PO WER

Uczestnicy PO WER po mobilnościach

Program Operacyjny Wiedza Edukacja i Rozwój (Ponadnarodowa Mobilność Uczniów) umożliwił naszym dwudziestu dwu uczniom możliwość spędzenia dwóch tygodni poza granicami kraju w celu zrealizowania założeń projektu pod nazwą „Poznajmy się bliżej przez dziedzictwo kulturowe Zjednoczonej Europy”. Jedenastu uczniów zakończyło właśnie swój pobyt na Malcie (30.11.2019), a drugich jedenastu we Włoszech (18.112019). Czy dwa tygodnie za granicą dla beneficjenta projektu to tzw. „wakacje życia”? Poniekąd tak, ale przede wszystkim to wymagająca praca… Na każdym etapie projektu, każdego dnia podczas mobilności uczniowie wykonywali zadania zmierzające do osiągnięcia celu głównego projektu, a mianowicie: zdefiniowania i poznania innego kraju poprzez jego dziedzictwo kulturowe, oraz stworzenie warunków do poznania polskiego dziedzictwa kulturowego. Do tego należało zastosować odpowiednie narzędzia i środki, które realizowały kompetencje kluczowe uczniów. Działania jakie nasi uczniowie podjęli w tym zakresie to przede wszystkim stała komunikacja w języku angielskim, ustawiczne zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, samodzielne korzystanie z zasobów informacyjnych, rozwój zręczności współpracy w grupie, rozwiązywanie pojawiających się problemów, wykształcenie poczucia szacunku do znaczenia twórczego wyrażania idei, doświadczenia uczniów za pośrednictwem różnorodnych środków wyrazu, rozumienia językowej i kulturowej różnorodności w Europie i konieczności jej zachowania.

Poprzez etap przygotowania i realizację zaplanowanych zagranicznych mobilności z pewnością zostały wzmocnione kompetencje kluczowe uczestników projektu. Zaplanowane działania wyzwoliły w uczniach aktywność i mobilność edukacyjną,  przyczyniły się do istotnej poprawy umiejętności komunikacyjnych i międzykulturowych, wpłynęły na dalszy rozwój zawodowy , społeczny i osobisty. Poprzez eksperymentowanie, analizę tekstów, map, tabel, filmów, fotografii, stosowanie technologii cyfrowych oraz dokumentowanie i prezentowanie wyników doświadczeń i obserwacji w międzynarodowych zespołach, uczestnicy projektu w kreatywny sposób mogą teraz wykorzystywać swoje kompetencje w procesie nauczania w szkole i poza szkołą. Aktywne metody pozyskiwania i utrwalania wiedzy  pozwalają na wykonywanie zadań na wysokim poziomie pod względem jakości i oryginalności, co stanowi jakość dodaną edukacji.

Nasza strona projektu założona na Facebooku ukazuje część tych działań, zapraszamy do odwiedzenia jej teraz i w najbliższym czasie albowiem to nie koniec działań w ramach programu PO WER. Teraz przyszedł czas na dzielenie się efektami…

https://www.facebook.com/Lets-get-to-know-each-other-through-cultural-heritage-105447704240738/

                

 

W dniu 21 listopada 2019 zorganizowaliśmy spotkanie ewaluacyjne po przyjeździe z Corato. Uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję ocenić swój udział w projekcie pod względem różnych kryteriów. W dokumencie można znaleźć analizę ankiety/badania oraz wnioski z obserwacji.

Zapraszamy do lektury.   

 

Komentarz do ankiety ewaluacyjnej dla uczestników mobilności ponadnarodowej (wyjeździe zagranicznym) i działaniach realizowanych w ramach przedsięwzięcia
Poznajmy się poprzez dziedzictwo kulturowe Zjednoczonej Europy
Numer: 2019-1-PMU-1323 

 

  1. Jak oceniasz swój poziom języka angielskiego sprzed i po wyjeździe? Jak myślisz, co na to wpłynęło?

 

Wszyscy uczniowie potwierdzają wzrost swoich kompetencji językowych dzięki konieczności komunikowania się z włoskimi kolegami. Podkreślają swobodę z jaką się wypowiadają, wzrost chęci nawiązywania rozmów. Swoje umiejętności wzbogacili nie tylko w mowie, ale i w piśmie dzięki plakatom i materiałom multimedialnym jakie tworzyli podczas współpracy w szkole.

 

  1. Jakie  sposoby wykorzystania technologii cyfrowych, które poznałeś w trakcie wyjazdu uważasz za przydatne w procesie uczenia się i jak one wpłyną na ulepszenie tego procesu?

 

Technologie cyfrowe poznane przez uczniów, bądź też w większym stopniu opanowane niż dotychczas obejmowały przede wszystkim takie programy i aplikacje jak: PowerPoint, Padlet, Movie Maker, Facebook oraz Kahoot. Uczniowie przyznają iż zdobyta wiedza pomaga im wykonywać lepiej gromadzić i uporządkowywać zebrane informacje w celu tworzenia nowych prezentacji na potrzeby wykonania prac domowych. Programy pomagały również w nauce języka angielskiego. Uczniowie określali je jako przydatne w procesie uczenia się, przyjemne w obsłudze, a nade wszystko ciekawe.

 

  1. Jak udział w przedsięwzięciu wpłynął na zdobycie umiejętności lub doświadczenia w zakresie współpracy w grupie?

 

U zdecydowanej większości uczniów integracja w grupie przyczyniła się do poprawy umiejętności pracy w grupie, była to współpraca ciekawa, ucząca pewności siebie, posługiwania się językiem obcym w swobodny sposób. Ponadto poprawiała umiejętności porozumiewania się z innymi ludźmi.

 

  1. W jaki sposób udział w przedsięwzięciu umożliwił podejmowanie nowych inicjatyw mających wpływ na rozwój przedsiębiorczości, kreatywności lub strategicznego myślenia?

 

Wyjazd i pobyt za granicą przyczynił się w większości przypadków do nabrania otwartości do świata, ludzi, odwagi w nawiązywaniu nowych znajomości, przełamywaniu strachu związanego z sytuacjami nowymi, w których uczniowie obawiali się, że sobie nie poradzą. Uczniowie poczuli wewnętrzną chęć do dalszego doskonalenia się z języka obcego.

Z obserwacji wynika, że sytuacje stresowe, wymagające od nich zaradności, niejako wymusiły samodzielność i przedsiębiorczość w działaniu. Co więcej, u uczniów widać zapał do pracy twórczej, do działania, do przekładania nabytych umiejętności w praktyce, zastosowania ich w codziennej pracy w szkole. Uczniowie czują się zmotywowani i wręcz domagają się pokazania im nowych rozwiązań w nauce i umożliwienia im takich narzędzi, które poprowadzą ich samodzielnie w procesie dydaktycznym.

 

  1. W jaki sposób udział w przedsięwzięciu przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat innych tradycji/kultur/obyczajów?

 

Uczniowie poznali różnorodność kulturową Europejczyków. Wzbudziła się w nich potrzeba nawiązywania nowych znajomości, chęć poznawania nowych kultur. Formy poznawania i doświadczania dziedzictwa kulturowego poprzez przebywanie z obcokrajowcami, poprzez współpracę i wspólne tworzenie określonych projektów, a także podróże i zwiedzanie kraju znacząco przyczyniły się do podniesienia świadomości kulturowej uczniów, przez co rozwinęły wyobraźnię i poszerzyły horyzonty. Uczniowie sami przyznają się do większej otwartości ze swojej strony, do zwiększonego zaufania jakim obdarzają nowe i nieznane kultury, do wyzbywania się uprzedzeń i umiejętności poszanowania czyjejś odmienności. Poszerzona wiedza o krajach i obyczajach przede wszystkim wywarła ogromny wpływ na ich rozwój osobisty, pozwalając na poznanie siebie i nabranie pewności siebie.

 

                                                

Sprawozdanie z przebiegu praktyk klasy II td w Martina Franca Puglia Italy

Uczniowie klasy patronackiej Kronospanu, technikum technologii drewna Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku w roku szkolnym 2018/2019 biorą udział w Projekcie „Rozwój zawodowych kompetencji podczas zagranicznych staży drogą do sukcesu.” realizowanym  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja PO WER. 

W ramach tego projekty, przy współpracy z Organizacją Cultura e Dintorni z Martina Franca uczniowie klasy II technikum technologii drewna wyjechali do Włoch.

Podróż rozpoczęła się od przejazdu na lotnisko Berlin Tegel dnia 2 grudnia i przelotu aa lotnisko w Bari. Pierwsza grupa technologów drewna po lądowaniu została przewieziona do Martina Franca.

Po zakwaterowaniu w historycznym centrum miasta Martina Franca Puglia Italy  uczniowie wzięli udział w prezentacji stażu w siedzibie Cultira e Dintorni.

Dnia 3 grudnia uczniowie zostali przedstawieni w stolarniach, w których miały się odbywać staże. Zostali też przeszkoleni, ustalono przebieg praktyk... Potem zwiedzaliśmy pobliskie malownicze miejscowości Alberobello (słynące z domów Trullo o stożkowych kamiennych dachach) i Locorotondo.

Dnia 4 grudnia  drugi dzień praktyk. Klejenie, montaż mebli, wykonywanie połączeń i ram. Mimo bariery językowej powierzone prace zostały wykonane. Po powrocie z warsztatu kurs języka włoskiego w siedzibie Cultura e Dintorni Martina Franca. Teraz pada... Cóż powiedzieć... Grudzień.

Dnia 5 grudnia środa  technologów drewna dzień praktyk trzeci. Drzwi i szafki, pracy kurs włoskiego w siedzibie Cultura e Dintorni.

W Mikołajki 6 grudnia Czwartek pracowity w Martina Franca... Obróbka gniazd na ramach, zawiasy, przygotowanie powierzchni i nakładanie powłok. Pierwsze "rozmowy". Kolejny dzień  kursu języka włoskiego w siedzibie Cultura e Dintorni.

Pora na zwiedzanie, dnia 8 grudnia  technologów drewna czekało zwiedzanie Lecce. Zabytki z czasów rzymskich i baroku. Pięknie i spokojnie 15 st. C.

Z kolei 9 grudnia Niedziela technologowie drewna w mieście jaskiń. Matera 9 tys. lat tradycji, plan  filmu „Pasja” Mela Gibsona.

13 grudnia zajęcia warsztatowe, składanie ram i prace konserwatorskie. Stojaki do suszenia polakierowanych elementów zapełniają się. Powoli praktyki technologów drewna w Martina Franca Puglia Italy dobiegają końca. Dziś pada...

Dnia 14 grudnia, piątek, dziś po pracy kurs pizzy w Pizza News School i wypełnianie dokumentów. Kończymy praktyki i w niedzielę wracamy do kraju.

Zapraszamy do galerii.

Galeria zdjęć

Mapa