Wyniki Szkolnego Konkursu „Chcę wiedzieć więcej o życiu i twórczość Juliusza Słowackiego”
A jednak młodzież czyta… Wyniki szkolnego konkursu w Zespole Szkół Technicznych, mówią same za siebie. Niewątpliwie uczniowie wykazali się znakomitą znajomością biografii tego wielkiego Polaka, pisarza uniwersalnego.
Dnia 25 października 2022 r. odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku konkurs ze znajomości życia i dzieł Juliusza Słowackiego, którego celem było wspieranie i rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów, a także pogłębianie ich wiedzy i umiejętności w dziedzinie literatury polskiej, motywowanie uczniów do rozwijania pasji, promowanie osiągnięć uczniów, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz zachęcenie do czytania.
Test składał się z 30 pytań, często bardzo wnikliwych, z zakresu życia rodzinnego pisarza, znajomości powieści i innych utworów literackich, przyjaźni, które artysta nawiązał w ciągu swojego życia.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce- Przemysław Januszewski– uczeń klasy 4 te-g
II miejsce- – Oliwia Wziątek uczennica klasy 4td-g
III miejsce – Sebastian Sęk - uczeń klasy 1 Te
To naprawdę pocieszające, że uczniowie naszej szkoły nie zawiedli. Prace były na bardzo wysokim poziomie. Tym bardziej, że język polski nie jest łatwym przedmiotem, wymagającym skupienia, otwartości umysłu i serca.
Należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat naszego wielkiego pisarza i w znacznym stopniu rozszerzyli swoje humanistyczne horyzonty.
Serdecznie gratulujemy laureatom, a uczestnikom dziękujemy za udział i wysiłek włożony w przygotowanie się do naukowej rywalizacji.
(Nagrody zostaną wręczone wraz z dyplomami w dniu zakończenia roku szkolnego.)
Organizatorami konkursu były panie: Alina Gryszkiewicz, Dorota Salmanowicz, Karolina Dziadul.
W dniach 12-13 września 2022 roku, odbył się kiermasz używanych podręczników, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i rodziców. Kiermasz był okazją do kupienia lub sprzedaży podręczników. Była to doskonała okazja, aby młodzież zaopatrzyła się w podręczniki, tańsze nawet o połowę ceny od tej- proponowanej w księgarniach. Akcję sprzedaży podręczników poprowadziły sprawnie uczennice z klasy III ak: Julia Masiul, Karolina Marek, Magda Ponczek, Amelia Durmaj oraz Martyna Górecka z klasy III tb. Mamy olbrzymią satysfakcję ze współpracy z uczniami i rodzicami. Cieszymy się, że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów naszej szkoły. Serdeczne podziękowania dla uczniów, którzy zajęli się przeprowadzeniem kiermaszu. Patronat nad kiermaszem objęły panie: Anna Chmura i Alina Gryszkiewicz.
Kupującym jak i sprzedającym uczniom, życzymy sukcesów edukacyjnych.
Zapraszamy do galerii
Rozpoczęcie roku szkolnego 01.09.2022 r. o godz. 9.00
UWAGA UCZNIOWIE!!!
Uczniowie, którzy chcą sprzedać swoje podręczniki, proszeni są o dostarczenie ich do biblioteki szkolnej w dniach: 05.09.22 r. - 09.09.2022 r.
Każdy podręcznik przeznaczony do sprzedaży powinien być podpisany ołówkiem i wyceniony (imię i nazwisko sprzedającego, klasa oraz cena książki).
Podręczniki będzie można kupić
w dniach od 12.09.2022 r. do 13.09.2022 r.,
w godzinach od 8:45 do 13:15.
Na kiermaszu sprzedawane są jedynie podręczniki obowiązujące w naszej szkole.
Zapraszamy uczniów, którzy chcą sprzedać swoje podręczniki a także tych, którzy podręczniki chcą kupić po PROMOCYJNEJ cenie.
Przypominamy, że badania okresowe medycyny pracy uczniów wykonuje Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Koszalinie. Badania uczniów, którym nie uda się do końca wakacji dotrzeć do Koszalina odbędą się na terenie szkoły w pierwszym tygodniu września.
Zespół Szkół Technicznych podczas wakacji nie zwalnia tempa. W dniu dzisiejszym szkołę odwiedzili Panowie Henryk Wagner i Marcin Witkowski z Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy. Po krótkich, ale owocnych rozmowach oraz zwiedzaniu warsztatów, Anna Wisłocka-Bogdanowicz – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku i Henryk Wagner – Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy podpisali list intencyjny opisujący przyszłą współpracę, której celem będzie umożliwienie uczniom szkoły oraz zainteresowanym osobom z regionu uzyskanie kwalifikacji zawodowych w specjalności posadzkarz wykładzin podłogowych w oparciu o najnowsze techniki i technologie.
Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy (PSP) jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą firmy i osoby działające w branży wykładzin podłogowych. Jednym z jej celów jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych posadzkarzy i osób pragnących zdobyć ten zawód.
PSP obejmie patronatem klasy montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz technika budownictwa w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku.
Szkoła otrzymała pierwszą partię podręczników „Posadzkarz wykładzin podłogowych”, a w przyszłości może również liczyć na materiały do praktycznej nauki zawodu, wsparcie nauczycieli, a uczniowie na zajęcia warsztatowe i pomoc w zdobyciu pracy.
Konkurs Języka Angielskiego "Forget-me-not"
"To learn a language is to have one more window from which to look at the world"
Chinese Proverb
19 kwietnia 2022 odbył się w szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "Forget-me-not".
W konkursie wzięło udział 23 uczniów.
Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania językiem angielskim, podniesienie umiejętności językowych i promowanie czytelnictwa. Pytania konkursowe zostały ułożone w oparciu o opowiadania, sentencje i współczesne piosenki angielskie.
Dyplomy z wyróżnieniem otrzymali:
Marcel Jendraszczyk
Kacper Bagiński
Sebastian Rydz
Kacper Gołębiowski
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Sponsorem nagród są wydawnictwa językowe: Macmillan i Pearson.
Organizator konkursu
Katarzyna Podgórska
Znamy już zwycięzców konkursu” Najlepszy Czytelnik Roku Szkolnego 2021/2022”
„Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji”
Billie Joe
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy uczniów, że znamy już wyniki szkolnego konkursu „Najlepszy Czytelnik Roku Szkolnego 2021/2022”
Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody. W kategorii „Najlepszy Czytelnik Roku Szkolnego 2021/20122” - tytuł ten zdobyli: Agnieszka Filipek - z klas programowo najwyższych oraz Kateryna Olyfirenko - z klas promocyjnych.
Celem konkursu, który trwał od 2 września 2021 r. do 15 czerwca 2022 r. było promowanie czytelnictwa, kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i literackich.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 😊
Informujemy, że na egzaminie maturalonym można korzystać tylko i wyłącznie z przyborów wskazanych w komunikacie CKE:
Uczniowie naszej szkoły dołączyli do ogólnopolskiej akcji ŻONKILE, organizowanej przez muzeum Polin w Warszawie.
21 kwietnia upamiętniliśmy 79. Rocznicę powstania w getcie warszawskim, uczestnicząc w specjalnych zajęciach na lekcjach historii, podczas których m.in. obejrzeliśmy film”Muranów-dzielnica północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego, a także zapoznaliśmy się z historią społeczności żydowskiej zamieszkującej teren współczesnego Muranowa od XIX wieku do 2021 r.
Dziękujemy pani Joli Wójtowicz i uczniom z klasy I AK i I TB za przygotowanie plakatów na Dzień Ziemi. Dziękujemy uczniom z internatu i pani Agnieszce Wysockiej za posprzątanie terenu szkoły. Zapraszamy wszystkich uczniów do rozwiązania quizu, do którego link znajdziecie w wiadomości w dzienniku elektronicznym. Test będzie aktywny do wtorku, a najlepszych nagrodzimy :) Jolanta Jocz, Elżbieta Rzeszutek
W dniu 11 kwietnia odbył się kiermasz z wypiekami świątecznymi zorganizowany przez klasę III ak/b.
Kiermasz miał cel charytatywny.
Powiatowy Festiwal Literatury
W dniu 07. kwietnia 2022r.młodzież z naszej szkoły wzięła udział w IX Powiatowym Festiwalu Literatury organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Elżbiety w Szczecinku.
Reprezentantami byli następujący uczniowie:
Bartosz Susiak- klasa II tp
Tomasz Przeszłowski- klasa II tp
Michał Byk- klasa III te
Wiktor Fedro- klasa III te
Aleksander Kapusciński- klasa III td
Jakub Wasilczyszyn- klasa IV ak/tb.
Tegoroczna edycja konkursu wymagała od uczestników wykazania się obszerną znajomością polskiego dramatu romantycznego. Uczestnicy zmagali się z testem zawierającym zarówno pytania zamknięte jak i otwarte . Miło nam poinformować, że nasz uczeń Wiktor Fedro znalazł się w finale i zdobył wyróżnienie spośród wielu uczestników festiwalu wiedzy literackiej.
Konsultantami naukowymi tego przedsięwzięcia była pani Dorota Salmanowicz i pani Elżbieta Węgiełek.
Tekst: Elżbieta Węgiełek
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na "Najlepszego Czytelnika Roku 2021/2022"
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Czas trwania konkursu - cały rok szkolny.
Rozdanie nagród laureatom konkursu, odbędzie się w dniu zakończenia roku szkolnego.
Zostań najlepszym czytelnikiem w naszej szkole i zdobądź nagrodę 😊
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego,
którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci.
Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii.
Zachęcamy do zapoznania się wystawą tematyczną IPN.
Tekst: Alicja Chmielewska
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Dnia 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, w tym ważnym dniu nie zapomnieliśmy o edukacji prozdrowotnej i profilaktycznej związanej z tematem tej podstępnej, wyniszczającej choroby. W związku z tym, w naszej szkole młodzież przy współpracy z dyrekcją, pedagogiem i psychologiem szkolnym zorganizowała dwudniowe obchody pod hasłem „Oswajamy depresję”. W trakcie obchodów poruszane były tematy związane w szczególności z depresją nastoletnią. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję na świecie choruje aż 350 milionów ludzi - w tym dzieci i młodzież. Zauważa się, że odsetek dzieci i młodzieży zmagającej się z depresją ciągle rośnie. Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga pomocy specjalisty. Szkolne działania prowadzone były w ramach realizacji programu Get Involved, oprócz edukacji zdrowotnej miały na celu zaangażowanie młodzieży w działanie na rzecz osób cierpiących na depresję oraz dać wyraz naszej akceptacji i tolerancji dla chorych. W ramach akcji „Oswajamy depresję” odbywały się spotkania z młodzieżą, prezentacja, podczas której omawiany był problem depresji, jej objawy, przyczyny, oraz depresja, jako zaburzenie psychiczne i choroba społeczna.
Prezentacja_depresja.pptx
Ponadto młodzieży szkolnej przekazano poradnik „Nastoletnia depresja – poradnik dla młodzieży”, który opracowany został również w ramach kampanii „Forum przeciw depresji” https://forumprzeciwdepresji.pl/wp-content/uploads/nastoletnia-depresja-poradnik-dla-mlodziezy.pdf
Zorganizowano także wystawę informacyjną pod hasłem „Oswajamy depresję”, przy okazji odbył się Quiz „Fakty i mity o depresji” oraz zapoznano młodzież z osobami
i instytucjami, do których w razie problemów można zwrócić się o pomoc https://files.librus.pl/img/22/02/fitaka/a_fitaka_linie_pomocowe.pdf
Dziękujemy młodzieży za pomysły i zaangażowanie.
Beata Pawlewicz - Pedagog
Moduł Zastępstwa został zmodyfikowany
„Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko nam się rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki.
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki
„Wiersz staroświecki” Ks. Jan Twardowski
Dnia 17 grudnia 2021 roku w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Wigilia, bo o niej tu mowa, należy niewątpliwie do najpiękniejszych chwil i tradycji naszego „Koła bibliotecznego” w całym roku. Zgodnie z tradycją tegoroczną uroczystość wigilijną rozpoczęto: czytaniem Pisma Świętego, łamaniem się opłatkiem oraz składaniem sobie życzeń. Słuchaliśmy współczesnych utworów o świątecznej tematyce oraz śpiewaliśmy tradycyjne kolędy. Przygotowane potrawy przez uczniów i ich rodziców wyglądały i smakowały wyśmienicie, o czym mogliśmy się przekonać podczas wspólnej Wigilii.
Swoją obecnością zaszczyciły nas m.in. Panie Wicedyrektorki: Renata Rak, Monika Ziętek – Wiśniewska oraz pracownicy szkoły.
Ten świąteczny czas co roku porusza nasze serca, jednak w tym roku z wdzięcznością celebrowaliśmy wspólny czas. Mimo zimowej pory, to popołudnie było wyjątkowo ciepłe, ponieważ ogrzewała wszystkich radość wspólnego świętowania oraz wzajemna życzliwość 😊