1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego,
którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci.
Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii.
Zachęcamy do zapoznania się wystawą tematyczną IPN.
Tekst: Alicja Chmielewska
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Dnia 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, w tym ważnym dniu nie zapomnieliśmy o edukacji prozdrowotnej i profilaktycznej związanej z tematem tej podstępnej, wyniszczającej choroby. W związku z tym, w naszej szkole młodzież przy współpracy z dyrekcją, pedagogiem i psychologiem szkolnym zorganizowała dwudniowe obchody pod hasłem „Oswajamy depresję”. W trakcie obchodów poruszane były tematy związane w szczególności z depresją nastoletnią. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję na świecie choruje aż 350 milionów ludzi - w tym dzieci i młodzież. Zauważa się, że odsetek dzieci i młodzieży zmagającej się z depresją ciągle rośnie. Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga pomocy specjalisty. Szkolne działania prowadzone były w ramach realizacji programu Get Involved, oprócz edukacji zdrowotnej miały na celu zaangażowanie młodzieży w działanie na rzecz osób cierpiących na depresję oraz dać wyraz naszej akceptacji i tolerancji dla chorych. W ramach akcji „Oswajamy depresję” odbywały się spotkania z młodzieżą, prezentacja, podczas której omawiany był problem depresji, jej objawy, przyczyny, oraz depresja, jako zaburzenie psychiczne i choroba społeczna.
Prezentacja_depresja.pptx
Ponadto młodzieży szkolnej przekazano poradnik „Nastoletnia depresja – poradnik dla młodzieży”, który opracowany został również w ramach kampanii „Forum przeciw depresji” https://forumprzeciwdepresji.pl/wp-content/uploads/nastoletnia-depresja-poradnik-dla-mlodziezy.pdf
Zorganizowano także wystawę informacyjną pod hasłem „Oswajamy depresję”, przy okazji odbył się Quiz „Fakty i mity o depresji” oraz zapoznano młodzież z osobami
i instytucjami, do których w razie problemów można zwrócić się o pomoc https://files.librus.pl/img/22/02/fitaka/a_fitaka_linie_pomocowe.pdf
Dziękujemy młodzieży za pomysły i zaangażowanie.
Beata Pawlewicz - Pedagog
Moduł Zastępstwa został zmodyfikowany
„Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko nam się rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki.
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki
„Wiersz staroświecki” Ks. Jan Twardowski
Dnia 17 grudnia 2021 roku w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Wigilia, bo o niej tu mowa, należy niewątpliwie do najpiękniejszych chwil i tradycji naszego „Koła bibliotecznego” w całym roku. Zgodnie z tradycją tegoroczną uroczystość wigilijną rozpoczęto: czytaniem Pisma Świętego, łamaniem się opłatkiem oraz składaniem sobie życzeń. Słuchaliśmy współczesnych utworów o świątecznej tematyce oraz śpiewaliśmy tradycyjne kolędy. Przygotowane potrawy przez uczniów i ich rodziców wyglądały i smakowały wyśmienicie, o czym mogliśmy się przekonać podczas wspólnej Wigilii.
Swoją obecnością zaszczyciły nas m.in. Panie Wicedyrektorki: Renata Rak, Monika Ziętek – Wiśniewska oraz pracownicy szkoły.
Ten świąteczny czas co roku porusza nasze serca, jednak w tym roku z wdzięcznością celebrowaliśmy wspólny czas. Mimo zimowej pory, to popołudnie było wyjątkowo ciepłe, ponieważ ogrzewała wszystkich radość wspólnego świętowania oraz wzajemna życzliwość 😊
„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”
W poniedziałek 29 listopada 2021r czytelnia została zamieniona w „Gabinet Wróżb”, a uczennice należące do Koła Bibliotecznego zamieniły się w „Dobre Wróżki”. W dniu św. Andrzeja możemy sprawdzić, co nas czeka w przyszłości i czy spełnią się nasze marzenia. Tego dnia zaprosiliśmy do udziału w zabawie wszystkich chętnych, aby przekonali się, co przepowiada dla nich los. Zabawa miała charakter przede wszystkim literacki. Mamy nadzieję, że mądrości płynące z książek będą drogowskazem dla naszych uczniów. Pomysł mimo swojej prostoty, cieszył się powodzeniem wśród uczestników. Tajemnicę przyszłości odkrywały najprawdziwsze Wróżki, które w planach miały tylko dobre wróżby. Zabawa Andrzejkowa stała się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Zabawa była udana, humory dopisywały, a pozytywne wróżby czekają na spełnienie.
Zapraszamy do galerii 😊
BohaterON – włącz historię!
to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nasza szkoła wzięła również udział w tym projekcie . Uczniowie klas: I td/e/m, I sp, II sp, I km, I mz gr1, IV tp, III tpp, III sp, II ep/mz, II tp brali udział w lekcjach poświęconych tematyce powstania warszawskiego. Przede wszystkim oglądali filmy o powstaniu warszawskim, słuchali i śpiewali pieśni powstańcze, zwiedzali wirtualnie Muzeum Powstania Warszawskiego, poznawali biogramy powstańców oraz wykonali kartki dla powstańców.
Udział w projekcie ma edukować uczniów , bazując na historiach powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie .
Realizacja i tekst: Alicja Chmielewska
Młodzieży Czytanie w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku
Już po raz piaty młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku wzięła udział w „ Młodzieży Czytaniu”.
Jak co roku akcja skierowana była do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, a organizatorami wydarzenia było Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty oraz Książnica Pomorska w Szczecinie. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa, natomiast zamiarem organizatorów było także kontynuowanie akcji Narodowego Czytania.
W tym roku czytaliśmy fragmenty „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego.
W tym roku szkolnym szkołę naszą reprezentowali uczniowie z klasy IIItd- Patrycja Sielska i Kacper Gołębiowski, z klasy II TD Kasia Kowalczyk, Wiktoria Tkaczuk, Jonarz Piekarz z klasy IITE oraz uczennica ITP-Wanesa Szymkowiak.
Konsultantem przedsięwzięcia była Elżbieta Węgiełek
Andrzejki
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na Wróżby Andrzejkowe,
które odbędą się 29 listopada 2021r (poniedziałek) od godz. 8:45 do 13:35.
Zapraszamy w czasie przerw do czytelni.
W programie:
-gość wróżb
-szczypta magii
-……i mnóstwo dobrej zabawy Wam życzymy i na przychylny los liczymy!
ZAPRASZAMY WSTĘP WOLNY!!!
„Człowiek tak długo żyje, póki trwa w pamięci żywych”
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”.
W ramach akcji uczniowie z poszczególnych klas, pod opieką
A. Chmielewskiej, J. Kondratowicza i A. Różewickiej ,udali się 02. listopada na Cmentarz Komunalny , aby uczcić pamięć tych, którzy odeszli. Zapaliliśmy znicze pod Pomnikami Armii Krajowej, Lotników Alianckich, żołnierzy poległych w walkach o zdobycie ziemi szczecineckiej oraz na grobach byłych pracowników naszej szkoły. Przy każdym z pomników była chwila nie tylko zadumy, ale również pogadanka historyczna na temat danego wydarzenia.
Dziękujemy młodzieży za udział w akcji, pomimo niesprzyjającej listopadowej pogody.
Tekst: Alicja Chmielewska
W dniu Waszego Święta
Życzymy Wam wszystkiego najlepszego.
Pogody ducha,
oraz umieć zaakceptować rzeczy,
których nie można zmienić.
Odwagi, by wspinać się na szczyty
pozornie nie do pokonania.
Siły, by wytrwać
w postanowieniach rozsądku
w podejmowaniu decyzji.
I mądrości, by odróżnić prawdę
od fałszu.
Dziękujemy!!!
Bo to Wy pomagacie Nam
spełniać nasze marzenia.
Samorząd Uczniowski
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW 2021
W dniach 9-10 września 2021 roku odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów jak i rodziców. Ze względu na stan zagrożenia pandemicznego podczas zakupów należało przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych uczyli się przedsiębiorczości, aby jak najwięcej i jak po najkorzystniejszej cenie sprzedać, bądź kupić podręczniki potrzebne do dalszego kształcenia się. Wydarzenie to było nie tylko świetną okazją, żeby zakupić lub sprzedać używane podręczniki, ale także promowało postawy proekologiczne wśród młodzieży. Uczniowie mogli dać swoim podręcznikom drugie życie.
Kiermasz, jak co roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Osobami odpowiedzialnymi za organizację były Panie: Alina Gryszkiewicz i Anna Chmura oraz młodzież z koła bibliotecznego i samorządu uczniowskiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego wydarzenia i zapraszamy za rok.
Młodzież z „Koła bibliotecznego”
UWAGA UCZNIOWIE !!!
Uczniowie, którzy chcą sprzedać swoje podręczniki, proszeni są o dostarczenie ich do biblioteki szkolnej w dniach: 02.09.2021 r. - 08.09.2021 r.
Każdy podręcznik przeznaczony do sprzedaży powinien być podpisany ołówkiem i wyceniony (imię i nazwisko sprzedającego, klasa oraz cena książki).
Podręczniki przeznaczone do sprzedaży przynosimy zapakowane w workach lub reklamówkach (podręczniki przed sprzedażą zostaną poddane 2-dniowej kwarantannie zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS).
Podręczniki będzie można kupić
w dniach od 09.09.2021 r. do 10.09.2021 r.,
w godzinach od 8:45 do 13:15.
Sprzedaj albo kup taniej 😊
Zapraszamy!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 01.09.2021r.
godz. 9.00 - klasy I (sala gimnastyczna lub boisko szkolne)
Spotkania klas w wychowawcami:
godz. 10.00 - klasy II i IV
godz.11.00 - klasy III
Na terenie szkoły w częściach wspólnych obowiązuje zasłanianie ust i nosa maseczką.
Informacje o podręcznikach przekażą nauczyciele na pierwszych zajęciach lekcyjnych.
Nowa galeria Internat ZST została dodana do albumu fotograficznego
Egzaminy poprawkowe:
23.08.2021 r. godz. 9.00
język polski, biologia, użytkowanie środków transportu drogowego, środki transportu drogowego, elementy elektroniczne, podstawy sterowania obrabiarkami numerycznymi, zajęcia praktyczne z zakresu MG.18, rysunek budowlany, podstawy budownictwa
godz. 12.00 podstawy przedsiębiorczości, podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w branży motoryzacyjnej
24.08.2021 r.
poprawkowa matura
25.08.2021 r. godz. 9.00
matematyka, język angielski, informatyka, chemia, fizyka
Kiermasz podręczników w ZST odbędzie się w drugim tygodniu września 2021r.
Informujemy, że listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkoły są dostępne tutaj.
Informujemy, że dokumenty można składać w szkole w godzinach od 8:00 do 14:00
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Pani Dyrektor Danuty Czajkowskiej.
Z naszą szkołą związana była od 1984 r. najpierw jako nauczyciel, wychowawca a w latach 2002 - 2018 dyrektor szkoły. W naszej pamięci pozostanie nie tylko jako wyrozumiały dyrektor, lubiany pedagog ale także przyjaciel i dobry duch szkoły.
Rodzinie i najbliższym Pani Danusi składamy szczere wyrazy współczucia.