Na stronie biblioteki szkolnej znajdują sie informacje dotyczace projektu, który rusza od września w naszej szkole
Zachęcamy do zapoznania się z raportem z ewaluacji problemowej, która została przeprowadzona w naszej szkole w kwietniu bieżącego roku.
W piątek, 30 maja ulica Artyleryjska po raz kolejny miała swoje święto. Z tej okazji na terenie Zespołu Szkół nr 3 odbył się wyjątkowy piknik. Organizatorami tej cyklicznej imprezy są nauczyciele i uczniowie placówki, którzy tego dnia zapraszają wszystkich sąsiadów – mieszkańców ul. Artyleryjskiej – do wspólnej zabawy, aktywnego wypoczynu i spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
- Dziś tradycyjnie spotykamy się z okazji dnia, który jest bardzo uroczyście obchodzony w naszej szkole, mianowicie „Święta ulicy Artyleryjskiej”. Jest to ulica, której nazwa istnieje nieprzerwanie od czasów sprzed wojny. Jest to ulica, która ma naprawdę długoletnią tradycję, a my mamy to szczęście, że nasza szkoła właśnie przy niej stoi – mówi Ewa Grunt, dyrektor placówki.
Podczas pikniku oczywiście nie mogło zabraknąć smakowitych przekąsek i licznych atrakcji. Uczniowie wraz z nauczycielami przed imprezą wspólnie spędzili długie godziny w kuchni, przyrządzając m.in. kolorowe sałatki oraz słodkie wypieki. Tradycyjnie też pojawiły się grillowane kiełbaski i owocowe napoje, a wszystkie te kulinarne propozycje cieszyły się dużym powodzeniem wśród piknikowiczów. Podczas imprezy można też było znaleźć miejsce do wspólnych spotkań do rozmowy przy kawie, a także do rodzinnych gier i zabaw, ponieważ organizatorzy zadbali również o rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych gości. Dzieci i młodzież mogła spróbować swoich sił w wielu konkursach, walcząc o tytuł m.in. mistrza precyzji, mistrza sokole oko, mistrza zręczności czy tangramu. Nie zapomniano także o amatorach nieco mocniejszych wrażeń – każdy z piknikowiczów mógł sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie i celne oko próbując trafić w balony strzelając z karabinów do paintballa.
Spotkanie okazało się także dobrą okazją, aby przypomnieć uczniom i mieszkańcom o tym, jak ważna jest profilaktyka w trosce o nasze zdrowie, dlatego specjalnie dla wszystkich gości został udostępniony punkt medyczny, gdzie można było bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie oraz skontrolować poziom glukozy we krwi.
- Ten coroczny piknik jest bardzo dobrym sposobem na integrację i taka była jego idea już od samego początku, kiedy sześć lat temu wyszłam z pomysłem organizacji takiego spotkania, abyśmy mogli spotkać się z naszymi przemiłymi sąsiadami – kontynuuje nasza rozmówczyni. - Wiadomo, że szkoła to ludzie młodzi, to pewna dynamika, a czasami i uciążliwości, natomiast nasi sąsiedzi to osoby w różnym wieku, od najmłodszych do osób trochę starszych, to także seniorzy i ten dzisiejszy dzień jest taką świetną okazją, żebyśmy wszyscy razem w jednym miejscu mogli się spotkać, porozmawiać, coś dobrego przekąsić i po prostu dobrze się bawić.
- Mamy grono fanów tej imprezy, tego pikniku i co roku z nimi się spotykamy. Można powiedzieć, że piknik wzrósł już w pejzaż naszej ulicy i właściwie koniec maja, początek czerwca tradycyjnie już jest momentem naszego spotkania i wspólnej zabawy – dodaje Ewa Grunt.
W dniu 15.04.2014 roku klasy I, II oraz III kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu uczestniczyły w wycieczce do Gospodarstwa Ogrodniczego p. Andrzeja Olejarza przy ul. Kościuszki 73 w Szczecinku. Uczniowie zapoznali się z zasadami uprawy roślin pod osłonami, a w szczególności z zasadami wysiewu, rozsady oraz dalszej pielęgnacji roślin jednorocznych, dwuletnich oraz wieloletnich popularnych w naszych ogrodach przydomowych. Zdjęcia z wycieczki są dostępne w albumie Szkolenie w Gospodarstwie Ogrodniczym.
Za możliwość zwiedzania i oprowadzenie nas po swoich szklarniach serdecznie dziękujemy Państwu Olejarz.
B.Liniewicz oraz J. Wójtowicz
Projekt „Młodzi głosują” realizowany w Zespole Szkół Nr 3 w Szczecinku.
16 maja 2014 roku w Zespole Szkół nr 3 w Szczecinku, w ramach projektu „Młodzi głosują”, odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Projekt ten miał na celu zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, a także zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. Jego organizatorem była pani Arlena Różewicka.
Uczestnictwo w wyborach nie było obowiązkowe. Swój głos oddało 130 osób. Każdy głosujący miał prawo oddać głos na następujące partie:
Głosowanie przeprowadzili uczniowie klasy pierwszej technikum w godzinach 850 – 935, którzy również pod nadzorem p. Arleny Różewickiej policzyli głosy oddane przez uczniów ZS Nr 3 . Spośród 130 głosów aż 14 było nieważnych.
Wyniki głosowanie prezentują się następująco:
Wyniki wyborów młodzieżowych miały znaczenie drugorzędne, najważniejszym celem było pokazanie uczniom jak w rzeczywistości odbywają się wybory.
Dobiega końca rok szkolny 2013/2014. Zobaczcie w jakich akcjach i przedsięwzięciach brali udział nasi uczniowie:
- udział w obchodach X Małego Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja TY i Ja", - 03.09.2013r.
- udział uczniów klas kończących szkołę w spotkaniu z p.J.Ossowską z Punktu Konsultacyjnego Dla Ofiar Przemocy Domowej – 09.10.2013r.
- pomoc w organizacji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego realizowanego przez ŚDS "Walentynka" - 10.10.2013r.
- udział uczniów klas pierwszych w zajęciach integracyjno – adaptacyjnych – 17, 24.10.2013r.
- udział uczniów klas maturalnych w warsztatach "Jak mówić, aby nas słuchano, czyli skuteczne sposoby na dobre wystąpienia" – 18.10.2013r.
- udział uczniów szkoły w projekcie TZN:
13.09.2013r. -przygotowanie spektaklu teatralnego
19.05.2014r. – udział uczniów kl.I TZb/ak w zajęciach dotyczących umiejętności interpersonalnych oraz profilaktyki HIV i AIDS,
- oddawanie krwi do banku szpiku kostnego Fundacji Przeciwko Leukemii – 13.12.2013r.
-przygotowanie konferencji naukowo –szkoleniowej pt. "XXI w. – źródła napięć wewnętrznych" - 20.03.2014r.
- udział w konferencji pt. "Stres, depresja, uzależnienia – możesz je pokonać. Pierwsza pomoc przedmedyczna"
- udział uczniów kl.I TZa/ak w szkolnym konkursie wiedzy o HIV i AIDS – 05.12.2013r.
- udział uczniów w prelekcji pt. "Konsekwencje nietrafionego wyboru" – 11.12.2013r.
- udział uczniów w wykładach pracowników Politechniki Koszalińskiej – 13.12.2013r.
- udział uczniów w prelekcji – dotyczącej uzależnień – 10.02.2014r.
- udział uczniów w wykładzie pt. "Śladami zbrodni – aparat bezpieczeństwa publicznego w latach 45-56" - 10.02.2014r.
- udział uczniów w programie realizowanym przez ZK "Uczymy się na cudzych błędach"- marzec 2014
- udział uczniów w zbiórce pieniędzy na rzecz Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i TY" - cały rok
- udział uczniów w akcji Pola Nadziei
- udział uczniów szkoły w projekcie Tydzień Zdrowia:
12.05.2014r. – wykład pt. "Człowiek współczesny i jego wartości"
16.05.2014r. – wykład i warsztaty pt. "Zdrowie, a praca"
- udział uczniów kl.IV TZ ak w projekcie edukacyjnym "ARS czyli jak dbać o miłość" - II półrocze
KONSULTACJE DLA ABSOLWENTÓW
TECHNIK BUDOWNICTWA
03.06.2014r. wtorek
8.00-9.35 K.Leszczyszyn
9.45-10.30 A.Wisłocka-Bogdanowicz
04.06.2014r. środa
8.00-9.35 K.Leszczyszyn
9.45-10.30 A.Wisłocka-Bogdanowicz
TECHNIK DROGOWNICTWA
02.06.2014r. (poniedziałek) 8.00-10.30 K.Leszczyszyn
05.06.2014r. (piątek) 8.00-9.35 K.Leszczyszyn
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
05.06.2014r.
8.00-9.35 B.Liniewicz
9.45-11.35 K. Leszczyszyn
Od września ruszamy z nowym projektem opartym na Arduino.
Cel:
Celem cyklu warsztatów jest zapoznanie młodych ludzi z ogólnymi zasadami działania technologii interaktywnych i pogłębienie zrozumienia otaczającego nas świata. Nabycie wiedzy i umiejętności zwiazanej z elektroniką i programowaniem jest celem dodatkowym i nie jest konieczne dla sukcesu warsztatów.
Środki:
Do realizacji warsztatów służy platforma ARDUINO opracowana na potrzeby edukacji i bardzo popularna zarówno w szkolnictwie technologicznym jak i kręgach DIY. Platforma składa się z płytki mikrokontrolera i uproszczonego środowiska programistycznego języka C. Warsztaty prowadzone są metodą praktyczną, przedkładają zabawę i pobudzenie uczestników do samodzielnej kreatywności, nad przekazanie wiedzy teoretycznej. Kolejne spotkania mają charakter coraz mniej formalny, nardziej koncentrując się na pracy indywidualnej i projektach uczestników.
Zapraszamy do obejrzenia naszego interaktywnego plakatu. Jeśli jesteście zainteresowani tworzeniem podobnych glogsterów, zgłoście sie do pani Agnieszki Kotowicz!
UWAGA!
Od dnia 05.05.2014r. obowiązuje nowy plan lekcji, który został już opublikowany w zakładce PLAN LEKCJI. W dniach 28-30 kwietnia obowiązuje jednak dotychczasowy plan.
Jednocześnie przypominam, że dni 5,6,7 maja 2014r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów Technikum, uczniowie ZSZ odbywają w tych dniach zajęcia praktyczne. Spotykamy się zatem 08.05.2014r. wg nowego rozkładu zajęć.
W ramach współpracy z Politechniką Koszalińską w Zespole Szkół Nr 3 w Szczecinku odbył się wykład pt. „Wirtualny inżynier – komputery w projektowaniu” wygłoszony przez dr hab. inż. Krzysztofa Cichockiego, prof. nadzw. Politechniki Koszalińskiej Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji.
Wykład dotyczył zastosowania metod komputerowych do analizy różnego rodzaju zagadnień inżynierskich. Przedstawiono przykłady analiz przeprowadzonych przy udziale autora oraz innych zespołów naukowo-badawczych z Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Warszawskiej, Politecnico di Milano (Włochy), FAMU-FSU College of Engineerin (Tallahassee, USA). Dotyczyły one m.in. analiz wytrzymałościowych działania wybuchu na różnego rodzaju konstrukcje (tunel podwodny, rurociąg, płyty żelbetowe, budynek o konstrukcji szkieletowej)
jak też odporności zderzeniowej pojazdów samochodowych, stabilności ruchu cystern, itp. Przedstawiono podstawowe problemy tego rodzaju analiz, stosowane oprogramowanie oraz inne narzędzia niezbędne do prawidłowego wykonania obliczeń numerycznych.
Drużyna unihokeja Zespołu Szkół Nr 3 w Szczecinku (popularnej „budowlanki”) wywalczyła brązowy medal w finałach wojewódzkiej licealiady i tym samym tytuł II Wicemistrza Województwa Zachodniopomorskiego. Opiekunem drużyny ze Szczecinka jest Cezary Szpernalowski. Finał został rozegrany 10 kwietnia 2014 w Dębnie.
- Z punktu widzenia Szczecinka jest to najdalej rozgrywany finał Licealiady, do pokonania mieliśmy ok. 230 km.Wyjazd był możliwy dzięki starostwu powiatowemu w Szczecinku, które sfinansowało przejazd, ale niestety nie zapewniło już żadnych diet dla zawodników - mówi Cezary Szpernalowski.
W finale startowało 8 zespołów podzielonych w wyniku losowania na dwie grupy. Drużyna ZS nr 3 znalazła się w grupie ze Złocieńcem wynik meczu 3:4 , Chojną 8:1, Goleniowem 5:0. W półfinale drużyna szczecinecka przegrała z Trzebiatowem 1:3 . W meczu o brązowy medal szczecinecka „Budowlanka” ograła ubiegłorocznych wicemistrzów, drużynę gospodarzy-Dębno 3:1.
- Muszę podkreślić tutaj wielkie zaangażowanie wszystkich zawodnikówi doskonałą drużynową grę, która pozwoliła nam uzyskać taki wynik- dodaje Szpernalowski.
W skład drużyny ZS nr 3 Szczecinek wchodzili: kapitan Karol Adaśko, bramkarz Konrad Jakowicki, Paweł Kozioł, Tomasz Kałach, Mariusz Gryga, Szymon Chyćko, Wojciech Kuźniarski, Dawid Kowalczuk oraz drugi trener, Bernadeta Mikrut.
- Należy jeszcze podkreślić, że jesteśmy jedyną szkołą i jedynym powiatem w województwie, który regularnie gra w finałach wojewódzkich i zdobywa medale trenując na sali bez band. Ale to taki polski sportowy paradoks. Zapraszam wszystkich absolwentów gimnazjów do kontynuowania przygody z unihokejem w naszej szkolnej drużynie - podsumowuje C. Szpernalowski
W dniu 10 grudnia br. w Zespole Szkół Nr 3 w Szczecinku odbyło się szkolenie uczniów w zawodzie technik budownictwa, przeprowadzone przez pracowników firmy „WIENERBERGER”, dotyczące murowania w systemach „Porotherm”.
Murowanie ścian w sposób tradycyjny z pustaków „Porotherm”, łączonych zaprawą jest znane od lat. Nową technologią jest „Porotherm Dryfix” – murowanie na suchą zaprawę. Stosowane w tym systemie pustaki o idealnie gładkich, specjalnie szlifowanych powierzchniach wspornych (poziomych), łączone są suchą zaprawą murarską w postaci piany. Zaprawa jest konfekcjonowana w puszkach pod ciśnieniem. Nakłada się ją na warstwę cegieł za pomocą pistoletu. To bardzo łatwy i zupełnie nowatorski system łączenia pustaków ceramicznych, posiadający wiele zalet, m.in.:
- oszczędność czasu pracy do 50% w stosunku do technologii tradycyjnej,
- wydłużenie sezonu budowlanego (możliwość murowania w temperaturach do -5˚C),
- maksymalna ochrona cieplna (eliminacja mostków termicznych),
- czyste murowanie,
- duża wytrzymałość ściany,
- estetyka ściany (praktycznie nie widać spoin),
- łatwość budowania.
W szkoleniu uczestniczyło 30 uczniów. Każdy miał możliwość wymurowania fragmentu ściany, obsługi niwelatora laserowego oraz specjalistycznego sprzętu. Po zakończeniu szkolenia uczniowie otrzymali od firmy „Wienerberger” certyfikaty.
Krystyna Leszczyszyn
Już po raz trzeci Samorząd Szkolny wspólnie z p. Justyną Groblewską dołączył do akcji „Zimą też może być cieplej” organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku. Zbieraliśmy odzież ciepłą i bieliznę zimową, którą przekazaliśmy organizatorą akcji. W piątek tj. 13.12.2013r. wolontariusze naszej szkoły: Patryk Gancarz, Kamil Tober, Sandra Kubów, Emilia Mielniczek oraz Joanna Hryniewicz przygotowywali paczki, które podczas uroczystej Wigilii Bożego Narodzenia zostaną przekazane bezdomnym.
Więcej na: http://iszczecinek.pl/artykuly/aktualnosci/zima-tez-moze-byc-cieplej-bezdomni-otrzymaja-paczki
Serdecznie im dziękujemy.
W dniu 2 grudnia w Koszalinie odbył się Regionalny Konkurs Wiedzy o AIDS. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III TZB a – Klaudia Nowicka, zajmując II miejsce. Gratulujemy!
Zachęcamy do włączania się w pomoc potrzebującym rodzinom. Każdy z nas może wejść na stronę "Szlachetnej Paczki" i wspomóc potrzebujące rodziny: http://www.szlachetnapaczka.
Nasi wolontariusze: Małgorzata Piotrowska z klasy 3b/ak i Karol Dakowski z klasy 4b/d już po raz drugi są wolontariuszami Szlachetnej Paczki i pomagają potrzebującym rodzinom, nic jednak nie będą mogli zrobić jeśli nie będzie ofiarodawców.
To już trzeci raz jak Zespół Szkół Nr 3 w Szczecinku włącza się w akcję pomocy osobom bezdomnym z terenu Szczecinka. Tym razem klasa 1 TZBa/TZ AK wraz z p. Justyną Groblewską wzięła udział w spotkaniu z koordynatorem akcji odwiedzając noclegownię dla osób bezdomnych i dom "Zacisze". Koordynator akcji p. Elżbieta Dobrzańska opowiedziała młodzieży, w jaki sposób Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga osobom bezdomnym. Po tym spotkaniu młodzież zorganizowała zbiórkę odzieży i zakupiła ciepłą bieliznę dla osób bezdomnych, która to zostanie ofiarowana potrzebującym w Wigilię Bożego Narodzenia.
Zakończyła się pierwsza z zimowych akcji Caritas "Zapałka nie ogrzeje". Dzięki ofiarności ludzi i zaangażowaniu wolontariuszy udało się pomóc 50 rodzinom w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Szkolne Koło Caritas z Zespołu Szkół Nr 3 w Szczecinku wraz z Samorządem Uczniowskim i wsparciem SKC ze Szkoły Podstawowej Nr 6 zebrało ponad 1011 zł. W całej diecezji na opał dla potrzebujących rodzin udało się zebrać 40 tysięcy złotych.
Justyna Groblewska
W dniu 26 listopada 2013 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie odbył się Rejonowy konkurs wiedzy: „Co wiem o honorowym krwiodawstwie”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy III TZB a: Magda Dmuchowska i Emilia Łuczyszyn. Obie uczennice zajęły dwa pierwsze miejsca, kolejno:
I miejsce – Magda Dmuchowska
II miejsce – Emilia Łuczyszyn
Gratulujemy
W dniach 22-26 listopada obchodzone są już po raz 55 Dni Honorowych Dawców Krwi. Z tej okazji Zarząd Rejonowy PCK w Koszalinie zorganizował uroczystość, na której wyróżniono krwiodawców i instytucje, które propagują honorowe krwiodawstwo. Kapituła Krajowej Rady Krwiodawstwa w Warszawie odznaczyła naszą szkołę Medalem 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK.
Z okazji obchodów 55 rocznicy Ruchu HDK, ZR PCK w Koszalinie ogłosił konkurs na wiersz o honorowym krwiodawstwie. Wzięła w nim udział uczennica klasy I AK Paulina Borowik, zdobywając pierwsze miejsce. Paulina recytowała swój wiersz na uroczystej gali rozdania wyróżnień dla honorowych krwiodawców, która odbyła się 22 listopada w Bibliotece Miejskiej w Koszalinie. Gratulujemy!