Nawigacja

Biblioteka

Nowości w bibliotece szkolnej.

 

Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której ostatnio pojawiło się sporo nowości. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Za wszystkie dary, które wzbogaciły nasz księgozbiór, dziękuję w imieniu czytelników biblioteki szkolnej. Mam nadzieję, że otrzymane woluminy będą służyły naszym czytelnikom przez wiele lat.

 

                                                                               

Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach) - Tokarczuk O.

„Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa” to dwa opowiadania z tomu „Gra na wielu bębenkach” Dwa opowiadania z tomu Tokarczuk mają charakter typowo realistyczny. Oba opowiadania wiąże powtarzający się w nich motyw zagubienia i osamotnienia.

 

Raport z Auschwitz - Pilecki W.                                                                                                                               To zaskakujące, jak wiele człowiek potrafi zrobić w walce o wolność. Jest to wyjątkowa relacja z pobytu w strasznym miejscu. Swoją unikatowość zawdzięcza temu, iż Witold Pilecki stara się opisywać wszystko obiektywnie, nie dając się ponieść emocjom. Mimo to relację czyta się bardzo sprawnie.  Jest to jeden z najważniejszych dokumentów II wojny światowej.

 

Droga donikąd- Mackiewicz J.

Powieść ...po zamknięciu okładek tej książki pozostaje żal, że się tak rychło skończyła. Jest to bowiem najpiękniej napisana polska powieść powojenna. ... Józef Mackiewicz napisał pierwszorzędną powieść polityczną dlatego, że jest świetnym artystą i równie świetnym publicystą. Droga donikąd to nie tylko epos o przemocy, ale i świetna znajomość jej mechanizmu. Rozsiane po powieści uwagi o komunizmie i sposobach walki z nim dają pełny i konsekwentny zarys oryginalnej koncepcji publicystycznej.

 

 „Kronika Książąt Polskich”. Dzieło to należy do najważniejszych pozycji średniowiecznej historii Polski i Śląska. Jej autorstwo przypisywane jest Piotrowi z Byczyny, kanonikowi kolegiaty w Brzegu. Zredagowana została w latach 1382-1386. Dzieło tworzą dwie części: pierwsza przedstawia dzieje Piastów i państwa polskiego od czasów najdawniejszych po czasy współczesne autorowi, druga poświęcona jest dziejom biskupstwa wrocławskiego, przedstawionych w formie katalogu kolejnych biskupów.
Kronika ta znana jest uczonym od dawna, ale pierwszy raz zostaje udostępniona polskiemu Czytelnikowi dzięki przekładowi z j. łacińskiego przez prof. J. Wojtczaka - Szyszkowskiego OSSH.

Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie) - Nowakowski M.

 Marek Nowakowski śp. niestety to mistrz krótkiej formy. Jego twórczość znam i bardzo sobie cenię, dlatego też "Raport o Stanie Wojennym" to nie było dla mnie jakieś zaskoczenie. Dokładnie to czego się spodziewałem i tego właśnie oczekiwałem. Opowiadania w swej treści są społeczno-polityczne, a jednocześnie sporo w tym poezji.

 

Książę nocy- Nowakowski M.

Książka stanowi swego rodzaju biblię dla fanów książek osadzonych w realiach PRL-u, rozmiłowanych w balansowaniu na granicy prawa. W portretach bohaterów nakreślonych przez autora kryje się także pewnego rodzaju uniwersalność, puenta dotycząca natury ludzkiej, co jest zwieńczeniem umiejętności literackich pisarza.

 

Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie) - Stasiuk A.

„Opowieści galicyjskie” dają radę i nawet po prawie dwudziestu pięciu latach od premiery tomu potrafią zachwycić. To, co najbardziej urzeka w opowieściach Andrzeja Stasiuka, to ukazanie zamkniętej społeczności, która żyje z dnia na dzień i obija się o ściany domu, kościoła, sklepu i knajpy. Poeta opisuje  miejsce z którym związał swoje życie…..

 

 

Łowca- Zatwarnicki M.

Jak wiele jest w stanie zrobić człowiek walczący o przetrwanie? Czy w najbardziej krytycznym momencie instynkt weźmie górę nad człowieczeństwem? Na to pytanie będziemy musieli odpowiedzieć w trakcie tej postapokaliptycznej lektury.

 

Świat według Clarksona 2. I jeszcze jedno… -Clarkson J.

W drugiej części bestsellerowego "Świata według Clarksona" ten przewrotny brytyjski dziennikarz i wnikliwy obserwator rzeczywistości po raz kolejny przeciwstawia zdrowy rozsądek absurdom życia w nowoczesnym, poprawnym politycznie społeczeństwie. Clarkson opowiada o swoich problemach z telefonami komórkowymi oraz o nieustannej walce z inspektorami BHP i ekologami, zajmuje stanowisko w sprawie wymyślnych imion i tatuaży, i wyjaśnia, jak to się stało, że zrzucił bombę na Północną Karolinę. O tym wszystkim przeczytacie w absolutnie niepoprawnym, obrazoburczym i prześmiewnym Świecie według Clarksona 2.

 

Świat według Clarksona 3. Na litość boską! -  Clarkson J.

 Książki z serii Świat według Clarksona trafiły już do wielu milionów czytelników. Mimo to wokół nas w dalszym ciągu aż roi się od zatruwających życie absurdów. A to oznacza, że prywatna wojna, jaką Jeremy Clarkson prowadzi z wrogami zdrowego rozsądku, nie została jeszcze wygrana. Nasz bohater powraca więc w wielkim stylu i swoim ostrym piórem rozprawia się z tym wszystkim, co drażni, przeszkadza i irytuje.

 

A gdy skończycie się śmiać, dojdziecie do wniosku, że… Clarkson rzeczywiście ma rację!

 

Pisarz idei. Proza Bolesława Wildsteina - Woźniak M.

Teza, która staje się osią konstrukcyjną rozprawy, jest jasna: Wildstein to pisarz, który chętnie posługuje się konwencjami gatunkowymi prozy popularnej, by przekroczyć zastane formy, nasycić je żywiołem etyczno-refleksyjnym i skierować dyskurs prozatorski w stronę powieści idei. Omawiana w  niniejszej książce fikcja literacka to jednak oddzielny byt. Świat idei i gatunków prozatorskich. Uważam, że jest to świat, do którego warto wkroczyć  Dajcie się oczarować urokowi Macieja Woźniaka.

 

 Orfeusz w piekle XX wieku - Wittlin J.

Książka Józefa Wittlina,   może uchodzić za autobiografię. Od innych różni się tym, że jest autobiografią nie zamierzoną i nie komponowaną. Złożyły się na nią nie powiązane ze sobą epizody życia autora oraz okruchy myśli, chwytanych w ciągu czterdziestu lat na gorącym, czasem aż spalającym na popiół uczynku. Dla czytelnika może być fascynującą lekturą, w której ważność poruszanych problemów sąsiaduje z humorem, ironią i intelektualnym żartem.

 

 Niezależność i powinność. Szkice krytycznoliterackie - Burek T.
Tomasz Burek należy do nadzwyczaj rzadkiego dziś „gatunku” krytyków, którzy dopracowali się własnego poglądu na literaturę oraz wyrazistych i stanowczo formułowanych kryteriów jej oceny. To właśnie czyni lekturę jego esejów […] czynnością nie tylko nader pożyteczną (bo wydatnie pomnażającą naszą dotychczasową wiedzę), ale i silnie inspirującą do dalszych przemyśleń i sporów czy rozwinięć.                                      Ryszard Nycz

W klinczu ze światem. O twórczości Leopolda Tyrmanda - Woźniak M.

Przed państwem Leopold Tyrmand – autor bestsellerowej powieści Zły, kultowego Dziennika 1954, kontrowersyjnego Życia towarzyskiego i uczuciowego i barwnego Filipa. […]

Niniejsze opracowanie pozwala poznać prawdziwego Leopolda Tyrmanda: genialnego obserwatora rzeczywistości, zręcznego reportera i zdolnego powieściopisarza, a przy tym wszystkim – człowieka głęboko zanurzonego w kulturze i jej wielu strumieniach, zawsze idącego pod prąd. Człowieka szukającego istoty w życiowym detalu. […]

Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna - Bulicz – Kasprzak K.

Kasia Bulicz-Kasprzak ma lekkie, wprawne pióro, dlatego po lekturze trudno poznać, że powieść ta jest debiutem autorki. Partia narracyjna poprowadzona z punktu widzenia kota najdobitniej ukazuje kunszt autorki. Przypatrując się otaczającemu światu oczami kota, nie sposób nie uśmiechnąć się pod nosem. Jedyne do czego się przyczepię to historia przeszłości ciotki. Taka ciekawa opowieść zasługuje na więcej niż kilka słów w listach i domysły czytelnika!

Czy polecam? Oczywiście. "Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna" to świetnie napisana i ciekawa powieść, która doskonale sprawdza się na wieczorną lekturę. Już zacieram ręce a kolejny tytuł z serii Babie lato z nową powieścią pani Bulicz-Kasprzak na czele!

Nalewka zapomnienia – Bulicz – Kasprzak K.

Jaga ma dobrą pracę w korporacji, samochód jak czołg i ogromne mieszkanie. Prowadzi samotne życie i nie jest szczęśliwa, ale w zasadzie już do tego przywykła. Niespodziewanie jednak cały jej świat się rozpada za sprawą jednej diagnozy lekarskiej… Dziewczyna zaszywa się na prowincji,

w skrzypiącej chatce z niedrożnym piecem i zaczyna nawiązywać nowe, niebanalne znajomości. Z sąsiadką, która okazuje się wiejską szeptuchą, oraz z przystojnym weterynarzem…

W tej książce przeplatają się śmiech i łzy. Taki rodzaj opowieści lubię najbardziej.

Dziewczyny z Portofino - Plebanek G.

Książka opowiadająca o przyjaźni czterech dziewcząt z warszawskiego osiedla, które spotykają się jako małe dziewczynki, bawią się, grają w gumę, robią widoczki, razem dorastają. ... Książka szalenie prawdziwa bez cukierkowego stylu. Autorka nie koloryzuje, nie ubarwia i nie ocenia.

Dziewczyny z Portofino to także uniwersalna opowieść o kobiecej sile, przyjaźni i lojalności, które później, w dorosłym życiu, pomagają przetrwać nieudany związek, utratę dziecka, wyjazd z Polski, rezygnację z marzeń, dodają odwagi, by szukać w życiu własnej drogi. To także wyrazisty obraz polskiej codzienności – od peerelowskiej beznadziei do pierwszych lat kapitalizmu.

Gołębie serce - Rautszko J.

 Odkąd człowiek pojawił się na ziemi, towarzyszyły mu zawsze zwierzęta. Nawiązywał z nimi kontakt, a poznając ich instynkty i umiejętności posługiwał się nimi, by służyły mu do przeróżnych zajęć. Pomagały mu w uprawie roli, transporcie oraz w zdobywaniu i przenoszeniu wiadomości. W tej ostatniej umiejętności, od pradziejów aż po dzień dzisiejszy, w historię ludzkości wpisał się gołąb, gołąb pocztowy.

Ty i Twój pies - Taylor D.

"Ty i Twój pies" to wyczerpujący, praktyczny przewodnik na temat opieki nad psem - podstawowy podręcznik pełen informacji o wszystkim, co zapewni psu sprawność, zdrowie i dobre samopoczucie.

Napisany przez Davida Taylora, znakomitego lekarza weterynarii o międzynarodowej sławie, autora serii książek "Zoovet", na podstawie których powstał znany serial telewizji BBC "One by One" - w Polsce emitowany pod tytułem "Następny proszę".

Starcie Polski: wrzesień 1939 -Foks D.

Wrzesień 1939 przyniósł całkowitą katastrofę. Pozostawiona przez aliantów sama sobie, Polska nie miała szans na odparcie podboju ani z jednej, ani z drugiej strony. Jej samotny opór był jedynie aktem o charakterze symbolicznym. W tym wymiarze można mówić o ponadczasowym zwycięstwie. Mimo upadku państwa, społeczeństwo polskie ani wtedy, ani później nie przyjęło racji żadnego z okupantów, nie uznało za zasadną tłumaczącej najazd ideologii.

Okres sierpień–październik 1939 był niezwykłą lekcją dla Polski, Europy, świata. Czy ta lekcja została zrozumiana?

Tum, znaczy dom. Wędrówki po ziemi łódzkiej- Olszewski B.

Celem zebranych tu esejów jest ukazanie tego, co w ziemi łódzkiej niepowszednie, co świadczy o jej bogatych wiekami tradycjach.

Myśli, zdania i uwagi - Mickiewicz A.

Wiele jest w naszym języku potocznych fraz, powiedzeń, które weszły doń wprost z Mickiewiczowskich wierszy. Zaskakującą prostotą i wyrazistością, choć nie zawsze dotyczą rzeczy prostych czy łatwych do wypowiedzenia. Urocza książeczka na papierze kredowym, nastrojowe rycinki i obrazki oraz celne powiedzonka Mickiewicza jako aforysty: „..sam sobie sterem żeglarzem i okrętem..”

Nowy Napis: liryka, epika, dramat: kwartalnik kulturalny / [redaktor naczelny Józef Maria Ruszar].                                                                                                                            

„Nowy Napis. Liryka, epika, dramat” powstał, aby prezentować czytelnikom szeroki pejzaż współczesnej literatury niekomercyjnej. Jest to książka dla czytelników stale poszukujących nowych nurtów i konwencji w literaturze. Innymi słowy – stwarzać czytelnikowi okazje do pełnego przyjemności odkrywania głębszych sensów kultury.

Język właściwie użyty: szkice o poezji polskiej drugiej połowy XX wieku - Błoński J.                                                                                                                                                       

Niniejszy tom obejmuje swym zasięgiem pełny horyzont czasowy dokonań badacza. Mieści zarówno wczesny szkic o poezji Tadeusza Różewicza (opublikowany w „Twórczości” w 1949 roku), jak i późne eseje ogłaszane na łamach „Tygodnika Powszechnego” na początku trzeciego tysiąclecia.

Podróż przez rzeczywistość: o twórczości Marka Nowakowskiego- Woźniak M.                                                                                                                                                  

Popularna monografia poświęcona twórczości Marka Nowakowskiego przedstawia biogram autora, ogólną charakterystykę jego twórczości oraz szczegółową interpretację opowiadań: Śmierć żółwia, Raport o stanie wojennym. Publikacja zawiera także czternaście opowiadań w wyborze Macieja Woźniaka.

Topika, tren i tło: o poezji Wojciecha Wencla - Heck D.                                                                                                                                                                                                

Popularna monografia poświęcona poezji Wojciecha Wencla przedstawia biografię autora, ogólną charakterystykę jego twórczości poetyckiej oraz zarysy interpretacji kilku wierszy: Królowa Delft, Tło, Topika, Tren, Bajka, Nike z Samotraki oraz poematu Imago mundi. Publikacja zawiera także czterdzieści cztery utwory w wyborze Doroty Heck.

Można zatem rzec, że Wencel wraca – wraca wraz z opracowaniem prof. dr hab. Doroty Heck – po to by wciąż zachęcać do rozmowy o nas samych i naszej kulturze.

 Języki rzeczywistości: o twórczości Juliana Kornhausera - Gleń A.                                                                                                                                                                                       

Julian Kornhauser to poeta, prozaik, krytyk literacki, autor wierszy dla dzieci, znawca i tłumacz literatury serbsko-chorwackiej, profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Nowej Fali w Polsce. Człowiek, jak sam o sobie mówił, zdystansowany i powściągliwy w emocjach. Autor Świata nie przedstawionego nie ujawnia świadectw własnej egzystencji ani nie wplata wątków autobiograficznych w swoją twórczość. Mimo to przybliżenie drogi życiowej i twórczej pisarza stanowi ważny element, zarówno w zrozumieniu wielu jego decyzji estetycznych i światopoglądowych, jak i w usytuowaniu jego doświadczeń w obrębie pokolenia uformowanego przez wydarzenia Marca '68.

Rynek i coraz dalsze okolice: o twórczości Janusza Szubera - Sulikowski A.

Poezję tę przenikają różnorodne idee, wiążące się w spójny system przekonań i zasad. Niewątpliwie u podstaw światopoglądu poetyckiego leży filozofia Miejsca, danego poecie - jak każdemu człowiekowi - razem z rodziną, przyjaciółmi i światem przyrody. Wszystko tutaj - w mikrokosmosie Janusza Szubera - ma swoje znaczenie możliwe do rozpoznania przez dorastającego stopniowo poetę. O głębokim zakorzenieniu autora świadczą dziesiątki wierszy dotyczących miejscowej tradycji okolic Sanoka. Inne miasta w świecie poetyckim Szubera nie grają ważnej roli, stanowią tylko odległe tło kulturowe. Ta osobliwość łączy świat Szubera ze światem Brunona Schulza. Warunkiem przetrwania kultury lokalnej wydaje się tutaj przekaz rodzinny, ciągłość biologiczna w minionych stuleciach.

Złożone są czynniki budujące świat poetycki Janusza Szubera. Wiersze jego są tak ważne dla szeroko rozumianej kultury bieszczadzkiej, jak twórczość Kazimierza Przerwy - Tetmajera dla górali podhalańskich, a pisarstwo Władysława Orkana dla Gorców pomiędzy Rabą i Dunajcem.

Liryka i polityka: Jacek Bierezin, Zbigniew Dominiak, Zdzisław Jaskuła, Witold Sułkowski: o twórczości poetów podziemnego pisma PULS - Tatarowski K.

 Książka ta jest rodzajem monografii jednego, dość spójnego środowiska literackiego. Tworzą je czterej autorzy, połączeni pewnym podobieństwem życiorysów, miejscem zamieszkania, a także okolicznościami społeczno-politycznymi, w których przyszło im pisać. Autorzy opracowania świetnie pokazują, w jaki sposób poezja wspomnianych autorów stawała się artystyczną konsekwencją sprzeciwu, a zarazem odpowiedzią młodej generacji twórców na ówczesną sytuację polityczno-społeczną; w jaki sposób świadczyła o wyborze etycznym – o imperatywie mówienia prawdy, demaskowania kłamstw komunistycznej nowomowy.

Moralna strona ludzkiego bytu: o twórczości Józefa Wittlina - Szewczyk-Haake K.

Katarzyna Szewczyk-Haake w swych interpretacjach eksponuje fundamenty postawy etycznej, jaką ewokują dzieła Józefa Wittlina. Badaczka opisuje z wyczuciem i znawstwem składniki duchowej autobiografii człowieka poddanego niełatwym, lecz wyrazistym wyborom moralnym. Niewątpliwą zasługą prezentowanego w książce podejścia jest ukazanie siły dykcji artystycznej oraz przejrzystości aksjologicznego wymiaru utworów pisarza, a jednocześnie oświetlenie ich uniwersalizmu. Dzięki temu dowiadujemy się, w jaki sposób ważne dla Wittlina idee żyją w zmieniającym się czasie historycznym.

 Postacie kobiecości: o poezji Kazimiery Iłłakowiczówny - Chojnowski Z.

 Istotnym walorem opracowania jest ciekawie nakreślona diachronia twórczości Kazimiery Iłłakowiczówny; syntetyczny, przejrzysty obraz rozwoju jej warsztatu poetyckiego. Zbigniew Chojnowski sprawnie porządkuje obszerny dorobek poetki, grupuje rozległy i mocno zróżnicowany materiał w bloki tematyczne, a następnie dokonuje ich rzetelnego omówienia. Wydobywa przy tym wiersze, które, choć dawne, to jednak do dziś uderzają wyrazistością moralnego przesłania. Otrzymaliśmy książkę, która spełnia oczekiwania wszystkich tych, którzy, zafascynowani niezwykłą biografią Kazimiery Iłłakowiczówny, poszukiwali przystępnego opracowania poświęconego nie tyle jej życiu, ile raczej jej bogatej, interesującej i wciąż ważnej twórczości.

Ocalone nieuśmierzone… :o twórczości Włodzimierza Odojewskiego - Ratajczak W.

 Jeśli do rąk polskiego czytelnika nie trafiło dotąd popularne opracowanie poświęcone znanej i cenionej twórczości Włodzimierza Odojewskiego, to książka Wiesława Ratajczaka wypełnia ów brak z naddatkiem. Szczupłe ramy opracowania nie pozwalały na zbyt obszerną narrację, mamy więc do czynienia z ujęciem aspektowym. Ratajczak wybiera jeden, ważny dla pisarza problem i to jemu poświęca najwięcej uwagi. Znawców twórczości Odojewskiego nie zdziwi fakt, że wybranym przez badacza aspektem jest pamięć. Poznański historyk literatury odsłania motywacje skłaniające prozaika do koncentracji twórczości wokół kwestii pamięci historycznej, widzianej przez pryzmat konkretnego ludzkiego losu. Okazuje się, że sprawa ta jest dla pisarza ważna także ze względu na toczącą się walkę o symboliczne panowanie nad przeszłością narodów i państw.

Żywe ryby na piasku: poeci londyńskich „Kontynentów” - Sikora J.

Andrzej Busza, Bogdan Czaykowski, Adam Czerniawski, Jan Darowski, Florian Śmieja – czy wiemy o ich twórczości coś więcej niż może zawierać encyklopedyczne hasło? A przecież właśnie oni tworzyli grupę literacką „Kontynenty”, która jako pierwsza w dziejach polskiej literatury dojrzewała i debiutowała na obczyźnie – w Londynie na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Książka Jerzego Sikory może to zmienić: stanowi przystępne i rzetelne kompendium wiedzy o historii grupy, pasjonujących biografiach jej członków oraz o ich twórczości.

Tylko prawda jest ciekawa: o twórczości Józefa Mackiewicza - Fitas A.

 Józef Mackiewicz to jeden z najbardziej intrygujących świadków historii XX wieku. Monografia Adama Fitasa nie pozostawia co do tego najmniejszych wątpliwości. Lubelski badacz przekonująco burzy stereotypy, których gęstą sieć zarzucono zarówno na biografię autora Kontry, jak i jego dzieła. Ukazuje go jako człowieka odważnego i niezależnego od wpływów dwudziestowiecznych utopii, a także jako prozaika na wskroś nowoczesnego, obdarzonego ogromną wrażliwością na regionalną odmienność kulturową i strzegącego tej odmienności. Za sprawą opracowania Fitasa czytelnik, nawet ten nieco zaznajomiony z historią XX stulecia, odkrywa mało znane, a oświetlone przez Mackiewicza fakty z historii XX wieku - takie jak epopeja kozacka w czasie li wojny, eksterminacja Żydów w podwileńskich Ponarach czy też naloty i bombardowania dywanowe Drezna. A przy okazji poznaje tajniki niezwykłego warsztatu pisarza.

 „Nuta autobiograficzna”: o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Śniedziewska M.

Autorka kreśli przed nami najpierw barwny zarys biografii Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – zawiłej, pełnej zaskakujących zwrotów i mrocznych zakamarków, po czym stopniowo odsłania tajniki warsztatu pisarza, dokładniej opisując charakterystyczne dla prozy Herlinga-Grudzińskiego pogranicze autobiografii i fikcji, dokumentu i wyobraźni. Wszystko to stanowi ważne tło dla pasjonujących analiz i interpretacji wybranych tekstów pisarza – wypełniających kolejne rozdziały opracowania. Niektóre z nich poświęcone są kilku tematom obsesyjnie powracającym w dziale piśmiennictwa obejmującym pamiętniki i opowiadaniach Grudzińskiego – takim jak motywy trzęsienia ziemi czy neapolitańskich zabobonów – właśnie one umożliwiają bowiem, zdaniem badaczki, rozpoznanie zasadniczych cech wyobraźni artysty i jego sposobu widzenia świata. Pozostałe rozdziały to wnikliwe interpretacje pojedynczych utworów pisarza. Rzucają one nowe światło m.in. na teksty Herlinga o malarstwie – pozwalają lepiej uchwycić ich strukturę gatunkową oraz zrozumieć specyficzne miejsce, z którego autor ogląda dzieła sztuki europejskiej. Czytelników zainteresuje również zapewne erudycyjny szkic o Kle Barabasza – ciekawie osadzony w kontekście europejskich powieści o tej postaci. Także Inny świat doczekał się w tym opracowaniu świeżego spojrzenia, które pozwala dostrzec nowe aspekty odczłowieczających właściwości łagrów.

Dramaty wybrane - Kochan M.

Autor powieści, m.in. Plac zabaw (2007) i Fakir z Ipi (2013), a także dwudziestu kilku dramatów nagradzanych w Polsce i za granicą, prezentowanych m.in. w Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie, Tel Awiwie, Buenos Aires oraz w Nowym Jorku. Kilkanaście z nich zrealizowano w Teatrze Polskiego Radia, a dwa w Teatrze Telewizji TVP. Niniejszy zbiór zawiera dramaty Holyfood, Rio, Reduty, Makaki z Celebes, Lento rubato, Traktat o miłości i Niebieskie oczy proletariatu.  Dramatopisarstwo Marka Kochana, niezależnie od portretowania świata mediów zagarniającego świat realny, wręcz zastępującego go wykreowanym obrazem, pokazuje także ciągłą grę między fikcją i rzeczywistością. Często gubimy się w kwestii, gdzie przebiega między nimi granica.

Tum, znaczy dom. Wędrówki po ziemi łódzkiej - Olszewski B. 

Książka w znakomicie napisanych esejach, przybliża czytelnikowi interesujące obiekty regionu: zabytkowe pałace, obronne zamki, stare dwory, klasztory, kościoły. Wszystkie wyróżniają się ciekawą przeszłością, pięknem formy i tworzą wokół siebie niepowtarzalny nastrój. Celem zebranych tu esejów jest ukazanie tego, co w ziemi łódzkiej niepowszednie, co świadczy o jej bogatych wiekami tradycjach.

Starcie Polski: wrzesień 1939 - Foks D.

Wrzesień 1939 przyniósł całkowitą katastrofę. Pozostawiona przez aliantów sama sobie Polska nie miała szans na odparcie podboju ani z jednej, ani z drugiej strony. Jej samotny opór był jedynie aktem o charakterze symbolicznym. W tym wymiarze można mówić o ponadczasowym zwycięstwie. Wrzesień 1939 był zarazem klęską elit II Rzeczpospolitej, które nie potrafiły zbudować realnych militarnych sojuszy, zabezpieczyć państwa przed najazdem ewidentnie wrogich sąsiadów.

 „Ten, który widzi”: o twórczości literackiej Józefa Czapskiego - Janiak A.

W literaturze przedmiotu poświęconej Józefowi Czapskiemu od dawna funkcjonuje przeświadczenie, że jego eseistyka wymaga wysiłku wydobycia się z ram zbiorowych nawyków, wyzwolenia ze stereotypów i utartych kolein myślenia. Autorka wyposaża nas w klucz lekturowy otwierający teksty ściśle zrośnięte z tragiczną historią dwudziestego wieku, te, które dotyczą sztuk pięknych – zwłaszcza malarstwa – oraz eseje krytycznoliterackie. Badaczka uwzględnia przy tym zarówno wydane zbiory esejów oraz fragmenty dzienników, jak i niepublikowane, więc i nieznane zapiski dziennikowe oraz listy, dostępne w archiwach Muzeum Czartoryskich oraz Ossolineum.

Dzieje literatury pozbawionej sankcji vol. 1. - Kijowski A.

Dzieje literatury pozbawionej sankcji to quasi-chronologiczna odpowiedź Andrzeja Kijowskiego na pytanie: „co właściwie należy przeczytać z literatury polskiej pierwszych sześciu dekad XX wieku?” – uzupełniona o kilka szkiców na temat pisarzy francusko- i angielskojęzycznych oraz o fundamentalne refleksje Kijowskiego na temat teorii powieści

Dzieje literatury pozbawionej sankcji vol. 2. - Kijowski A.

 Książka jest antologią tekstów krytycznych Andrzeja Kijowskiego dotyczących literatury polskiej pierwszych dwóch dekad po II wojnie światowej oraz wybranych najznakomitszych zjawisk literatury wcześniejszej – zarówno polskiej, jak i światowej.

 „Metaforyczny realizm”: o twórczości Tadeusza Gajcego - Brasse R.

A zatem: kim był autor Widm? Stopniowo z opracowania Rafała Brassego wyłaniają się odpowiedzi na te i podobne pytania. Każda z nich wsparta jest rzetelną analizą utworów poety. Badacz pieczołowicie otacza wiersze pisarza kontekstami biograficznymi, historycznymi, kulturowymi, a niekiedy nawet teologicznymi, by ostatecznie w szczególny sposób skupić się na charakterystyce poetyckiej wyobraźni Gajcego i poetyce jego utworów.

 „Anegdota o istnieniu”: o twórczości Haliny Poświatowskiej - Suwiński B.

 Zmienia nasze spojrzenia na poetkę, której twórczość jakiś czas temu zastygła w wygodnym stereotypie. Z wielką odwagą i determinacją autor przebija się przez skorupy ustalonych opinii, by pokazać nam Poświatowską, jako poetkę pełni egzystencji. Ujawnia skryte w jej utworach niespożyte pokłady energii, która obejmuje nie tylko sferę emocji i ciała, ale także ambicje intelektualne oraz zainteresowania filozoficzne. Książka – dobrze osadzona w kontekście bogatej epistolografii pisarki – budzi zaufanie i niemały szacunek.

 „Nostalgiczna pieśń powrotu”: o twórczości Floriana Czarnyszewicza - Subocz - Białek P.

Paulina Subocz-Białek oraz Ireneusz Staroń pokazują pisarza znad Berezyny jako autora na wskroś nowoczesnego, łączącego w swych utworach konwencje eposu, sielanki, romansu, powieści rozwojowej, przygodowej, historycznej, czy też awanturniczo-łotrzykowskiej. Co więcej: zręcznie poruszającego się pomiędzy prawdą i fikcją, autobiografią i beletrystyką, kompozycją otwartą i zamkniętą, poetyką fragmentu i poetyką „całości” wirtuozersko zderzającego ze sobą rozmaite rejestry i style polszczyzny, a także jej odmiany regionalne – przełamującego patos humorem, a sielankę katastrofizmem. Nowoczesność Czarnyszewicza, to także dystans wobec mitotwórczej roli literatury. Zamieszczone w książce analizy odsłaniają pasjonującą grę, jaką artysta prowadzi z „polskim mitem”, zarazem podważając go i utwierdzając, konstruując i dekonstruując.

„Komysze. Trylogia ukraińska” - Łobodowski J.

Czytelnik, który sięgnie po Trylogię ukraińską, przeżyje z bohaterami niezwykłe przygody i odbędzie podróż w czasie i przestrzeni w miejsca, w które nie zabierze go żadna współczesna powieść.                                                                          

 

            Za wszystkie dary, które wzbogaciły nasz księgozbiór, dziękujemy w imieniu czytelników biblioteki szkolnej :)

Wojna światów - Wells H. G.

Klasyczna powieść science fiction o inwazji Marsjan na Ziemię. Autor równie słynnego Wehikułu czasu w przenikliwy sposób przedstawia zachowania jednostek i społeczności stojących w obliczu wojny totalnej. Wydaną po raz pierwszy w roku 1898 Wojnę światów uznano po latach za dzieło profetyczne - również ze względu na opis wykorzystania zdobyczy technologicznych do celów masowej zagłady. Na samym początku XX wieku autor przewidział, jak będzie wyglądać nowoczesna wojna pozycyjna, jak globalny konflikt wpłynie na gospodarkę, a nawet jakie zagrożenia będzie za sobą nieść użycie... broni jądrowej. "Wojna światów, najświetniejsze dzieło H.G. Wellsa, jest zarazem jedną z nielicznych powieści, które wykraczając poza fantastyczność swych założeń, weszły do skarbca literatury światowej". Stanisław Lem.

Opowieść wigilijna  - Dickens Ch.

Stary skąpiec Scrooge nie uznaje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i nie ulega urokowi świątecznej atmosfery.

Dziś "Opowieść wigilijną" zna każdy i trudno sobie wyobrazić, aby nazwisko Scrooge czy imię Ebenezer brzmiało dla kogoś obco. Nie wierzę również, że ktoś może przejść obok niej obojętnie, nie zastanawiając się, jakież to znaczenie mają na ziemi jego własne czyny. Myślę, iż każdy bez wyjątku czytelnik choć na chwilę zapała chęcią czynienia dobra wszystkim i wszystkiemu wokół. Czyż to nie piękne? Czy Charles Dickens spodziewał się takiej popularności swego krótkiego dzieła?

 

Katedra -  Dukaj J.

"Katedra" to opowiadanie science-fiction, w którym poruszone zostają zagadnienia filozoficzne i teologiczne, zmuszające Czytelnika do refleksji nad światem i życiem.

Trudno jest przewidzieć zakończenie i to, jak w idealny sposób spaja całą historię w jedno. Ksiądz zmusza nas również do filozoficznych refleksji i pokazuje, co tak naprawdę w większej skali znaczy nasze życie.

 

Nemezis i inne utwory poetyckie - Lovecraft H.P.

"Nemezis i inne utwory poetyckie" to pierwszy tak obszerny wybór najlepszej liryki z dorobku H.P. Lovecrafta. Prócz wszystkich utworów o charakterze niesamowitym i fantastycznym, w tym takich klasyków jak "Grzyby z Yuggoth", "Nemezis" czy "Prastary szlak", czytelnik znajdzie tutaj kilkanaście wybornych wierszy o charakterze humorystycznym czy okolicznościowym. Wszystko to w dwóch językach: każdemu z przekładów towarzyszy dla porównania oryginał. Wyboru dokonał, wiersze przełożył oraz skomentował tłumacz i znawca Lovecrafta, Mateusz Kopacz. Zbiór opatrzony jest również obszernym posłowiem. Za bogatą oprawę graficzną zbioru odpowiada znany z "Przyszła na Sarnath zagłada", Krzysztof Wroński.

 

Madame  - Libery A., czyli powieść dla elit albo konserwatywny bunt

 "Madame" Antoniego Libery to wyraz buntu - buntu przewrotnego, jakby na opak, bo to konserwatysta występuje przeciwko awangardzie. Przeciwko współczesnej literaturze, bylejakości, modom, poprawności, egalitaryzmowi ducha. Wzniecona przezeń rewolucja obejmuje wszystkie elementy powieści: język, bohaterów, fabułę...

 

13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie -  Morin A.

 Rewolucyjne działania dla każdego: gospodyń domowych i żołnierzy, nauczycieli i dyrektorów…
Książka łączy fascynujące anegdoty z informacjami opartymi na badaniach, aby nauczyć czytelników, jak prowadzić szczęśliwszy, zdrowszy styl życia.
Z tej książki dowiesz się m.in., jak:
nie tracić czasu na użalanie się nad sobą
nie pozbywać się swojej władzy (na rzecz innych)
akceptować zmianę
nie skupiać się na rzeczach, na które nie masz wpływu
nie starać się zadowolić wszystkich
podejmować ryzyko
nie rozpamiętywać przeszłości

Rotmistrz Pilecki Ochotnik do Auschwitz - Cyra A.

Książka skupia się przede wszystkim na działalności Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w Auschwitz, zawiera również słynny raport z 1945 roku napisany po ucieczce z obozu. Celem biografii jest pokazanie jak Witold Pilecki wywiązał się w swoim życiu z zadań, które stawiała przed nim historia.

 

 

RECENZJE KSIĄŻEK.

 

Moje córki krowy - Dębska  K.

Opowieść zaserwowana przez Kingę Dębską chwyta za serce, wzrusza i porusza głęboko ukryte struny w duszy każdego z nas. A przy tym jej powieść nie jest przygnębiająca, autorka pokazuje problem w sposób lekko sarkastyczny, z nutą drwiny. lekko, ale nie prześmiewczo. I ta okładka, zupełnie nie pasująca mi do wnętrza, jest taką właśnie nutą. Jestem pod wrażeniem tej mądrej i głębokiej książce o rodzinie - każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji. Jak się zachowamy? Czy podołamy wyzwaniu, które stawia przed nami życie? Na te pytania musicie odpowiedzieć sobie sami......

 

 Nasza miłość,  moja zdrada, twoja śmierć - Kluun R.

Nasza MIŁOŚĆ, moja ZDRADA, twoja ŚMIERĆ to fabularyzowana autobiografii  autora z okresu, kiedy jego żona zachorowała na raka – dwa lata życia małżeńskiego, od momentu diagnozy do śmierci żony. Stijn i Carmen są młodzi, piękni, bogaci i zakochani. Mają świetnie prosperujące firmy, dom w Amsterdamie, mnóstwo przyjaciół i cudowną córeczkę. Czerpią z życia pełnymi garściami. Aż do chwili, kiedy u radosnej, beztroskiej Carmen zostaje zdiagnozowana niezwykle rzadka i agresywna odmiana raka piersi... Stijn jest z Carmen podczas zabiegów, pobytów w szpitalach. Wspiera ją swoją miłością. Wieczorami jednak rzuca się w nocne życie i… w ramiona innych kobiet. A wreszcie wiąże się z jedną z nich. Dręczy go poczucie winy, lecz jest rozdarty między uczuciem, jakie połączyło go z kochanką, a miłością do coraz bardziej cierpiącej żony. A kiedy ból staje się nie do zniesienia, pomaga Carmen odejść z godnością na własnych warunkach…

 

Oddać sprawiedliwość widzialnemu światu. Eseje o twórczości Josepha  Conrada - Panas P.

"Autorzy artykułów wchodzących w skład książki reprezentują naukowe środowiska literaturoznawców (anglistów, polonistów) i kulturoznawców z renomowanych polskich uniwersytetów. Są wśród nich i conradolodzy, i badacze, dla których twórczość Conrada nie stanowi centrum zainteresowań. Dzięki temu osiągnięto interesującą różnorodność odczytań Conradowskiej prozy. Czytelnik odnosi wrażenie aktualizacji lektury tej twórczości oraz pytań stawianych pisarzowi urodzonemu 160 lat temu. Pytania te są oczywiście, jak zwykle, wywoływane przez mocną tematykę i wyrazistych bohaterów twórczości Conrada. Jednak okazja okrągłej rocznicy i roku Conradowskiego jest impulsem do uruchomienia dzisiejszych perspektyw jako aktualizujących kontekstów tych pytań. Otrzymujemy więc katalog Conradowskich problemów absorbujących i ważnych dla dzisiejszego czytelnika/badacza."

prof. dr hab. Ewa Ihnatowicz

 

Herbert w listach ( auto) portret wieloraki - Korpysza T.

’’Herbert potrafi zaskakiwać swoich czytelników: za życia znany i ceniony jako poeta, eseista i dramaturg, po śmierci, w wyniku systematycznego opracowywania materiałów archiwalnych, objawia się jako felietonista, krytyk sztuki, rysownik, ale przede wszystkim jako oryginalny i intrygujący epistolograf. Autorzy niniejszego zbioru szkiców przekonują, że korespondencja poety stanowi nieocenione, a przy tym frapujące, źródło informacji na temat jego biografii i twórczości."

dr hab. Tomasz Tomasik prof. AP

 

Trzynasta opowieść - Setterfield D.

Piękna książka o książkach dla miłośników książek! Niezwykła i poruszająca, klimatem przypominała mi książki sióstr Bronte. 
Córka antykwariusza, Margaret Lea, zostaje poproszona o napisanie biografii znanej pisarki Vidy Winter. Pisarka, ciężko chora, postanawia opowiedzieć prawdę o swoim życiu. Nie jest to łatwa i prosta opowieść. Dziwna rodzina, bliźniaczki i dziewczynka-duch.... Trudne dzieciństwo wpływa na całe życie dziewczynek, a opowieść wpływa na życie Margaret. Jaką tajemnicę odkrywa dziewczyna ? Co zbliża ją i Vidę Winter? Czym jest Trzynasta opowieść? Przeczytajcie!

 

Niezwykłe lustro Nikodema - Sochaj A.
 Podobnie jak na początku filozofii było zdziwienie, z którego zrodziło się pytani wymagające odpowiedzi, tak podobny schemat zadziałał w przypadku bohatera książki „Niezwykłe lustro Nikodema”. Ów Nikodem pewnej soboty zainteresował się i zdziwił samym sobą, swą egzystencją i skierował w stronę lustra pytania odnośnie do tego, kim jest i jaki jest, co w nim jest tożsame, a co zmienne…….

 

 

Tabu - Hill C.

"Tabu" to z całą pewnością dobrze pomyślana sensacja. Żądny wrażeń czytelnik znajdzie tu sporo makabry i perwersji, tajemnic i układów, a także powoli rozwijający się wątek romansowy. Ciekawą koncepcją jest z pewnością gra z psychoanalizą. Jednak o ile sam pomysł zdaje się trafnym kluczem kompozycyjnym, o tyle już w powieści użyty jest w sposób dość oczywisty i przewidywalny, gdy zaś w finale morderca zostaje zdemaskowany, freudowskie rozwiązania okazują się zaskakująco banalnym chwytem.

 

Dom nad jeziorem - Morton K.

Urok powieści tkwi w dużej mierze w miejscach, w których rozgrywają się wydarzenia, w bajkowym klimacie tajemniczego domu i otaczającego go ogrodu. Akcja rozwija się niespiesznie, ale fascynująco. Postacie są pełne emocji, namiętności i dramatyzmu……

 

Wyznania gejszy - Golden A.

Sayuri, młoda Japonka, zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły gejsz. Oczami bohaterki obserwujemy jej edukację i niezwykły świat, gdzie dziewictwo to towar na sprzedaż. Sayuri przeżywa "zakazaną" miłość, szybko dorasta. Książka cudownie oddaje klimat Japonii. Mimo że główna postać jest fikcyjna, to książka została oparta na wspomnieniach słynnej gejszy z Gion - Mineko Iwasaki - których autor miał zaszczyt wysłuchać. Ponieważ Arthur Golden posiada dyplom z historii sztuki i histori...

 

Kobiety Kaddafiego - Cojean A.

Wstrząsający i doskonale skonstruowany reportaż, w którym napięcie stopniowane jest do ostatniej strony. Dramat Annick Cojean polega na tym, że tak naprawdę niewiele może zdziałać, mając tak wyraźny materiał. Jej wszyscy rozmówcy chcą pozostać anonimowi. Opowiedzą o krzywdach, ale nie chcą, by znali je ich najbliżsi czy ludzie, którzy rozpoznają opowiadających. Tej książki w Libii nikt nie przeczyta. Pozostaje wierzyć, że okrutne świadectwo dane tam, gdzie reportaż się ukaże, pozwoli znaleźć tych, którzy w przyszłości pomogą otworzyć się w Libii nie tylko okrutnie traktowanym przez Kaddafiego kobietom.

 

Ranczo - Brutter R.

Polecam wszystkim fanom „Rancza” a także osobom, które nie miały okazji poznać wilkowyjskich bohaterów i ich perypetii. Jestem pewna, że każdy czytelnik sięgający po ten tytuł, odpocznie i zrelaksuje się podczas czytania. „Lekka, łatwa i przyjemna” – idealna na wieczory.
 

Ranczo 2 - Brutter R.

Książkowa wersja drugiego sezonu Rancza, ulubionego serialu  milionów Polaków! Opowieść dla wszystkich, którzy pokochali perypetie mieszkańców Wilkowyj. Kultowe dialogi, duża dawka humoru i wątki, które nie pojawiły się w wersji telewizyjnej! Druga część Rancza wypełniona jest marzeniami. Lucy chce Kusego, Kusy sztuki, Stach Japycz - Michałowej, doktor Wezół - Szkotów, ale tylko w sensie zawodowym.  Wójt chce Violetki, w sensie jak najbardziej prywatnym, którą także, a nawet jeszcze bardziej chce policjant. Jeśli dodać do tego Pietrka, który chce Klaudii i Więcławskiego, który z kolei chce rozwodu - to robi się naprawdę niezły festiwal życzeń. Czytaj i śmiej się do łez!

 

40 batów za spodnie - Al-Hussein L. A.

To historia setek, tysięcy kobiet skazywanych na chłostę każdego dnia, miesiąca, roku, skazywanych szybkim wyrokiem sądów zajmujących się utrzymaniem porządku publicznego – pisze autorka, skazana na czterdzieści batów za to, że… do restauracji weszła w spodniach. W książce ujawnia szokujące szczegóły z życia sudańskich kobiet, poddawanych obrzezaniu i upokarzanych nie tylko z niesławnego paragrafu 152, strzegącego obyczajów. Opowiada też o swym groteskowym procesie, nagłośnionym na cały świat. Wyjątkowe świadectwo.

 

Dziewczyny z Syberii - Herbich A.

Książkę Anny Herbich czyta się jednym tchem. Nie jest to jednak romantyczna powieść o miłości, ale pełna ludzkiego dramatu część naszej historii. Historii, o której nie wolna nam tak po prostu zapomnieć. Zapewniam, że po przeczytaniu wrażania i emocje na długo pozostają w pamięci. Powiem krótko- są to historie wstrząsające i mocne, po prostu chwytają za serce. Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po ten egzemplarz! Warto znać historię naszego kraju nie tylko ze szkolnych podręczników. Jeszcze raz polecamy każdemu!

 

Brooklyn - Tóibín C.

Wzruszająca, ale i niepozbawiona humoru wizja emigracyjnej izolacji i żmudnego procesu układania sobie życia od nowa Eilis Lacey mieszka z matką i siostrą w irlandzkim miasteczku, gdzie wiedzie spokojne życie, uczęszczając na kurs księgowości i dorabiając sobie w miejscowym sklepiku. Szanse na zdobycie lepszej pracy czy małżeństwo są znikome. Kiedy więc pojawia się okazja wyjazdu do Ameryki, Eilis długo się nie waha, zwłaszcza że matka i siostra nie próbują jej zatrzymywać - wydaje się, że podjęły już tę decyzję za nią.

 

Droga powrotna - Remarque E.M.

Droga powrotna, traktowana jako kontynuacja Na Zachodzie bez zmian, jest powieścią o zmaganiu się z nową rzeczywistością  - wojna się skończyła i jej młodzi bohaterowie zastanawiają się, co ich czeka. Miasto, które opuścili jako pełni zapału młodzieńcy, wydaje się inne, chłodniejsze, domy mniejsze, a powody, dla których ich towarzysze broni musieli umrzeć, z dnia na dzień coraz mniej zasadne. Powrót jest trudniejszy, niż mogli sobie wyobrazić, a świat, za którym tęsknili, już nie wydaje się ich światem.

 

Nie odchodź -   Scottoline L.

Autorka, tak jak i w poprzednich swych publikacjach, pisze mocno i szczerze o rodzicielstwie. To ważny i istotny wątek w "Nie odchodź". I znowu, Scottoline przedstawia problematykę w formie refleksji, pytania do czytelnika: czy nieobecny dotąd w życiu dziecka ojciec może być równie dobrym rodzicem, jak matka? Zdaje się, że to bodajże pierwsza książka pisarki, w której głównym bohaterem jest mężczyzna. To dobrze, miłość matki do dziecka to drugie, po miłości romantycznej, najczęściej opisywane w literaturze uczucie. Powieść daje nowe spojrzenie, porusza, momentami mocno irytuje, przyznam, iż były takie chwile, gdy miałam ochotę mocno Mike'em potrząsnąć. "Nie odchodź" to również, nie zapominajmy, głos weteranów wojennych. Porusza kwestię zmian, jakie wojna dokonała w psychice człowieka, traktuje o samotności i zachowaniach autodestrukcyjnych.

 

Kręci mnie Mads Mikkelsen - Robertsen Hedda H.

Alba ma dziewiętnaście lat, pracuje w księgarni w małym norweskim miasteczku. Zauroczona czterdziestokilkuletnim klientem z Kopenhagi, nadaje mu imię Mads Mikkelsen i zaczyna snuć fantazje na jego temat. Specjalnie dla niego ubiera się i perfumuje, w nadziei, że mężczyzna zwróci na nią uwagę. Z czasem fantazje Alby mieszają się z rzeczywistością. Które życie jest bardziej prawdziwe? Mam bzika na punkcie Madsa Mikkelsena to świetnie przyjęty przez krytykę i czytelników debiut młodej norweskiej pisarki. Robertsen jest wnikliwą obserwatorką. W swojej odważnej i pełnej humoru powieści zawarła naładowane emocjami spostrzeżenia i pragnienia kobiety stojącej na progu dorosłości.

 

Pamięć  absolutna -  Schwarzenegger A.

Pamięć absolutna„ Arnolda Schwarzeneggera to książka idealna, która motywuje, uczy oraz daje dużą frajdę podczas czytania. Poza dobrze spędzonym czasem podczas lektury dowiesz się jak osiągać sukcesy w życiu oraz jak być silniejszą osobą. Twoje postrzeganie świata zdecydowanie zmieni się po przeczytaniu tej książki. Uważam, że czytanie tego typu książek zmienia nasze myślenie na to co jest możliwe, a co nie. Po przeczytaniu tej pozycji świat nigdy nie jest już taki sam.

 

Trylogia kryminalna: Uwikłanie /Ziarno prawdy/ Gniew  - Miłoszewski  Z.

Uwikłanie/Ziarno prawdy/Gniew - trzy kryminały z Teodorem Szackim, trzy skomplikowane dochodzenia i trzy polskie miasta w tle: ponura Warszawa, makabryczny Sandomierz i okropny Olsztyn. Ironiczny i zaskakujący obraz naszego kraju, bezwzględni mordercy, zdeterminowany prokurator i tajemnicze, sensacyjne motywy przestępstw... - siedem lat temu ukazał się pierwszy kryminał z tej serii, przedstawiający losy i osobiste perypetie Teodora Szackiego, najsłynniejszego polskiego prokuratora w XXI wieku!

 

Wszystkim Darczyńcom  książek w roku szkolnym 2019/2020,

znanym nam z nazwiska, jak i Tym anonimowym przyjaciołom, 

z całego serca DZIĘKUJEMY.

 

 

Kolejna porcja nowości -  zapraszamy!

Drodzy czytelnicy zapraszamy wszystkich do zapoznania się, z najnowszą ofertą książek  zakupionych do naszej biblioteki.

 

Zachęcamy do wypożyczania nowych książek z literatury młodzieżowej i dla dorosłych. Czekają na Was znani i lubiani autorzy ze swoimi nowymi propozycjami, a także Ci mniej znani, których książki pojawiły się po raz pierwszy w naszej bibliotece.   Zapraszamy!

 

Brida – Paulo Coelho                             

Opowieść o Bridzie, młodej irlandzkiej dziewczynie, i o jej duchowych poszukiwaniach. Na swej drodze Brida spotyka mędrca, który uczy ją, jak radzić sobie z lękami i własnym cieniem oraz kobietę, która wprowadza ją w arkana magii. Żadne z nich nie ma najmniejszych wątpliwości, że dziewczyna ma dar, ale tylko od niej zależy, jak go wykorzysta. Musi odpowiedzieć sobie Na dręczące ją pytania, a jednocześnie stoczyć walkę o zachowanie harmonii pomiędzy uczuciem a pragnieniem przemiany. Wzruszająca opowieść o miłości i tęsknocie za Drugą Połową.

 

Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam – Paulo Coelho

Paulo Coelho w swojej książce opowiada o spotkaniu dwojga ludzi po latach rozłąki. Miłość, która w nich zasnęła, budzi się powoli, pośród wątpliwości i obaw przed porażką. Aby uwierzyć w drugiego człowieka, należy najpierw uwierzyć w siebie. Żyć w harmonii ze światem widzialnym i niewidzialnym. Odnaleźć prawdziwe oblicze Boga... Ale czy miłość jest w stanie uchronić przed samotnością?

 

Jedenaście minut – Paulo Coelho

Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką. Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić ją może tylko miłość...

 

Gdy rozpęta się piekło. Poradnik survivalowy na czas kataklizmu – Gody Lundin

Ta książka przedstawia przerażający i brutalny świat, jaki znamy z gry Fallout, z filmu Mad Max czy z Drogi MacCarthy’ego. Przeżyją tylko nieliczni.

Jak uzdatniać wodę ze ścieku?
Jak przyrządzić „szczura z rożna”?
Jak w razie potrzeby zutylizować zwłoki?
Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby przetrwać, gdy nadejdzie kataklizm!

Cody Lundin znany z programu Dwa oblicza survivalu w praktyczny sposób uczy, jak poradzić sobie w ekstremalnej sytuacji zagrożenia. Jak być samodzielnym i samowystarczalnym, gdy świat, który znamy, legnie w gruzach? Dowiedz się, co spakować do „awaryjnego” plecaka, jak urządzić schronienie dla rodziny, zdobyć pożywienie w piwnicy, a nawet jak wykąpać się bez wody. Grozę apokaliptycznych wizji rozbijają rysunki Russa Millera, rysownika kultowych komiksów Marvela.

 

Młot na czarownice – Jacek Piekara

Tym razem inkwizytora czekają nowe wyzwania, nowe zagadki, nowe walki. Starcia z wiedźmami i demonami, często gorszymi od nich, heretykami i bluźniercami oraz złowrogą potęgą, która rodzi się w Watykanie. Czy by przetrwać wystarczą żarliwa wiara, stalowe nerwy i ostry niczym brzytwa umysł? Jaką cenę trzeba będzie zapłacić za współczucie okazane niewinnym ofiarom? Wiekszości ludzi Święte Oficjum kojarzy się wyłącznie ze stosami i torturami. Niesłusznie. W sercu sługi Bożego, młotu na czarownice, płonie święty żar wiary i pragnienie służby. Miecz w ręku Pana tnie, by oddzielić plewy od ziaren, by plewy spalić w ogniu.Niektórzy wątpią, czy Chrystus rzeczywiście zstąpił z krzyża. A zwątpienie nie jest rzeczą ludzką... jest dziełem Szatana. Wątpisz? Bój się.Stosy znów zapłonęły, by ocalić sprawiedliwych i sługi Boże.

 

Wyzwoliciele – Viktor Suvorov 

Zbeletryzowana autobiografia Wyzwoliciele (którą wcześniej publikowano w Polsce pod tytułem Żołnierze wolności) była pierwszą książką, którą Wiktor Suworow napisał po ucieczce na Zachód. Autor przedstawia w niej swoje doświadczenia z lat służby w Armii Czerwonej, przeplatając epizody komiczne z tragicznymi i mrożącymi krew w żyłach. Opisuje prawdziwe stosunki panujące w idealizowanym przez władze radzieckim wojsku, wszechobecny sadyzm, okrucieństwo, głupotę i hipokryzję. Szczególną uwagę poświęca brutalnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku, w której uczestniczył jako pancerniak.

 

GRU : radziecki wywiad wojskowy – Viktor Suvorov 

Dopóki w 1978 r. autor tej książki, oficer GRU, nie uciekł do Wielkiej Brytanii, na Zachodzie o radzieckim wywiadzie wojskowym wiedziano tyle co nic. Suworow musiał przekazać oficerom MI5 niemal wszystkie podstawowe wiadomości: o strukturze GRU i jej siatek wywiadowczych, werbunku i metodach zdobywania informacji, łączności z agentami, sposobach przesyłania zdobyczy do ZSRR, a także często nieznanych na Zachodzie dokonaniach tej służby. Tak powstała ta książka - barwna, dowcipna, anegdotyczna, a zarazem jeżąca włos na karku, zwłaszcza gdy pomyśleć, że GRU po ćwierćwieczu od jej wydania najwyraźniej rozkwita.

 

Specnaz : historia sił specjalnych Armii Radzieckiej – Viktor Suvorov

Specnaz to uderzeniowe formacje radzieckiego wywiadu wojskowego, które w swych działaniach łączyły elementy szpiegostwa, terroru oraz szeroko pojętych akcji dywersyjnych i partyzanckich. W ich skład wchodzili zakonspirowani agenci, czyli cudzoziemcy zwerbowani przez radzieckich szpiegów, zawodowe oddziały złożone z najlepszych sportowców ZSRR - często rekordzistów świata czy mistrzów olimpijskich - oraz oddziały utworzone ze starannie wybranych i doskonale przeszkolonych żołnierzy z poboru. Wiktor Suworow w swojej książce wyczerpująco przedstawia historię i strukturę Specnazu, charakterystykę jako głównych komponentów, typowe uzbrojenie i wyposażenie, podstawową taktykę oraz mordercze szkolenie bojowe.

 

Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz 

Nikt nie wie, co się dzieje z grupą naukowców. Vuko Drakkainen ma ich odnaleźć i sprowadzić na Ziemię lub zabić i zatrzeć ślady. Z taką misją przybywa na Migdaard - świat kryjący w sobie rasę istot rozumnych oraz magię. Tymczasem, niektórzy już dawno zginęli, inni sięgnęli po magię i obwołali się bogami. Nikt nie chce wracać. Żaden z nich nie odda łatwo władzy, jaką zdobył. Vuko przemierza krainy Midgaardu szukając sojuszników by ukończyć misję. Czy wykona zadanie?

 

Zeznanie – John Grisham  

Donté Drumm spędził dziewięć lat w celi śmierci. Za cztery dni wyrok zostanie wykonany. I nagle prawdziwy morderca przyznaje się do winy. Ale dzieje się coś niewyobrażalnego. Nikt nie chce wysłuchać jego zeznania. Maszyna już została wprawiona w ruch. Zegar tyka. Do egzekucji zostają godziny. Potem minuty... Dwóch ludzi, którzy nigdy wcześniej się nie spotkali, zaczyna wyścig z czasem. Przeciwko sobie mają sędziów, prokuratorów, policjantów, polityków. Za sobą - zeznanie prawdziwego mordercy. Ale nie wiedzą, dlaczego naprawdę chce je złożyć. Zeznanie to trzymająca w najwyższym napięciu szokująca opowieść o walce o ocalenie niewinnego człowieka

skazanego na karę śmierci i jeden z najlepszych thrillerów Grishama. Raz jeszcze Grisham obnaża wszechwładzę, bezkarność i bezprawie prawa.

 

Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska  

Pierścień, który zmyje klątwę... Miecz, który skłóci śmiertelnych... Orzeł, który przebudzi królestwo. Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla, a tron pozostaje pusty. Na horyzoncie pojawia się nadzieja - skromny kantor Jakub Świnka odczytuje klątwę i jako pierwszy dostrzega księcia, który może ją odwrócić. Książę Starszej Polski Przemysł II spędza czas na turniejach i w poszukiwaniu rycerskich laurów. Na opustoszały królewski tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia. Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo w wiecznym mroku? Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo...

 

Szkoła przetrwania : kultowy poradnik survivalowy – Bear Grylls  

Przeżyjesz w najdzikszych warunkach, bo dowiesz się, jak: * używać narzędzi, które ratuja życie * rozbić obóz w terenie * rozpalić i podtrzymać ogień * przygotować, ugotować i przechować jedzenie * rozpoznać, wytropić i śledzić dziką zwierzynę * opatrzyć rany jak ratownik medyczny!

 

Bóg, kasa i rock'n'roll – Szymon Hołownia, Marcin Prokop 

Hołownia i Prokop w elektryzującej rozmowie. Zderzenie dwóch odmiennych spojrzeń na religię, kulturę i świat mediów. Jezus jako marketingowiec, pożytki płynące z noszenia habitu, różnica między Bogiem a idolem, urok pieniędzy i problemy z wolną wolą - to tylko niektóre wątki tej zaskakującej konfrontacji.

 

Marsz Polonia – Jerzy Pilch

Nowa powieść Jerzego Pilcha oszałamia rozbuchaną wyobraźnią jak ze wspaniałego snu, nie tracąc nic z ironii, humoru, pikanterii i ostrości spojrzenia, za jakie uwielbiają go fani. Bal u niejakiego Bezetznego - słynnego rozpustnika i prześmiewcy, znanego wszystkim Polakom - na jaki trafia narrator, jest balem arcypolskim. Romantyzm miesza się tu z cyrkiem, martyrologia ze sportem, a komunizm z seksem. Jest dzień szczególny: 52. urodziny bohatera i zarazem "dzień Wojska Polskiego i Niebieskiego, dzień Wniebowzięcia Matki Boskiej Sianokosów". W taki dzień wszystko jest możliwe i coś strasznego, niczym w "Weselu", wisi w powietrzu... Zdumiewająca książka o nas, naszych świętościach i paranojach, o skutkach abstynencji generała, o dzisiejszej emigracji i oczywiście o kobietach. O tym, że "wszystko w Polsce jest możliwe - nawet zmiany na lepsze".

 

Pod mocnym aniołem – Jerzy Pilch

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE `2001. I wchodziłem do gospody "Pod Mocnym Aniołem", i w celu uporządkowania doznań wypijałem cztery pięćdziesiątki. Potem w pobliskim sklepie kupowałem butelkę wódki i stawiałem czoło rozgardiaszowi przedmiotów. Nieładowi nieustannie wzbierającemu w opuszczonym przez moje żony mieszkaniu nie byłem bowiem w stanie sprostać na trzeźwo, choć czyniłem to wytrwale, mam bowiem usposobienie skrajnie pedantyczne. – fragment Pilch po mistrzowsku gra z tradycją powieści pijackiej, dowodząc, jak autokreacja alkoholika bliska jest opowiadaniu siebie przez pisarza.-Z laudacji prof. Marii Janion - przewodniczącej jury Nagrody Literackiej Nike.

 

Niezawinione śmierci – William Wharton 

Książka o charakterze autobiograficznym, w której Wharton opisuje przeżycia związane ze śmiercią swojej córki, zięcia i dwóch wnuczek. Dzieli się miłością, smutkiem, gniewem oraz pragnieniem doskonałej sprawiedliwości. Niezawinione śmierci to powieść, która w tym samym stopniu jest afirmacją życia, co opowieścią o śmierci. To książka o życiu pogodzonym za śmiercią, o duchowej przemianie i pogłębionym rozumieniu naszych codziennych zmagań.

 

Russian Impossible Moherfucker – Eugeniusz Dębski

To już nie rutynowa akcja. W Sankt Petersburgu trwają bezpardonowe i okrutne ataki na milicję. Zamachowcy ostrzeliwują z karabinów maszynowych samochody patrolowe. Płoną posterunki, obrzucone koktajlami Mołotowa. A na dodatek ktoś porwał córki kapitana Sukonina, który kieruje polsko-rosyjskim zespołem śledczym.
Zdesperowany kapitan i jego partner, Kamil “Moherfucker” Stochard, spotykają się z Niebieskim Krukiem, carem przestępczego świata.  Ale czy ta decyzja się opłaci? Czy cena za jego pomoc nie będzie zbyt wysoka? Czy kapitan zobaczy jeszcze swoje ukochane córki?  Bohaterowie mają przeciwko sobie szczyty rosyjskich władz, świeckich i cerkiewnych. A także Cthulu oraz jego magiczny pomiot – guimony.

Eugeniusz Dębski ? jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny fantastycznej, pisarz, tłumacz z języka rosyjskiego, redaktor, miłośnik i popularyzator fantastyki. Autor ponad trzydziestu książek, od przeszło dwudziestu lat niezmiennie ceniony przez czytelników.

 

Zabójczy wirus – Alex Kava

W najnowszym, mrożącym krew w żyłach thrillerze autorki bestsellerów Alex Kavy agentka specjalna FBI Maggie O"Dell poszukuje zabójcy, który wcale się nie ukrywa. Pewnego dnia do Akademii FBI w Quantico trafia pudełko z pączkami, a w nim list z pogróżkami terrorysty. Maggie O"Dell i dyrektor Cunningham natychmiast przystępują do akcji... i wpadają w pułapkę zastawioną przez zbrodniarza. Sądząc z taktyki mordercy, jest on zafascynowany zbrodnią doskonałą, pała żądzą zemsty, a jego broń to śmiertelny wirus. Choć ofiary wydają się przypadkowe, w rzeczywistości wybiera je z wielką precyzją. Agentka O"Dell wie, jak funkcjonuje umysł zbrodniarza, bez względu na to, czy jest on perwersyjnym pedofilem, czy szalonym seryjnym mordercą. Zamknięta w izolatce wojskowego instytutu badawczego stara się znaleźć jakiś trop. Czekając na wyniki swoich badań, usiłuje pomóc agentowi Tully"emu w rozwikłaniu sprawy. Każde kolejne zakażenie grozi wybuchem epidemii. Maggie zdaje sobie sprawę, że ona i jej szef mogą nie doczekać chwili, gdy okaże się, kim jest ten najbardziej niebezpieczny zabójca...

 

Pieśń misji – John le Carré 

Ma dwadzieścia osiem lat, wybitne zdolności, szczere ambicje i szlachetne ideały. A przy tym pewną dozę dystansu do siebie i do ludzi. Nie jest - jak to zazwyczaj u le Carrégo - perfekcyjnym szpiegiem, tylko - tak jak bohater "Wiernego ogrodnika" - jednym z nas. Człowiekiem, który zostaje wtrącony w wir wielkiej i bezlitosnej polityki. Przekonany, że wypełnia ważną misję dla kraju, z zapałem wykonuje poufne zadania, których sensu do końca nie rozumie. Ale kiedy zrozumie - jest już zbyt późno, by się wycofać, zbyt podle będzie brnąć dalej, a zbyt niebezpiecznie, by zmienić bieg wydarzeń: ujawnić międzynarodową korupcję i udaremnić falę przemocy...

 

Nocne dreszcze  – Dean R. Koontz 

Mieszkańców małego amerykańskiego miasteczka nawiedzają nocne dreszcze. Może nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że dotknięci tą dolegliwością ludzie tracą wszelkie zahamowania i dokonują najokropniejszych zbrodni. Okazuje się, że to skutki niebezpiecznych naukowych eksperymentów zmierzających do uzyskania kontroli nad ludzkimi umysłami. Kto i dlaczego przeprowadza te eksperymenty? Odpowiedź na to pytanie jest tak przerażająca, że chyba lepiej byłoby jej nie znać...

 

Uprowadzenie – Robin Cook Ponta Delgada na Azorach. Grupa amerykańskich geologów prowadzi badania Grzbietu Śródatlantyckiego. Kiedy przez dłuższy czas nie udaje się pobrać próbek szczególnie twardej skały, ekipa jest zmuszona do zejścia na dno. Członkowie wyprawy natykają się tam na coś, czego istnienia nie podejrzewali nawet w najśmielszych snach. Odkrycie to całkowicie zmieni ich wyobrażenie o dziejach ludzkości i życiu na Ziemi.                                                                        

 

                                                                     

 

ZAPRASZAMY NASZYCH CZYTELNIKÓW DO MIŁEJ LEKTURY, ŻYCZĄC WSZYSTKIM NIEZAPOMIANYCH WRAŻEŃ!

 

 


 

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku - Roma Ligocka                                                                          

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to opowieść o niezwykłej kobiecie, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii i przeciwnościom losu, by odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens. Książka odnosi olbrzymie sukcesy na Zachodzie: w Niemczech w ciągu kilku miesięcy sprzedano 80 tysięcy egzemplarzy, a prawa do jej wydania zostały zakupione przez 18 wydawnictw na całym świecie. Należy spodziewać się filmu: prawa nabyła już agencja w Hollywood.

Oddział otwarty - Barbara Rosiek                                                                                                                    

Kolejna powieść Barbary Rosiek o życiu, chorobie, przemijaniu, próbie odnalezienia własnego miejsca w rzeczywistości…jakby równoległej.  

My, dzieci z dworca ZOO - Christiane Felscherinow                                                                                    

Szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego. Jako 12-letnia dziewczynka zaczęła palić haszysz, mając 13 lat sięgnęła po heroinę….

Złodziejka książek - Markus Zusak                                                                                                                    

Światowy bestseller przetłumaczony na ponad czterdzieści języków.
Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki "Podręcznikowi grabarza" uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze… Fascynująca opowieść o przyjaźni i człowieczeństwie w czasach Hitlera.                               

Pierwsze koty robaczywi - Karina Bonowicz                                                                                                 

Główna bohaterka Ida kończy studia i trafia znowu do szkoły średniej… ,tym razem jako belferka. Książka opisuje jej zmagania z nową maturą, z nie do końca przyjaznym gronem pedagogicznym, z dyrektorem i uczniami.

Pamiętnik narkomanki - Barbara Rosiek                                                                                                     

To prawdziwe notatki dziewczyny, później kobiety, która przeszła przez piekło uzależnienia i której, jako jednej z nielicznych, udało się zwyciężyć nałóg. Pamiętnik jest świadectwem przestrogą, które kierujemy do wszystkich: młodzieży, rodziców, wychowawców.

Okaleczona - Khady Sylla                                                                                                               

Poruszająca autobiografia kobiety poddanej w dzieciństwie rytualnemu obrzezaniu. Ta książka to krzyk kobiety, która jeszcze przed autorką Kwiatu pustyni odważyła się zaprotestować przeciwko barbarzyńskiemu obrzędowi. Kłady wykleta przez otoczenie, znieważona i zastraszona rozpoczyna walkę o lepszy los-dla siebie i swoich dzieci. Walczy o prawa bycia kobietą.  

Oddajcie mi dzieci - Melissa Hawach

Dramatyczna walka matki o odzyskanie uprowadzonych do Libanu córek. Trzymająca w napięciu i boleśnie szczera opowieść.

Gra o tron - George R.R. Martin                                                                                                                                    

W zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii, widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam. Tron objął Robert – minęły lata pokoju i oto możnowładcy rozpoczynają  grę o tron.   George R.R. Martin jest jednym z najbardziej cenionych twórców fantastyki. Każda jego książka jest entuzjastycznie przyjmowana przez czytelników i krytykę. Dzięki swojej wieloletniej sadze pozyskał miliony oddanych fanów i odrodził tradycję epickiej fantasy w stylu tolkienowskim.                                                                                                                   

Starcie królów - Martin R.R. George                                                                                                 

Powieść „Starcie królów” to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Tym razem George R. R. Martin opowiada historię pełną intryg, zdrad i politycznych rozgrywek o niezwykłej sile oddziaływania. Dopóki żył król Robert, Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa. Po jego śmierci wdowa zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który teraz przejął jego tron i stał się królem. W każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, głowy najpotężniejszych rodów ogłaszają się królami i walczą o swoje racje. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, wieszcząc zapowiedź końca lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Mimo kłótni i waśni wszyscy zdają sobie sprawę, że najgroźniejszym wrogiem może okazać się nadciągająca zima...

Spalona żywcem - Souad

Bardzo wzruszająca książka. Światowy bestseller wydany w 37 krajach. Spalona żywcem to traumatyczna historia kobiety, która w swojej wiosce była traktowana gorzej niż owca. Miała siedemnaście lat i zakochała się: zhańbiła rodzinę. Więc rodzina wydała na nią wyrok śmierci…  Polecam książkę, aż trudno uwierzyć, że historia w niej zawarta jest prawdziwa. Wstrząsająca, dająca do myślenia i najważniejsze - uświadamiająca.

Kobiety dyktatorów - Diane Ducret                                                                                                                       

Kobiety dyktatorów to wstrząsające opowieści o niełatwym życiu żon i kochanek: Lenina, Stalina, Mussoliniego, Mao, Bokassy, Ceausescu i Salazara. Miłość, szaleństwo czy żądza władzy?...

Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku - Waris Dirie, Cathleen Miller                                     

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów. Po wielu przygodach i dramatycznych wydarzeniach jej tułaczka zakończyła się w Nowym Yorku. W wieku 18 lat rozpoczęła karierę modelki.

Sezon burz. Wiedźmin - Andrzej Sapkowski                                                                                                          

Wielki powrót wiedźmina po 14 latach! Choć mistrz polskiej fantastyki zarzekał się, że nie będzie kontynuował bestsellerowej sagi, zrobił jednak swoim wiernym fanom niespodziankę. Oto nowy Sapkowski i nowy "Wiedźmin"...
Ku zaskoczeniu czytelników "Sezon burz" nie opowiada o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy potworów ani o jego losach po śmierci/nieśmierci kończącej ostatni tom sagi. W książce pojawiają się jednak osoby doskonale nam znane, jak wierny druh Geralta - bard i poeta Jaskier - oraz ukochana wiedźmina, zwodnicza czarodziejka Yennefer. Na scenę wkraczają również, dosłownie i w przenośni, postaci z zupełnie innych bajek - ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie. Wielbiciele Sapkowskiego odnajdą w powieści cechy charakterystyczne dla stylu pisarza: wartką akcję, mistrzowskie opisy walk, barwne dialogi i liczne aluzje literackie.

Nawałnica mieczy, część 1 - George R.R. Martin

Powieść „Nawałnica mieczy, część 1: Stal i śnieg”, to  trzeci tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Siedem królestw rozdarła krwawa wojna, a zima zbliża się niczym rozwścieczona bestia. Ludzie z Nocnej Straży przygotowują się na spotkanie z wielkim chłodem i żywymi trupami, które mu towarzyszą. Do inwazji na północ, której świeżo wykutą koronę nosi Robb Stark, szykuje się jednak horda głodnych, dzikich ludzi władających magią nawiedzanego pustkowia. Siostry Robba zaginęły, nie żyją albo w...      

Nawałnica mieczy, część 2 - George R.R. Martin

„Nawałnica mieczy, część 2: Krew i złoto”, to  trzeci tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia.

Dwóch pretendentów do władzy nie żyje, a trzeciego wyjęto z pod prawa, ale zaciekłe walki nie ustają. Joffrey z rodu Lannisterów niepewnie zasiadł na Żelaznym Tronie, a jego najbardziej nieprzejednany rywal, lord Stannis, pokonany i zhańbiony, ulega wpływom zazdrosnej czarodziejki. Tymczasem wygnana królowa Daenerys wędruje przez krwawiący kontynent, zbiera siły i gromadzi sojuszników, pragnąc odzyskać koronę, Którą uważa za swoja. Gdy wrogie armie przygotowują się do decydującego starcia, zza granic cywilizacji przybywa armia dzikich- barbarzyńców pragnących podbić Siedem Królestw. Za nimi maszeruje horda mitycznych Innych prowadzących  armię żywych trupów…

Uczta dla wron, część 1 - George R.R. Martin

R. R. George Martin w książce pt. "Uczta dla wron, część 1:  Cienie śmierci", to czwarty tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Powieść przedstawia dalsze losy bohaterów znanych z poprzednich części cyklu Pieśni Lodu i Ognia. Gdy umarł znienawidzony przez wszystkich król-potwór Joffrey, w Królewskiej Przystani władzę przejęła Cersei. Śmierć Robba Starka zdusiła w zarodku chęć buntu królestwu północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie. Jak wiadomo, po każdym wielkim konflikcie zaczynają gromadzić się sępy i inni padlinożercy, by uszczknąć coś dla siebie, korzystając z czyjejś przegranej. W Siedmiu Królestwach nadszedł czas, gdzie tylko nieliczni ujdą z życiem. To czas, gdy mądrzy i ambitni oraz podstępni i silni, zdobędą umiejętności, siłę i magiczne talenty potrzebne, by przeżyć nadchodzący straszliwy okres. Przetrwają tylko najsilniejsi.

Uczta dla wron, część 2 - George R.R. Martin 

"Uczta dla wron, część 2: Sieć spisków", to czwarty tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Wojna pięciu królów zbliża się powoli do końca, a Lanisterowie i ich sojusznicy uważają się za zwycięzców, jednakże nie wszystko w kraju idzie dobrze. Po śmierci króla – potwora, Joffreya, władzę w Królewskiej Przystani przyjęła Cersei. Śmierć Robba  Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo  Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie. Jest jeszcze kilka innych osób mogących rościć sobie pretensje do Żelaznego Tronu, ale są one zbyt słabe lub przybywają za daleko, by mogły stanowić realne zagrożenie. Jak po każdym wielkim konflikcie wkrótce zaczynają się zaczynają się też zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem. W Siedmiu Królestwach ludzie wrony zgromadziły się na  bankiet z popiołów…                                                                          

Taniec ze smokami, część 1 - George R.R. Martin 

"Taniec ze smokami" to kolejna część uwielbianej na całym świecie sagi

"Pieśni lodu i ognia" Georga R. R. Martina.
Daenerys Targaryen zdobywa władzę w miastach na wschodzie. Przekonuje się, że ma przed sobą jeszcze wiele nauki. Tymczasem wrogowie młodej królowej nie spoczną, póki nie będzie martwa. 
U boku Daenerys staje brat królowej Cersei, Tyrion Lannister, uciekinier z Królewskiej Przystani. 
Jon Snow i jego towarzysze, stojący na straży bezpieczeństwa Westeros, odkrywają, że żywe trupy zza muru nie są ich jedynymi przeciwnikami...

Taniec ze smokami, część 2 - George R.R. Martin 

Drugą część piątego tomu Pieśni Lodu i Ognia czyta się o wiele lepiej niż jej poprzedniczkę. W książce dzieje się o wiele więcej, a liczne zwroty fabularne i zaskakujące rozwiązania wątków nie pozwalają oderwać się od lektury. Otwarte zakończenie powieści może zirytować co bardziej niecierpliwych czytelników, zwłaszcza że na kontynuację przyjdzie nam pewnie sporo poczekać. Taniec ze smokami jest jednak świetną pozycją i myślę, że warto poświęcić jej czas, nawet jeśli w perspektywie mamy lata oczekiwań na następny tom.

Poczwarka - Dorota Terakowska

Adam i Ewa, bohaterowie Poczwarki, żyją prawie jak w serialu. Mają po trzydzieści kilka lat i starannie opracowany „rodzinny biznesplan”. Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej , niż oczekiwali. Mężczyzna i kobieta – każde na swój sposób – poznają to nowe życie. Między odrzuceniem a miłością kryje się niejedna tajemnica…..

Pokuta - Anne Rice

Hipnotyzująca powieść o aniele i płatnym mordercy. Metafizyczny thriller, który przeniesie Cię do trzynastowiecznej Anglii. Fascynująca i prowokująca książka o winie i przebaczaniu, miłości i nienawiści, samotności i pięknie. Powieść trzymająca w napięciu…..

Kto wyłączy mój mózg? - Joanna Opiat – Bojarska

Książka Joanny Opiat – Bojarskiej jest fantastyczną lekturą. Choć opowiada o ciężkiej chorobie i walce z nią, to jest pełna dobrej energii, ładująca akumulatory i zarażająca optymizmem. Po jej przeczytaniu wiemy, że jeśli się czegoś bardzo chce, tak jak autorka i zarazem bohaterka powieści, to się zwycięży! Lubię takie historie, w których uderzenia losu najpierw przygniatają do ziemi, ale potem…okazują się motywem do uważniejszego spojrzenia w siebie i do zmiany. Polecam gorąco!

Powrót do domu - Danielle Steel

Gillian Forrester, kobieta w pełni samodzielna, pracuje jako scenograf i stylista. Sukcesy zawodowe rekompensują jej niepowodzenia w życiu osobistym. Do czasu jednak, ponieważ rozwód zmusi ją do opuszczenia Nowego Jorku. Razem z córeczką wyjeżdża w rodzinne strony. Odnajduje tam młodzieńczą miłość, choć bolesne doświadczenia nie pozwalają jej zapomnieć o przeszłości. Powróci więc do Nowego Jorku, miasta, które daje jej szansę na karierę. Rzuca się w wir nowej pasji po to tylko, by los przyniósł nowy  wstrząs. Gillian znowu musi szukać właściwej drogi wiodącej do prawdziwego domu.

Saga "Zmierzch"- Stephanie Meyer                                                                                                                 

Pierwsza część bestsellerowej sagi "Zmierzch". Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i...  

Igrzyska śmierci - Suzanne Collins

"Igrzyska śmierci" to przede wszystkim opowieść o walce: tej fizycznej, na arenie czy w czasie powstania - ale także wewnętrznej, z własnymi rozterkami i słabościami. Mamy tu znowu miłosny trójkąt, stanowiący jednak tylko dodatek do rozgrywających się wydarzeń, w większości krwawych. Brutalna fabuła i nie do końca czarno-biały świat znalazły całą rzeszę zwolenników: seria w 2012 roku przekroczyła liczbę 50 milionów sprzedanych egzemplarzy. Nic więc dziwnego, że powieści szybko zekranizowano.

Gwiazd naszych wina - Johna Greena                                                                                                                    

John Green (...) zaprasza czytelników do serc i umysłów dwojga nastolatków zastanawiających się nad życiem, śmiercią, miłością i dziwnym pięknem wszechświata, w którym jest miejsce na pomarańczowe tulipany, sorbet z groszku i butlę tlenową imieniem Philip.
Green podejmuje wszystkie tematy bliskie młodym czytelnikom: bunt, miłość, poszukiwania własnej tożsamości... nie omijając przy tym kontrowersyjnych punktów, takich jak nieuleczalna choroba czy homoseksualizm. Ekscentryczny i nieprzystosowany do innych bohater, motyw podróży, spotkanie z kimś, kto odmienia nasze życie - to nieodłączne elementy jego powieści. Nie ma tam szczęśliwych zakończeń. "Dojrzewanie to okres, w którym po raz pierwszy konfrontujesz się z zagadnieniem śmierci i cierpienia" - twierdzi autor.

Hopeless - Colleen Hoover                                                                                                                                   

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa.
To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera.
Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans – wie, że Holder oznacza jedno: kłopoty. On natomiast chce dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, że nie jest on tym, za kogo go uważała, i że zna ją lepiej, niż ona sama siebie. Od tego momentu życie Sky bezpowrotnie się zmienia……….

 Metro - Dmitry Glukhovsky                                                                                                                                     

Metro 2033, literacki debiut Dmitija Glukhovsky’ego, odbiło się szerokim echem wśród wielbicieli literatury postapokaliptycznej w Polsce i na świecie. Przerażającą a zarazem fascynującą wizję ludzkości po zagładzie nuklearnej autor rozwijał w kolejnych powieściach: w Metrze 2034 i Metrze 2035. Wśród miłośników nurtu postapokaliptycznego trylogia Glukhovsky’ego jest już pozycją kultową, a dzięki przełamywaniu schematów, stanowi interesującą propozycję dla wszystkich wielbicieli dobrej literatury.

 Na skraju strefy T.1 -  Haladyn Krzysztof                                                                       

„Broniąc granic Strefy, bronisz wszystkich obywateli Ojczyzny.”

Wojskowa kompania karna na skraju strefy to nie miejsce dla mięczaków.

Ale sprawy naprawdę komplikują się, kiedy sierżant leży na biurku z przestrzeloną głową i pistoletem w ręce. Plutonowy Petrenko, który go znalazł, wypił szklankę wódki, zanim do niego dotarło, że wdepnął w niezłe szajs. Wtedy jeszcze nie wiedział w jaki. Ucieczka w Zonę, w rocznicę wybuchu reaktora to nie jest najlepszy pomysł, ale jeśli strzelają do ciebie kumple, właściwie nie masz wyjścia.

Prawdziwa historia ze świata S.T.A.L.K.E.R.a jakiej nie powstydziliby się najlepsi autorzy. Anomalie, bandy mutantów, zaginiony pociąg i cerkiew w środku zony pełna wyznawców, to tylko początek tej opowieści. Karabin w dłoń, granat do kieszeni i w drogę.

Piąta fala - Yancey Rick

Pierwsza fala przyniosła ciemność. Druga odcięła drogę ucieczki. Trzecia zabiła nadzieję. Po czwartej wiedz jedno: nie ufaj nikomu. Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Przemierzająca zgliszcza Ameryki Cassie próbuje uciec od istot, które tylko wyglądają jak ludzie. Zabijają wszystkich, z dnia na dzień zmniejszając garstkę...

Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Część 1 i 2 - Joanne K. Rowling

"Harry Potter i przeklęte dziecko", nowa książka autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego i nowa sztuka Jacka Thorne’a, to ósma historia w serii oraz pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry'ego Pottera. Niniejsza edycja specjalna scenariusza sztuki, która miała premierę na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016, pozwala czytelnikom na całym świecie zapoznać się z dalszymi losami Harry'ego, jego rodziny i przyjaciół.
Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony…..

Sprawiedliwi zdrajcy - Witold Szabłowski

Jeden z najlepszych polskich reporterów rzuca nowe światło na rzeź wołyńską.
 Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?
Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem dziesięć tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?
Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co polska pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

Kobiety które zawładnęły Europą - Cars Jean Des

Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności!

Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem: kobiety zamężne lub nie, obyczajowo skromne lub znane z prawdziwych lub przypisywanych im miłosnych przygód, które znaczyły niekiedy więcej niż królowe z uwagi na rozległość lub zróżnicowanie terytoriów podległych ich Koronie.

Przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki.

Ściana sekretów - Tana French

"Ściana sekretów. Wiem, kto go zabił", to książka przeznaczona dla czytelników, którzy lubią zagadki. Dla czytelników, którzy lubują się w tych klimatach i szukają niesztampowej historii.

Ptaki ciernistych krzewów - Colleen McCullough                                                                                                     

Bestseller wszech czasów! Mistrzowsko nakreślone postaci, cala paleta emocji i szerokie tło obyczajowe sprawiają, że od tej książki nie można się oderwać. Meggie, jedyna dziewczynka w wielodzietnej rodzinie Clearych, wychowuje się na farmie. Jej powiernikiem i opiekunem jest Ralph de Bricassart, z którym łączy ją głęboka przyjaźń. Poznajemy dzieciństwo Meggie, dorastanie, małżeństwo, wreszcie największą, najbardziej dramatyczną tajemnice jej życia – miłość, której obiektem jest ambitny i pociągający Ralph. Czy to uczucie ma szansę się rozwinąć, skoro Ralph jest księdzem?

Światu nie mamy czego zazdrościć -  Barbara Demick      

Wielokrotnie nagradzana książka Barbary Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej" pozwala zobaczyć rzeczywistość, o której większość z nas nie ma pojęcia. Książka obejmuje chaotyczny czas po śmierci Kim Ir Sena, gdy do władzy doszedł jego syn Kim Dzong II, a w kraju zapanował głód, w wyniku którego zginęła jedna piąta mieszkańców i gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych uciekinierów z komunistycznego raju.                             Fascynujące, na wskroś osobiste spojrzenie na życie sześciorga uciekinierów z totalitarnej Korei Północnej. Demick odtwarza ich losy i przyczyny ucieczki, umiejętnie splatając prywatne historie z historią kraju pogrążającego się w chaosie

10 grudnia - George Saunders

Zbiór obsypanych nagrodami fenomenalnych opowiadań, którymi się zachwycają m.in. Zadie Smith, Jonathan Franzen oraz Thomas Pynchon! Powracający z wojny, przepełniony agresją, frustracją i traumą żołnierz. Więzień, który bierze udział w biochemicznych eksperymentach, testujących granice jego człowieczeństwa. Ojciec rodziny piszący pamiętnik z myślą o trójce swoich dzieci. Co mają ze sobą wspólnego bohaterowie opowiadań George’a Saundersa?  ...

Pokochaj siebie - Wayne W. Dyer                                                                                                                    

Książka "Pokochaj siebie" należy już do klasyki psychologii humanistycznej, kierunku kładącego nacisk na pełny rozwój i samourzeczywistnienie jednostki, na wyzwolenie z nabytych lub wyimaginowanych ograniczeń i przesądów, na aktywną postawę wobec życia i osiągnięcie szczęścia w zgodzie z samym sobą. Autor uważa, że stan zdrowia psychicznego jest stanem normalnym i...

                                           

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW!

 

Aktualności

Galeria zdjęć

Mapa