanos Martin budowa witryny z mahoniu, na zdjęciu obróbka małych elementów, produkcja ościeży do drzwi przesuwnych, frezowanie, frezowanie szczelin na uszczelki gumowo - filcowe, renowacja rzeźbionego krzesła bukowego z połowy XX wieku i w wolnych chwilach czyszczenie elementów drewnianych Alhambry. W przerwie śniadaniowej wspólna kawa i grzanki z jamon w pobliskiej restauracji.
Nie samą pracą żyje człowiek, po obiedzie wizyta w Korridzie, obserwacja ćwiczących na arenie uczniów i zwiedzanie szkoły z przewodnikiem.
Po 21 idziemy na tapas.
Więcej zdjęć w galerii.

 

7.11.2016r.

Buenos Tardes!!!
Pozdrowienia ze słonecznej Granady (choć teraz zaczyna padać). Przylecieliśmy do Malagi wczoraj, tj. 06.10.2016  (zdjęcie z lotniska w Maladze czeka my na luksusowy autobus). Zimna woda, ciastko i słuchawki do radia w prezencie powitalnym. Widoki... winnice, farmy słoneczne, gaje oliwne. Zakwaterowanie w Hostal Atenas 10 min od Alhambry! Obiad i wieczorem uroczysta kolacja  z właścicielami stolarni Hrmanos Martin Antonią i Antoniem (widok na nocna Alhambrę z tarasu restauracji zdjęcie).
Dzień drugi (dziś). Początek zajęć w stolarni. Młodzież ZST z organizatorką i tłumaczką z hiszpańskiego Anitą Sikorą i Antoniem brygadzistą. Przydzielono zadania uczniom po krótkim szkoleniu BHP, przedstawieniu zasad organizacji pracy. Kolejne zdjęcie przedstawia naszych uczniów pracujących przy oczyszczeniu elementów konstrukcji drewnianych budynków Alhambry z 1492 roku! Drewno pamięta Kolumba i Izabelę Kastylijską! Pozostali uczniowie wzięli udział w wykończeniu mebli kuchennych na wymiar i montażu boazerii w sklepie. 
Prawdziwą gratką był pokaz przygotowania stalowej cykliny! Jeden z emerytowanych pracowników (70 lat) pokazał naszym uczniom cały proces zamiany kawałka blachy stalowej w doskonałe narzędzie! 
Po obiedzie zwiedzanie Alhambry: na razie ogrody i dziedzińce zewnętrzne z przewodnikiem Arturo (prawdziwy pasjonat architektury Alhambry). Jesteśmy umówieni na nocne zwiedzanie zabytków.
Mi też pozwolili czyścić! Nikt w warsztacie nie mówi po angielsku a nawet po hiszpańsku! Dialekt andaluzyjski wymaga przyzwyczajenia się! Pytanie dnia (czy ktoś mówi po portugalsku?) Chłopcy radzą sobie bardzo dobrze - pracują nawet za szybko jak na tutejsze warunki.
 
Tekst: Adam Łabęcki
 
 
 

 

W dniu 28 września 2016r. w  Zespole Szkół Technicznych miała miejsce wyjątkowa uroczystość, a mianowicie podpisanie porozumienia między firmą Kronospan i Powiatem Szczecineckim. Porozumienie to jest kontynuacją współpracy największego szczecineckiego pracodawcy z Samorządem Powiatowym i objęcie oficjalnym patronatem kierunku technologia drewna, który swoje funkcjonowanie rozpoczął 1 września 2015r.

Celem porozumienia jest wsparcie specjalistycznego kształcenia zawodowego młodzieży, która w przyszłości mogłaby podjąć zatrudnienie w firmie Kronsopan i firmach wchodzących w skład powiększającego się Klastra Meblowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, Wicestarosta Marek Kotschy, Dyrektor Wydziału Edukacji Zofia Kosicka, reprezentujący zarząd firmy Joanna Jodłowska i Krzysztof Aleksandrowicz oraz dyrekcja szkoły.

Dokument został podpisany w niedawno wyremontowanej sali warsztatów szkolnych, w której docelowo mieścić się będzie pracownia CNC. W niedalekiej przyszłości w ramach Kontraktu Samorządowego zostaną w niej zainstalowane 3 nowoczesne urządzenia obrabiarek numerycznych oraz drukarka 3 D. Łączny koszt przedsięwzięcia to 1,3 mln zł.

Po przemówieniach Starosty Krzysztofa Lisa oraz Dyrektora Krzysztofa Aleksandrowicza nastąpiła chwila najbardziej wyczekiwana przez uczniów. Pierwszoklasistom zostały wręczone tablety, natomiast drugoklasistom stypendia za wyniki w nauce. Całość ufundował patron kierunku firma KRONOSPAN.

W dalszej części uroczystości odbyła się uroczysta inauguracja pracowni strolarskiej, która w najbliższym czasie zostanie dodatkowo doposażona w maszyny o wartości ok. 300 tys. złotych.

Więcej zdjęć w galerii.


 

 


 

Dnia 10 maja 2016r. na terenach Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior odbył się Piknik Zawodowców. Impreza o charakterze plenerowym miała na celu zachęcić gimnazjalistów do wyboru kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Zaproszeni uczniowie mogli przekonać się z czym wiąże się dany zawód w praktyce.

Nie mogło zabraknąć stoiska technika technologii drewna, które obstawiali uczniowie klasy pierwszej, a pomagały im panie z firmy KRONOSPAN, które przy okazji zachęcały do studiowania w Szczecinku na powstającym wydziale drzewnym Politechniki Koszalińskiej, której wydział zamiejscowy rusza już od października 2016r. w Szczecinku!

 


 

„Mój starszy kolega zrobił mi zabawkę” – taką nazwę nosił konkurs promujący ideę recyklingu zorganizowany przez firmę Kronospan z myślą o młodzieży. Zadaniem uczestników zabawy było wykonanie z zaproponowanych elementów, które były odpadami drzewnymi, jak najprostszej i zarazem jak najładniejszej zabawki. Nie było to łatwe. Ale młodzież poradziła sobie znakomicie. W piątek (6 maja) miała miejsce prezentacja najciekawszych prac oraz oficjalne ogłoszenie wyników.  W konkursie udział wzięli również uczniowie klasy pierwszej technika technologa drewna.

foto

 


 

Dnia 03.11.2015r. uczniowie klasy I technik technologii drewna Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku na zaproszenie firmy Kronospan, która jest patronem kierunku, zwiedzili zakład produkcyjny w Szczecinku.  

W programie zwiedzania znalazła się prezentacja na temat zakupu, jakości i asortymentu drewna, wykład dotyczący BHP oraz zwiedzanie zakładu. Przyszli technolodzy drewna  zapoznali się z oceną przywiezionego surowca oraz dokonali pomiaru ilości drewna. Zaprezentowano im także maszyny do ich załadunku, a także surowce, takie, jak: drewno okrągłe, trociny, wióry.

Obejrzeli także posortowane drewno recyklingowe, które po przeróbce zostanie przerobione na wysokiej jakości płyty wiórowe.

 


 

W dniu 26.09.2015r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku, kształcący się w zawodzie technik technologii drewna uczestniczyli w „Dniu otwartym dla szkół w zakładzie Kronospan”. Mieli możliwość poznania produktów „Kronospan” oraz procesu produkcji płyt na Wydziale KT. Było to dla uczniów znaczące wydarzenie zawodoznawcze.

     Przyszli technicy technologii drewna zostali wyróżnieni  przez „Kronospan”, sprawujący patronat nad tym kierunkiem cennymi upominkami w postaci tabletów Samsung GALAXY Tab 4 oraz podręczników do nauki przedmiotów zawodowych. Dodatkową  atrakcją był przejazd na teren zakładu piętrowym autobusem angielskim i poczęstunek.

     Od przyszłego roku szkolnego uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce otrzymywać będą stypendia, a po uzyskaniu pełnoletniości – staże zawodowe.

     „Kronospan” doposażył również szkołę w pomoce dydaktyczne, takie jak program komputerowy do aranżacji wnętrz i projektowania mebli, maszyny do obróbki drewna, próbki drewna i materiałów drzewnych. W planie są również wycieczki do Zakładu i wyjazdy zawodoznawcze.

     Dla uczniów kształcenie w zawodzie technik technologii drewna jest – jak widać, bardzo atrakcyjne, a dla rynku pracy – niezbędne.

Napisała: Krystyna Leszczyszyn

Galeria zdjęć

Mapa