We wtorek 20 października w szczecineckim kinie odbyła się kolejna już edycja prezentacji tańców integracyjnych. Impreza ta nawiązuje do obchodzonego 10 października na całym świecie Dnia Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji – podobnie jak w latach ubiegłych - Środowiskowy Dom Samopomocy "Walentynka" prowadzony przez Fundację „Przystań” wspólnie z SAPiK-iem zorganizował spotkanie w kinie Wolność, podczas którego odbyły się prezentacje tańców integracyjnych dla osób niepełnosprawnych z woj. zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.
Taniec jest formą integrującą nie tylko daną grupę, ale też środowisko. Jest to forma, w której mogą uczestniczyć wszyscy, bez względu na to, czy maja w tym kierunku uzdolnienia czy też nie. Sam pokaz jest świętem osób, które na co dzień funkcjonują w takich ośrodkach wsparcia, jak środowiskowy dom i warsztaty terapii zajęciowej, a także osób z innych środowisk. W tym roku do wspólnej zabawy włączyli się również seniorzy oraz uczniowie ze szkoły podstawowej, a nad sprawnym przebiegiem czuwała młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku.
W dniu 26.09.2015r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku, kształcący się w zawodzie technik technologii drewna uczestniczyli w „Dniu otwartym dla szkół
w zakładzie Kronospan”. Mieli możliwość poznania produktów „Kronospan” oraz procesu produkcji płyt na Wydziale KT. Było to dla uczniów znaczące wydarzenie zawodoznawcze.
Przyszli technicy technologii drewna zostali wyróżnieni przez „Kronospan”, sprawujący patronat nad tym kierunkiem cennymi upominkami w postaci tabletów Samsung GALAXY Tab 4 oraz podręczników do nauki przedmiotów zawodowych. Dodatkową atrakcją był przejazd na teren zakładu piętrowym autobusem angielskim i poczęstunek.
Od przyszłego roku szkolnego uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce otrzymywać będą stypendia, a po uzyskaniu pełnoletniości – staże zawodowe.
„Kronospan” doposażył również szkołę w pomoce dydaktyczne, takie jak program komputerowy do aranżacji wnętrz i projektowania mebli, maszyny do obróbki drewna, próbki drewna i materiałów drzewnych. W planie są również wycieczki do Zakładu i wyjazdy zawodoznawcze.
Dla uczniów kształcenie w zawodzie technik technologii drewna jest – jak widać, bardzo atrakcyjne, a dla rynku pracy – niezbędne.
Napisała: Krystyna Leszczyszyn
Dnia 19 września 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, wzięli udział w szóstej edycji konkursu ZORIENTOWANY MATEMATYK. Był to marsz na orientację połączony z rozwiązywaniem zagadek matematycznych. Zadaniem drużyn było znalezienie zaznaczonych na mapce punktów , dwóch ukrytych oraz rozwiązanie pięciu zadań matematycznych. Impreza odbyła się na terenie Lasu Klasztornego. Drużyna z kl. IV TZB w składzie: Sławomir Piotrowski, Kacper Świątek i Łukasz Liniewicz bardzo dobrze poradziła sobie z zadaniami konkursowymi zdobywając III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uwaga absolwenci Zespołu Szkół Nr 3 w Szczecinku!
Informujemy, że w związku z likwidacją naszej jednostki, osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu maturalnego w maju 2016 roku po raz pierwszy lub w celu podwyższenia wyników, muszą złożyć deklaracje do Dyrektora OKE w Poznaniu. Wzór deklaracji do pobrania tutaj.
Termin złożenia deklaracji do Dyrektora OKE: 31 grudnia 2015r.
Termin złożenia dokumentów uprawniających do dostosowania warunków i form egzaminu do Dyrektora OKE: 31 grudnia 2015r.
WYPRAWKA SZKOLNA NA ROK SZKOLNY 2015/2016
Informujemy, że w roku szkolnym 2015/2016r. będzie kontynuowany Rządowy program pomocy uczniom „Wyprawka szkolna”.
Programem objęci zostaną uczniowie klas IV technikum. Ponadto, pomocą w zakresie dofinansowania zakupu podręczników objęto uczniów :
• słabowidzących,
• niesłyszących,
• słabosłyszących,
• z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją,
• z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
• z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
• z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej,
posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego( uczniowie ci nie podlegają kryterium dochodowemu)
Ważne !!!
W przypadku uczniów, którzy ubiegają się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego w 2015 r. wprowadzono jednolite kryterium dochodowe. Oznacza to, że w bieżącym roku. kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 574 zł na osobę w rodzinie.
Uczniowie nie spełniający kryterium dochodowego, mogą starać się o stypendium z uwagi na :
- ubóstwo;
- sieroctwo;
- bezdomność;
- bezrobocie;
- niepełnosprawność;
- długotrwała lub ciężka choroba;
- przemoc w rodzinie; potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi;
- potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
- bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą;
- trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
- alkoholizm lub narkomania;
- zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa;
Rodzice ucznia (prawni opiekunowie, rodzice zastępczy), pełnoletni uczeń, a także nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych, składają wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 września 2015 roku do pedagoga szkolnego (gabinet 26),
Do wniosku należy dołączyć:
- w przypadku ubiegania się o pomoc ze względu na niski dochód, zaświadczenie o wysokości dochodów, w uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – oświadczenie o wysokości dochodów,
- w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego można przedłożyć, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego,
- w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego do wniosku, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów, należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną
- w przypadku osób ubiegających się o pomoc nie ze względu na niski dochód, ale ze względu na okoliczności wymienione wyżej do zaświadczeń o wysokości dochodów należy dołączyć uzasadnienie.
Druki wniosków do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej w zakładce DOKUMENTY SZKOLNE
Informujemy, że uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku dla uczniów uczących się w zawodach:
technik budownictwa,
technik architektury krajobrazu,
technik technologii drewna,
monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
odbędzie się o godzinie 10.00 w budynku szkoły przy ul. Artyleryjskiej 9 w Szczecinku
Zapraszamy!
Do września trwa nabór na nowy kierunek kształcenia: technologia drewna i meblarstwa w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Na uczniów czekają atrakcyjne stypendia, płatne staże wakacyjne oraz praktyki zawodowe, przygotowane przez firmę Kronospan, która jest patronem tego kierunku. Nauka trwa cztery lata. Uczniom spoza Szczecinka szkoła zapewnia zakwaterowanie w internacie.
Wybierając ten kierunek warto pamiętać, że prawie 100% absolwentów kierunków technicznych znajduje pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami. Przemysł meblarski rozwija się dynamicznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, czego przykładem jest Szczecinek z organizowanym przez Kronospan Szczecineckim Klastrem Meblowym.
Technolodzy drewna i meblarstwa znajdują pracę w branży meblarskiej, drzewnej, gospodarce leśnej czy handlu. Ten kierunek otwiera także drogę do studiów wyższych na technologii drewna w powstającej wyższej uczelni w Szczecinku oraz specjalizacjach, związanych z:
Technologia drewna i meblarstwa to pewna praca, wysokie zarobki i szybka ścieżka kariery.
Z przyjemnością informujemy, że uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się na holu szkolnym o godzinie 9.00.
Ogłaszamy komunikat dotyczący Ogólnopolskiego Konkursu Poloneza Szkół Budowlanych 2015 organizowanego przez Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie. Konkurs jest działaniem bardzo specyficznym i ciekawym, wkraczającym w ramy wychowania fizycznego i z możliwością wykorzystanie jego elementów w pracy nauczyciela wf. Celem konkursu jest popularyzacja tańca narodowego wsród młodzieży.
K O M U N I K A T
Dnia 30 kwietnia 2015r. komisja konkursowa po wnikliwej ocenie nadesłanych płyt na ogólnopolski konkurs „Najlepsze wykonanie Poloneza Szkół Budowlanych podczas Balu Studniówkowego 2015″ podjęła decyzje o przyznaniu
I miejsce Zespół Szkół Nr 3 w Szczecinku 25 pkt.
II miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kielcach 24 pkt.
III miejsce Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie 23 pkt.
IV miejsce Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie 21 pkt.
V miejsce Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu 19 pkt.
VI miejsce ex aequo Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku 16 pkt.
Zespół Szkół Ponadgimnzjalnych Nr 6 w Rudzie Śląskiej 16 pkt.
Nagrodzone szkoły otrzymają puchary I, II, III miejsce oraz dyplomy.
W dniu 11 czerwca 2015 uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Szczecinku uczestniczyli w wycieczce do Skansenu Budownictwa Drewnianego w Szymbarku. Zwiedzając Skansen z przewodnikiem poznali konstrukcje domów drewnianych o ścianach szkieletowych i wieńcowych, drewniane pokrycia dachowe, dom Sybiraków, drewniany kościół, bunkier podziemny oraz zwiedzili największą atrakcję – „Dom do góry nogami”. W drodze powrotnej „zdobyli” najwyższą górę na Pomorzu – Wieżycę, gdzie z wieży widokowej podziwiali piękno kaszubskiego krajobrazu.
Wycieczka odbyła się w ramach Projektu „Najlepszy w zawodzie” współfinansowanego przez Unię Europejską.
W dniu 10 czerwca 2015r. podczas konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu „Najlepszy w zawodzie”. Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce z przedmiotów zawodowych w I semestrze roku szkolnego 2014/15.
Laureatem został Mariusz Gryga – klasa IV TZB/b, a wyróżnienia otrzymali: Magda Dmuchowska i Klaudia Nowicka – klasa IV TZB/a, Wojciech Kuźniarski – klasa II TZB/a, Sebastian Kotowicz i Piotr Walczak – klasa I MZiRW/a.
Zbiórka pod Kronospanem w sobotę o godzinie 10.00.
Przedstawiamy kilka aspektów dotyczących wyboru kształcenia zawodowego. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań jakie zadają sobie uczniowie trzecich klas gimnazjum: „Dlaczego warto się kształcić w kierunkach zawodowych???”
Poniżej znajdują się wypowiedzi kilku osób. Warto się z nimi zapoznać.
Maria B, kierownik Działu Oświaty i Kwalifikacji Zawodowych w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach:
– Nauka poprzez pracę jest najlepszą formą kształcenia zawodowego. Można się nauczyć zawodu poprzez obserwację, ale również wyćwiczenie pewnych czynności powtarzanych wielokrotnie. W zakładzie rzemieślniczym oznacza to również indywidualny tok kształcenia i bezpośredni nadzór. To ważne, ponieważ młodzi ludzie mają różne temperamenty i cenią indywidualne podejście. Ponadto, praktykując u pracodawcy, uczeń nie tylko poznaje zawód, ale może również obserwować mistrza. Widzi, co przedsiębiorca musi załatwić, żeby zakład funkcjonował na rynku: zaopatrzenie, sprawy finansowe i formalne, obsługę klienta itp. Po trzech latach nauki przystępuje do egzaminu czeladniczego, uzyskuje tytuł czeladnika i śmiało można stwierdzić, że jest fachowcem w wyuczonym zawodzie. Ale również nabywa umiejętności potrzebne do prowadzenia własnej firmy. Kształcąc się, jest już na rynku pracy, zdobywa doświadczenie i – co 15-latkowi może wydać się śmieszne – staż do emerytury. Ten system się sprawdził. Od lat powojennych katowicka Izba Rzemieślnicza wykształciła ponad 300 tys. osób. Pracują w Polsce i za granicą, prowadzą własne firmy, odnoszą sukcesy. Wiele z nich nadal się dokształca, ponieważ ukończenie szkoły zawodowej nie zamyka możliwości dalszej nauki. Przeciwnie, otwiera drogę do podnoszenia kwalifikacji w technikach uzupełniających, liceach wieczorowych i zaocznych, a później nawet na studiach, i daje umiejętność konfrontowania teorii z praktyką.
Andrzej K, kierownik Ośrodka Doradztwa Zawodowego w Zabrzu:
– Nie ma gotowej recepty na to, kto powinien uczęszczać do szkoły ogólnokształcącej, a kto do zawodowej. Jeżeli ktoś ma chęć i możliwość długoletniej nauki, dobrze jeśli zdecyduje się wybrać liceum ogólnokształcące, a później studia. Jeżeli człowiek nie chce się długo uczyć, albo nie pozwala mu na to sytuacja osobista, powinien wybrać kształcenie zawodowe – w zależności od umiejętności – na poziomie technikum albo szkoły zasadniczej. Błędem jest jednak, jeśli ktoś wybiera LO lub liceum profilowane tylko dlatego, że nie potrafi określić swoich zainteresowań. Jeśli młody człowiek nie wie, jakie ma możliwości i predyspozycje, powinien skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej lub centrum kształcenia ustawicznego. Takie usługi są bezpłatne i przydatne. Doradca nie wskaże konkretnego zawodu, w którym dana osoba się spełni, ale może wykluczyć wiele kierunków, w których szkolenie i zatrudnienie nie będzie dawać satysfakcji. Zwróci też uwagę na umiejętności, które można rozwijać niezależnie od wykonywanej profesji.
Przemysław K., uczeń ZSZ:
– Na rynku pracy liczy się przede wszystkim praktyka. Jej zdobycie umożliwia nauka w zasadniczej szkole zawodowej. Wybrałem zawód montera instalacji i urządzeń sanitarnych i w trakcie nauki wiele się o nim dowiedziałem. Umożliwia podjęcie interesującej pracy w różnych dziedzinach budownictwa, a przecież zawsze będzie się budować i burzyć. Zapotrzebowanie na fachowców rośnie. Moim zdaniem nie ma jednak sensu kończyć edukacji na szkole zawodowej. Trzeba się kształcić dalej, jeśli tylko pozwala na to czas i sytuacja rodzinna. Sam chciałbym zdać egzamin czeladniczy, pójść do technikum, zdobyć dyplom technika budownictwa i ewentualnie podejść do matury. Później planuję otworzyć własną działalność gospodarczą, związaną z branżą budowlaną. Mając średnie wykształcenie, nie chciałbym być zwykłym pracownikiem, bo cenię kontakt z ludźmi.
Monika C., słuchaczka LO dla dorosłych:
– Ukończyłam gimnazjum, potem przez rok chodziłam do technikum, ale sprawy osobiste nie pozwoliły mi kontynuować nauki w szkole dziennej. Dlatego zdecydowałam się na liceum ogólnokształcące w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych. Podobnie jest w grupach technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. To szansa na bezpłatną naukę dla osób, które pracują, chcą mieć zawód i wykształcenie, ale nie mogą się uczyć stacjonarnie np. z powodu pracy albo życia rodzinnego. Mnie trudno było się zdecydować na kierunek techniczny, więc wybrałam kształcenie ogólne. Chciałabym po maturze pójść na studia w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej. Ale prawdopodobnie na jednej specjaloności się nie skończy. Żeby w dzisiejszych czasach żyć na godnym poziomie, trzeba najpierw zainwestować w siebie, a potem przez całe życie uzupełniać kwalifikacje.
Iwona G., nauczycielka przedmiotów zawodowych w szkole dla dorosłych:
– Fakt, że w naszym regionie jest tak mało szkół zasadniczych zawodowych, jest prawdziwym dramatem. Przecież nie każdy ma predyspozycje do kształcenia ogólnego. Może mieć za to wysokie zdolności manualne, techniczne i praktyczne, które mógłby dobrze wykorzystać we właściwie dobranym zawodzie. Pojęcie zawodu się zdewaluowało. Pracownik był przyuczany do wykonywania konkretnych zadań i nie były od niego oczekiwane dyplomy i potwierdzenie uprawnień. Zmniejszyło się znaczenie egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, bo rynek pracy ich nie wymagał. Młodzież i rodzice zaczęli unikać takiego kierunku kształcenia. Liczymy jednak na to, że sytuacja się zmieni. Pracodawcy będą chcieli zatrudniać wykwalifikowanych pracowników.
Sebastian D., uczeń ostatniej klasy ZSZ:
- Wybrałem szkołę nie związaną ze swoimi zainteresowaniami, ale w trakcie nauki zawodu zacząłem się coraz bardziej wdrażać. Obecnie wiążę z tym kierunkiem swoją przyszłość. Popyt na wykwalifikowanych pracowników w tym zawodzie jest duży, zarówno w Polsce jak i za granicą. Nie zamierzam jednak poprzestać na szkole zawodowej. Chciałbym się nadal kształcić w kierunku budowlanym w technikum uzupełniającym. Mam nadzieję, że zostanie ono uruchomione przy zabrzańskim CKPiU zgodnie z zamierzeniami kierownictwa. Szkołę zawodową warto skończyć, ponieważ nigdy nie wiadomo, co będziemy robić w życiu. Posiadając zawód można łatwiej zdobyć pracę, a mając już zapewnione źródło utrzymania, uczyć się dalej zaocznie lub wieczorowo. Cieszę się, że są szkoły dla dorosłych, które to umożliwiają.
Firmy szczecineckie bardzo chętnie oferują pracę absolwentom kierunków technicznych. Oto jedna z nich! Zachęcamy absolwentów do zapoznania się z ofertą EUROCOPERTU. Więcej informacji w szkole lub pod numerem telefonu: 94 372 48 11 wew. 18. Zapraszamy!
Znamy już wyniki Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Drużyna w składzie: Magda Dmuchowska, Dawid Hochel, Mariusz Gryga i Emilia Łuczyszyn zajęła III miejsce. GRATULUJEMY !!!
Ponadto Magda indywidualnie zdobyła 8 miejsce, Dawid 10, Mariusz 14 i Emilka 16.
http://www.olimpiadabudowlana.pl/…/wyni…/12wyniki_xxviii.pdf
W naszej szkole praktyczna nauka zawodu odbywa się wielopłaszczyznowo. Dziś prezentujemy pracę wykonaną przez uczennicę pierwszej klasy technikum architektury krajobrazu Aleksandry Woźniak.
Gratulujemy Oli pomysłu i precyzyjnego wykonania z niebywałą dbałością o szczegóły!
Więcej zdjęć w galerii: http://zs3szczecinek.edupage.org/album/?#gallery/89
W Zespole Szkół Nr 3 w Szczecinku odbyło się w dniu 14.04.2015 szkolenie przeprowadzone przez specjalistę ds. szkoleń z firmy „Śnieżka”. Uczniowie poznali najnowsze trendy kolorystyczne i techniki dekoracyjne MAGNAT. Szkolenie zakończyło się uzyskaniem przez uczestników odpowiednich certyfikatów.
W dniu 09 kwietnia 2015 w Zespole Szkół Nr 3 w Szczecinku zakończył się kurs „Podstaw spawania gazowego”. Była to jedna z form nadających uczniom dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne, nie wynikające z programu nauczania. Zrealizowana została w ramach projektu „Najlepszy w zawodzie” współfinansowanego przez Unię Europejską.
http://temat.net/aktualnosci/21738/Koniec-budowlanki,-poczatek-Zespolu-Szkol-Technicznych
Od wtorku (7.04) do soboty (11.04) w Szczecinku przebywała delegacja z partnerskiego miasta Bergen op Zoom. Holenderscy dyrektorzy szkół zawodowych oraz towarzyszący im prezes fundacji Jumelage przyjechali nad Trzesiecko, by omówić kwestię szkolnej wymiany młodzieży w ramach praktyk zawodowych. Goście odwiedzili naszą szkołę, która po połączeniu z "mechanikiem" od wrzesnia będzie tworzyć Zespół Szkół Technicznych. Dowiedzieli się, jak funkcjonujemy, w jaki sposób doskonalimy zawodowe umiejętności naszych uczniów, a także jak wyglądają realizowane w szkole zajęcia praktyczne. W czwartek (9.04) Holendrzy gościli w ratuszu. Tam spotkali się m.in. z burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem, wicestarostą Markiem Kotschym oraz z dyrektorami szczecineckich szkół, by omówić kwestię dalszej partnerskiej współpracy.
Dyrektorzy szczecineckich szkół zainteresowani realizowaniem wspólnych programów edukacyjnych młodzieży otrzymali podczas czwartkowego spotkania zapewnienie o wsparciu, a także o tym, że jeśli będzie taka potrzeba, to na szkolną wymianę znajdą się niezbędne fundusze. Taka deklaracja jest berdzo istotna z punktu widzenia nie tylko szkoły, ale przede wszystkim uczniów. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że praktyki będą realizowane bezpłatnie dla uczniów, koszty podróży i pobytu w Holandii nie obciążą budżetu rodziców. Pozostaje zatem ruszyć z rekrutacją, a tu bardzo ważnym elementem będzie komunikatywna znajomość języka angielskiego lub niemieckiego.
http://temat.net/aktualnosci/21635/Holenderscy-dyrektorzy-w-Szczecinku